اپلیکیشن‌هایی برای پیام رسانی مطمئن و نفوذ ناپذیر

اپلیکیشن‌های برای پیام رسانی مطمئن و نفوذ ناپذیر

همه ما از اپلیکیشن های متنوعی برا ارتباطات و پیام رسانی استفاده می کنیم Whatsapp،Wechat،Viber و اخیرا Telegram نمونه هایی از این اپلیکیشن ها هستند، اما در دنیایی که همه به‌دنبال کسب اطلاعات بیشتر از کاربران و افراد هستند  شما چقدر به این اپلیکیشن ها اطمینان دارید و در حین مکالمات خصوصی چه به صورت متنی چه تصویری و چه صوتی تا چه حد جانب احتیاط را رعایت می نمایید؟ با نکست همراه باشید تا چند اپلیکیشن مطمئن از هر لحاظ را معرفی و بررسی نماییم و شما با استفاده از آنها از مکالماتی مطمئن و سریع اطمینان خاطر داشته باشید.


قصد داریم عموم کاربران را با راهکارهایی ساده برای حفظ حریم خصوصی خود در ابزارهای پیام رسانی آشنا کنیم. این مجموعه به صورت ابتدایی به رشته تحریر درآمده و ممکن است برای افراد آگاه تازگی نداشته باشد؛ هرچند مطالعه آن برای همگان قطعا مفید خواهد بود.
ترجیح می دهیم خیلی ساده و البته کاملا کاربردی به معرفی دو اپلیکیشن پیام رسانی با ملاحظات امنیتی بپردازیم؛ اپ هایی مانند دیگر برنامه های از این دست (وایبر، تلگرام، واتس‌اپ و غیره). با این تفاوت که کل عملیات به صورت رمزگذاری شده در مبدا و مقصد انجام میگیرد. این یعنی دغدغه کمتر از بابت شنود مکالمات در اپلیکیشن های پیام رسانی .

اپلیکیشن Signal :

اولین محصولی از گروه Open Whisper Systems هست که تا چندی پیش دو اپلیکیشن مجزا با نامهای TextSecure و RedPhone برای ارتباط نوشتاری و گفتاری در سبد خود داشتند. اما اخیرا با ادغام این دو تحت عنوان «سیگنال» (Signal)، یک اپلیکیشن یکپارچه و تمام عیار پیام رسانی عرضه کرده اند. جالب است بدانید حتی واتس‌اپ هم برای بخش پیامهای امن خود از منابع کد این نرم‌افزار استفاده کرده است.

نیازی به توضیح عملکرد سیگنال نیست چرا که درست مانند تلگرام یا وایبر، ابتدا شماره تلفن خود را وارد می کنید و بعد از دریافت پیامک تایید، کار تمام است. سیگنال فعلا برای کاربران اندروید و iOS موجود است ولی تیم سازنده آن قول نسخه ای برای دسکتاپ را هم داده است.

اپلیکیشن ChatSecure :

اپلیکیشن پیام رسان بعدی را The Guardian Project توسعه داده است. این نام کافی است تا بتوانیم وعده حفاظت از حریم خصوصی را نزدیکتر به حقیقت بدانیم. «چت سکیور» (ChatSecure) اپلیکیشنی است با قابلیت های گسترده و کاربردی که برای استفاده از همه آنها به دانش بیشتری نسبت به سیگنال نیاز دارید.

خیلی ساده میتوانید حساب گوگل خود را به این پیام رسان متصل کرده و از آن برای ارتباط با دوستانتان استفاده کنید. ولی حالا که تا اینجا پیش آمده‌اید و میخواهید سر و سامانی به اوضاع حریم خصوصی خود بدهید بهتر است یک حساب در پروتکل XMPP بسازید.
البته خود اپلیکیشن چت سکیور هم این کار را برای شما انجام میدهد؛ ولی بد نیست قبل از اقدام، جستجویی در وب انجام دهید و از چند و چون آن سر درآورید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *