چه وقتی از پین کد و چه وقتی از پسورد استفاده کنیم؟

چه وقتی از پین کد و چه وقتی از پسورد استفاده کنیم

همه ما می دانیم که باید از گوشی، لپ‌تاپ ،کامپیوتر و حتی حساب‌های کاربری آنلاین خود محافظت کنیم، اما سوال اینجاست که آیا باید همیشه از پسوردهای بلند و پیچیده استفاده کنیم؟ آیا پین کد ها امنیت لازم را تامین میکنند؟ کدام یک از این دو (پین و پسورد) برای شرایط مختلف مناسب‌تر است؟ در ادامه با نکست همراه باشید تا پاسخ همه این سوالات را پیدا کنید.

پسورد چیست ؟

پسورد یکی از معمول ترین روشهای اعتبارسنجی در حساب های کاربری است، کلمه عبور می تواند شامل هر نوع کاراکتری از قبیل اعداد، حروف فارسی و انگلیسی و علائم خاص باشد، البته این سیاست در سات های مختلف متفاوت است. از پسورد در اعتبار سنجی در سطح شبکه بیشتر استفاده می شود.

پسورد خوب ترکیبی از اعداد، حروف بزرگ و کوچک و کاراکترهای خاص است، البته می توان از ترکیب چند کلمه به صورت جمله برای قوی تر کردن آن استفاده کرد.

پین کد چیست؟

قبل از همه چیز باید بدانید  PIN(Personal Information Number) یا همان پین کد مانند پسورد شماره محرمانه شما برای تایید ورود به گوشی، لپ تاب و حساب‌های کاربری محلی شماست با این تفاوت که پین ها فقط از اعداد تشکیل شده اند درحالی که پسورد می‌تواند از اعداد، حروف در زبان های مختلف و کاراکترهای مختلفی تشکیل شود.

پین یا پسورد، تفاوت ها، مزایا و معایب

مهمترین تفاوت پین با پسورد در محل استفاده از آنهاست ما از پین ها به صورت local استفاده می‌کنیم یعنی در کامپیوتر خانگی و گوشی و چیزهایی از این قبیل در حالی که برای سایت ها و ایمیل ها و سایر حساب های کاربری آنلاین باید حتما از پسورد استفاده کرد

تایپ کردن پین کد بسیار ساده است به خصوص اگر در صفحات لمسی از آن استفاده کنیم، دکمه های کمتر و البته بزرگتر و ساده تر برای ضربه زدن بر روی آنها ،

چه وقتی از پین کد و چه وقتی از پسورد استفاده کنیم؟

حال چرا بعضی اوقات از پسورد استفاده می‌شود؟ پاسخ این است که پسورد مطمئن‌تر است. در حالت پین برای هر رقم فقط ۱۰ عدد وجود دارد در حالی که برای پسورد بجای هر کاراکتر پسورد ۹۵ (برای زبان انگلیسی و البته برای سایر زبان ها بیشتر) کاراکتر می‌تواند قرار گیرد که این تنوع باعث بالا رفتن امنیت آن و سخت تر شدن کار هکرها می‌شود.

تعداد پسورد‌ها و پین کد های ممکن

برای یک پین ۱۰ رقمی حدوداً ۱۰ میلیارد امکان وجود دارد در حالی که برای پسوردی با همان طول ۵۹٫۸۷۳٫۶۹۳٫۹۲۳٫۸۳۷٫۹۰۰٫۰۰۰ حالت ممکن وجود دارد یعنی برای هر یک انسان در کره زمین چیزی حدود ۸ میلیارد پسورد مختلف وجود دارد.البته فراموش نکنیم که یک کلمه عبور ۱۰ کاراکتری شاید کوتاه به نظر برسد اما ۱۰ رقم پین کد بسیار بلند محسوب می‌شود و غالبا افراد از پین های ۴ تا ۶ رقمی استفاده می‌کنند که محدوده تعداد حالات ممکن را به یک میلیون کاهش می‌دهد.

البته در مورد پسورد باورهای غلطی وجود دارد که باعث سردرگمی ما می شوند، برای آشنایی با این باورهای اشتباه مقاله پسورد و سه باور غلط در مورد آن را مطالعه بفرمایید. در این مقاله اطلاعاتی در مورد تایید دو مرحله ای، کلمه عبور در وبسایت شرکت ها بزرگ و پیشنهاد دهنده ها به شما خواهیم داد.

چرا بعضی ها هنوز از پین کد استفاده می کنند؟

اگر پسوردها دارای پیچیدگی و امنیت بالاتری هستند چرا بعضی ها هنوز پین ها را ترجیح می‌دهند؟

جواب سوال بالا در محل استفاده و میزان امنیت مورد نیاز است، در اینترنت و حساب‌های کاربری آنلاین چون هر آن امکان حمله وجود دارد پس به پسوردی پیچیده نیز نیاز است در حالی که در گوشی‌تان که همیشه در کنارتان و دور از هکرها است شاید نیازی به آن پیچیدگی و امنیت نباشد پس غالبا پین را ترجیح می‌دهند

ویندوز ۱۰ این تفاوت‌ها را به صورت واضح پیاده‌سازی کرده است ،  شما می‌توانید از پسورد، پین کد و حتی از الگوی تصویر برای اعتبار سنجی خود استفاده کنید .

‫2 نظر

 • عرفان گفت:

  مرسی اززحمات وآگاهیتون

  • محمد اصغری گفت:

   خواهش میکنم و خیلی خوشحالیم که تونستید استفاده کنید

 • دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *