چگونه هر کامپیوتر، تبلت و موبایلی را تغییر نام دهیم؟

اینکه هر دستگاهی را که با آن کار می کنیم با نام‌های با مفهومی نامگذاری کنیم فکر بسیار خوبی است. مخصوصاً برای ویندوز ۱۰ که مایکروسافت اسم کامپیوتر را در تنظیمات اولیه هنگام نصب حذف کرده است و تغییر نام بسیار ضروری است. کامپیوترهایی با ویندوز ۱۰ به طور پیش فرض نام هایی بی معنی و تصادفی می گیرند.در شبکه، hostname دستگاه شما را روی مسیریاب و فایل های به اشترک گذاشته شده را شناسایی می کند. چنین نام هایی معمولا در رابطه با find my device هستند و در هر جایی که دستگاه نیاز به شناسایی داشته باشد در ادامه با نکست همراه باشید تا نحوه تغییر نام کامپیوتر و موبایل ها را با هر سیستم عاملی به شما آموزش دهیم.


تغییر نام کامپیوتر در  ویندوز ۱۰:

مایکروسافت در ویندوز ۱۰ مراحل نصب ویندوز را ساده تر کرده است. بدین صورت که هنگام نصب از شما نمی خواهد که برای دستگاه نام انتخاب کنید، این بدان معناست که ویندوز سیستم شما شاید نامی بی معنی یا گیج کننده داشته باشد.

برای انتخاب نام سیستم از منوی استارت یا روی صفحه setting را انتخاب کرده در گروه system از منوی لیست ظاهر شده about را انتخاب کنید روی دکمهٔ Rename PC کلیک کنید و نامی را که برای سیستم در نظر گرفته اید وارد کنید دستگاهتان را ریستارت کنید نام کامپیوتر شما تغییر خواهد کرد.

ویندوز ۷, ۸ ,۸٫۱:

در ورژن های قبلی ویندوز یا حتی ویندوز ۱۰ شما می توانستید از control panel گزینهٔ System and Security را انتخاب کرده و بر روی منوی System کلیک کنید همچنین می توانید بر روی لینک Advanced System setting در اسلاید بار کلیک کنید تب Computer Name را انتخاب و در قسمت To rename this computer دکمهٔ change را بزنید. نام جدید را وارد کرده و OK کنید.

[image src=”https://www.howtogeek.com/wp-content/uploads/2015/12/ximg_566fbda76ffd4.png.pagespeed.gp+jp+jw+pj+js+rj+rp+rw+ri+cp+md.ic.1-Sem6ef-J.png” width=”” height=”” align=”” caption=”تغییر نام کامپیوتر در ویندوز ۸” link=”” link_image=”” target=”” alt=”چگونه هر کامپیوتر، تبلت و موبایلی را تغییر نام دهیم؟” border=”0″ greyscale=”0″ animate=””]

مک (Mac)

روی Mac گزینهٔ تغییر نام در پنجرهٔ System Preferences قرار دارد. برای دستیابی به آن در بالای صفحه در قسمت نوار منو روی apple menu، گزینهٔ System Preferences را انتخاب کنید. در پنجره ظاهر شده روی آیکن Sharing کلیک کنید و نام جدید دستگاهتان را وارد کنید. به همین سادگی!

[image src=”https://www.howtogeek.com/wp-content/uploads/2015/12/ximg_566fb7f267911.png.pagespeed.gp+jp+jw+pj+js+rj+rp+rw+ri+cp+md.ic.sm58Mbpfg_.png” width=”” height=”” align=”” caption=”چگونه هر کامپیوتر، تبلت و موبایلی را تغییر نام دهیم؟” link=”” link_image=”” target=”” alt=”چگونه هر کامپیوتر، تبلت و موبایلی را تغییر نام دهیم؟” border=”0″ greyscale=”0″ animate=””]

آیفون و آیپد:

این تنظیمات در گوشی های آیفون، تبلت های آیپد و پلیرهای لمسی آیپاد در قسمت About وجود دارد برای پیدا کردن آن به قسمت setting رفته و در تب General گزینهٔ About را انتخاب کنید در بالای صفحه در قسمت Name به شما اجازه می دهد که نام جدیدتان را وارد کنید.

[image src=”https://www.howtogeek.com/wp-content/uploads/2015/12/ximg_566fb99c7b2e8.png.pagespeed.gp+jp+jw+pj+js+rj+rp+rw+ri+cp+md.ic.FfOuiEGPVT.png” width=”” height=”” align=”” caption=”چگونه هر کامپیوتر، تبلت و موبایلی را تغییر نام دهیم؟” link=”” link_image=”” target=”” alt=”چگونه هر کامپیوتر، تبلت و موبایلی را تغییر نام دهیم؟” border=”0″ greyscale=”0″ animate=””]

اندروید:

به هر دلیلی گوگل این گزینه را در دستگاه های اندرویدی قرار نداده است اگرچه می توانید در قسمت Wifi hotspot گوشی یا تبلتتان نام آنرا تغییر دهید اما این تغییر نام دستگاه نیست.

راهی برای اینکه نام دستگاهتان را عوض کنید تا در شبکه با یک نام اختصاصی شناخته شود وجود ندارد. یک راه وجود دارد آن هم این است که دستگاه اندرویدی تان را روت کنید و برنامه ای را پیدا کنید که hostname تان را بتوانید با آن عوض کنید. شما همچنین با استفاده از آدرس مک دستگاهتان می توانید شناسه یکتا ایجاد کنید.

یک راه دیگر که می توانید با آن نام دستگاه اندرویدیتان را عوض کنید استفاده از google play است بدین صورت که برنامه را دانلود و نصب کنید به قسمت setting رفته روی دکمه edit کلیک کنید و نام جدیدتان را وارد کنید یا می توانید این تنظیمات را در وب سایت google play store انجام دهید

[idea] به سایت Play.google.com/setting وارد شوید روی آیکن gear کلیک کنید تا به قسمت تنظیمات دسترسی پیدا کنید.[/idea] [image src=”https://www.howtogeek.com/wp-content/uploads/2015/12/ximg_566fb90828b6d.png.pagespeed.gp+jp+jw+pj+js+rj+rp+rw+ri+cp+md.ic.BdPCgkpzPP.png” width=”” height=”” align=”” caption=”چگونه هر کامپیوتر، تبلت و موبایلی را تغییر نام دهیم؟” link=”” link_image=”” target=”” alt=”چگونه هر کامپیوتر، تبلت و موبایلی را تغییر نام دهیم؟” border=”0″ greyscale=”0″ animate=””]

کروم بوک (Chrome book):

گوگل کروم هم شبیه به اندروید محصول شرکت گوگل است پس جای تعجب نیست که دسترسی به نام و تغییر آن همانند اندروید ساده نیست. در اندروید شما می توانستید از طریق آدرس مک شناسه ای یکتا ایجاد کنید در یک کروم بوک این آدرس روی صفحه تنظیمات مربوط به مسیریاب تان قرار دارد.

سیستم عامل کروم زیرمجموعه لینوکس است. اگر شما در کروم بوک به حالت عکاسی بروید- مثلا شما در کنار سیستم عامل کروم یک لینوکس دسکتاپ هم نصب کنید – می توانید به فایلهای تنظیمات سیستم دستیابی داشته باشید و از این طریق نام کروم بوک تان را تغییر دهید.

تغییر نام در لینوکس(Linux):

لینوکس دارای توزیع های مختلفی است که از راههای متفاوتی میتوان به آنها دسترسی داشت.شما می توانید با یک راه ساده بطور کلی نام hostname تان را عوض کنید فرمان hostname را از طریق روت اجرا کرده و سیستم تان را ریستارت کنید.

[idea]فایلهای مربوط به تنظیمات hostname در توزیع های مختلف لینوکس یکسان نبوده و متفاوت است.[/idea]

اگر شما از توزیع های دیگر لینوکس استفاده می کنید می توانید آنها را در وب جستجو کنید مثلا می توانید عبارت زیر را تایپ کنید:

[ نام توزیع لینوکسی که از آن استفاده می کنید] Change hostname on

[image src=”https://www.howtogeek.com/wp-content/uploads/2015/12/ximg_566f71f2e3537.png.pagespeed.gp+jp+jw+pj+js+rj+rp+rw+ri+cp+md.ic.rriVpRh8hj.png” width=”” height=”” align=”” caption=”چگونه هر کامپیوتر، تبلت و موبایلی را تغییر نام دهیم؟” link=”” link_image=”” target=”” alt=”چگونه هر کامپیوتر، تبلت و موبایلی را تغییر نام دهیم؟” border=”0″ greyscale=”0″ animate=””]

همهٔ دستگاهها اکثرا دارای hostname هستند شاید فایلها و یا محل قرارگیری آنها روی دستگاه متفاوت باشد اما اغلب می توانید آن را در صفحه about یا داخل تنظیمات دستگاه پیدا کنید.


منبع: howtogeek

 

3 thoughts on “چگونه هر کامپیوتر، تبلت و موبایلی را تغییر نام دهیم؟

 • Avatar for حسین ارشد
  2016/11/12 در t 08:05
  Permalink

  بسیار عالی بود
  من برای اصلاح نمایش نام گوشی اندرویدی در لیست مودم وای فای‌ام نیاز داشتم.
  باسپاس

  پاسخ دادن
  • Avatar for محمد اصغری
   2016/11/13 در t 22:34
   Permalink

   خواهش می کنم خوشحالیم تونستید استفاده کنید

   پاسخ دادن
 • Avatar for بیان خان
  2016/01/19 در t 09:27
  Permalink

  عالی بود ممنون از شما
  من اصلا نمی دونستم که گوگل پلی این امکانات رو داره

  پاسخ دادن

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *