اتصال کامپیوتر و لپتاپ به اینترنت گوشی در اندروید

اتصال کامپیوتر و لپتاپ به اینترنت گوشی در اندروید

امروزه اتصال به اینترنت یکی از ملزومات هر دستگاه الکترونیکی است ما با لپتاپ ، گوشی و کامپیوتر خانگی مان به اینترنت متصل می شویم برای اتصال هم می توانیم از وای فای خانگی یا اینترنت گوشی استفاده کنیم ، حال اگر امکان استفاده از وای فای خانگی فراهم نباشد آیا این امکان وجود دارد که لپتاپ و سایر دستگا ها را با استفاده از اینترنت داده گوشی مان به اینترنت متصل کنیم؟

جواب بله است و باید به شما بگویم که خوشبختانه این امکان وجود دارد، ما این فرآیند را به عنوان Tethering می‌شناسیم که در نتیجهٔ آن اتصال اینترنت از طریق گوشی برای لپ‌تاپ فراهم می شود.سرعت استفاده از Tethering در لپ‌تاپ یا کامپیوترتان بسیار بیشتر از وای فای های مکان‌های عمومی است، اما آن نیز بدون مشکل نیست.

نکست در این مطلب قصد دارد کاربرد استفاده از Tethering را در گوشی‌های اندرویدی به شما آموزش دهد، برای یادگیری ادامه مطلب را دنبال کنید.

Tethering چیست؟

Tethering یک اصطلاح است که برای به اشتراک گذاری اینترنت گوشی با کامپیوتر، لپ تاپ و یا تبلت با استفاده از کابل USB، بلوتوث یا وای فای به کار می رود

در واقع شما اینترنت گوشی خود را بدین طریق به اشتراک می‌گذارید.

گزینه‌های اتصال Tethering در گوشی‌های اندرویدی

سیستم عامل اندروید طوری طراحی شده است که شما از ۳ طریق می‌توانید اتصال اینترنت را بین گوشی با تبلت، لپ‌تاپ یا کامپیوتر شخصی‌تان در منزل برقرار کنید.

 • اتصال از طریق بلوتوث
 • اتصال از طریق Wi-Fi Hotspot
 • اتصال از طریق USB

در ادامه به هر کدام از این روش‌ها نگاهی خواهیم انداخت و سرعت و میزان مصرف باتری هرکدام را بررسی خواهیم کرد.

قبل از هر کاری اطمینان حاصل کنید که اینترنت گوشی خود را فعال کرده‌اید، توجه به این نکته حائز اهمیت است که قدرت سیگنال گوشی سرعت را تحت تأثیر قرار خواهد داد.این می‌تواند باعث شود که شارژ باتری گوشی شما به سرعت کاهش پیدا کند زیرا گوشی تلاش می‌کند تا با دریافت سیگنال کامل داده‌های بیشتر را نسبت به آنچه ممکن است دریافت کند.

۱-اتصال از طریق USB

اکثر گوشی های موبایل قابلیت تبدیل شدن به مودم را دارند و به شما این امکان را می‌دهند که گوشی‌تان را از طریق USB به کامپیوتر و لپ‌تاپ تان وصل کنید.این امکان به شما این اجازه می‌دهد که اینترنت گوشی‌تان را از طریق کابل USB به اشتراک بگذارید

این کار به راحتی انجام می‌شود کافی است کابل USB را به گوشی خود وصل کرده و سر دیگر کابل را به کامپیوتر وصل کنید.سپس در گوشی اندرویدی خود مسیر زیر را دنبال کنید:

Setting/ Connections/ Mobile Hotspot and Tethering

و گزینه USB tethering را فعال کنید تا آیکون آن در قسمت اعلانات گوشی ظاهر شود که تأیید می‌کند اتصال اینترنت گوشی و کامپیوتر به درستی برقرارشده است.

بررسی سرعت و میزان مصرف باتری در USB tethering

سرعت: ۹۷ مگابایت بر ثانیه برای دریافت (دانلود)، ۲ مگابایت بر ثانیه برای ارسال (آپلود)، با میانگین ping 66 میلی‌ثانیه.

ping یک ابزار شبکه‌ای است که برای آزمایش میزان دسترسی‌پذیری یک میزبان در شبکهٔ پروتکل اینترنت به کار می‌رود و می‌تواند زمان رفت و برگشت برای بسته‌های فرستاده شده از میزبان تا یک رایانهٔ مقصد را بر حسب میلی ثانیه محاسبه کند.

ویکی پدیا

باتری: تأثیر آن روی باتری بدین صورت است که اگر باتری لپ‌تاپ را به برق وصل کرده‌اید، تخلیه باتری کندتر صورت می‌گیرد چون لپ‌تاپ از برق شارژ می‌شود و گوشی هم از لپ‌تاپ، اما چنانچه از باتری خود لپ‌تاپ به تنهایی استفاده می‌کنید امکان دارد باتری شما زودتر تخلیه شود چون گوشی از باتری لپ‌تاپ برای شارژ شدن خود استفاده می‌کند.

۲-اتصال از طریق بلوتوث:

راه دیگر به اشتراک گذاشتن اینترنت گوشی برای لپ‌تاپ، کامپیوتر و یا تب لت استفاده از بلوتوث است.فناوری بی‌سیم با برد کوتاه (بلوتوث)، پهنای باند کافی را برای مسیریابی داده‌ها از طریق گوشی و کامپیوتر شما فراهم می کند.

برای شروع ابتدا انگشتتان را روی علامت بلوتوث در قسمت اعلانات برای چند ثانیه نگه دارید تا تنظیمات بلوتوث برای شما به نمایش درآید.سپس در کامپیوترتان (فرض ما در اینجا استفاده از ویندوز ۱۰ است) مسیر زیر را دنبال کنید:

Start/ Setting/ Devices/ Bluetooth & other devices

و بلوتوث کامپیوترتان را روشن کنید، آن را روی on تنظیم کنید و منتظر بمانید تا ویندوز تلفن شما را شناسایی کند.بعد از جفت شدن گوشی و کامپیوتر، به داخل تنظیمات گوشی رفته و مسیر زیر را پیدا کنید:

Setting/ Connections/ Mobile Hotspot and Tethering

و گزینه Bluetooth tethering را فعال کنید.در کامپیوترتان به قسمت Device and Printers (در پنجره Bluetooth & other devices در پنل سمت راست وجود دارد) بروید و در بین دستگاه‌های موجود گوشی خود را پیدا کرده روی آن راست کلیک کرده گزینه Connect using و سپس Access point را انتخاب کنید.

اتصال کامپیوتر و لپتاپ به اینترنت گوشی در اندروید

سپس در گوشی‌تان باید پیغامی نمایش داده شود که Bluetooth tethering فعال شده است.

بررسی سرعت و میزان مصرف باتری در Bluetooth tethering

سرعت: ۳۵ مگابایت بر ثانیه برای دریافت (دانلود)، ۰٫۷ مگابایت بر ثانیه برای ارسال (آپلود)، با میانگین ping 289 میلی‌ثانیه.

باتری: استفاده از بلوتوث فشار زیادی به باتری گوشی‌تان می‌آورد، طوری که با ۱۰ دقیقه استفاده از بلوتوث تقریباً ۵ درصد از باتری گوشی‌تان مصرف می‌شود.

۳-اتصال از طریق Wi-Fi Hotspot

به جرئت می‌توان گفت که این روش، محبوب‌ترین روش اتصال به اینترنت است، زیرا ترکیبی از مزایای دو روش بالا یعنی سرعت بالای USB و بی‌سیم بودن در روش بلوتوث است.

با استفاده از اینترنت گوشی و اتصال وای فای آن، گوشی‌تان یک شبکه خصوصی را ایجاد می‌کند و اینترنت را برای استفادهٔ دیگر دستگاه‌ها به اشتراک می‌گذارد این کار با استفاده از یک رمز ایمن صورت می‌پذیرد.

وارد تنظیمات گوشی شده و طبق روش‌های بالا وارد Mobile Hotspot and Tethering شوید و گزینه Mobile Hotspot را فعال کنید.چنانچه تاکنون رمز و نام مشخصی را برای Hotspot خود تنظیم نکرده‌اید روی آن ضربه زده تنظیمات مربوطه نمایش داده می‌شود و به راحتی می‌توانید تنظیمات موردنظر خود را اعمال کنید.

اتصال کامپیوتر و لپتاپ به اینترنت گوشی در اندروید

حال روی کامپیوترتان به قسمت تنظیمات رفته و این بار روی Network & Internet کلیک کنید در پنل سمت راست Wi-Fi را انتخاب کنید سپس روی Show available networks کلیک کنید،

Android Wi-Fi tethering in Windows 10
اتصال کامپیوتر و لپتاپ به اینترنت گوشی در اندروید

اتصالی را که مربوط به گوشی‌تان است را انتخاب و Connect را بزنید سپس کاری برای ورود رمز نمایش داده می‌شود رمز را آنجا وارد کنید، بعد از چند لحظه وصل می‌شوید.

بررسی سرعت و میزان مصرف باتری در Mobile Hotspot

سرعت: ۱۰ مگابایت بر ثانیه برای دریافت (دانلود)، ۴٫۴۵ مگابایت بر ثانیه برای ارسال (آپلود)، با میانگین ping 55 میلی‌ثانیه.

باتری: در این روش نسبت به روش بلوتوث مصرف باتری بسیار کمتری دارد و می‌تواند حدود ۵ یا ۶ ساعت دوام بیاورد.

این تنظیمات برای بار اول است در دفعات بعدی فقط کافی ست روی گوشی‌تان در قسمت اعلانات گزینه Hotspot را فعال کنید، و منتظر بمانید تا کامپیوترتان وصل شود.

نتیجه‌گیری:

بلوتوث، Hotspot و USB روش‌هایی برای متصل شدن کامپیوتر شما به اینترنت هستند، اما کدامیک بهترند؟تست‌های ما نشان می‌دهد که USB با کمترین میزان مصرف باتری همراه است و سرعت در بلوتوث پایین از دیگر روش‌ها است.

اما بین USB و Hotspot، باید گفت که USB سرعت کمتری به نسبت Hotspot دارد، همچنین امکان تعداد اتصالات بیشتری را فراهم می‌کند.اما در جاهایی که Hotspot در دسترس نباشد USB بهترین گزینه است.

شما از کدام روش استفاده می‌کنید؟ آیا روش‌های دیگری وجود دارد؟ دانسته‌هایتان را با ما به اشتراک بگذارید.

‫5 نظر

 • گمنام گفت:

  آغا دستت درد نکنه. واقعا گل کاشتی. بسیار عالی و کاربردی بود. ریز کارها رو شرح دادی و هیچی رو سربه‌مهر نذاشتی.
  ایول.

 • نرگس گفت:

  هرچی گشتم connect using access point رو پیدا نکردم رو لپتاپ

 • pakota گفت:

  سلام تا چه فاصله ای موتونیم از این هات اسپات استفاده کنیم یعنی فاصله استاندارد چقدر است

 • رضا کیانی گفت:

  سلام ایا این امکان وجود داره که من اینترنتم رو از لپتاپ به اشتراک بزارم . من یک مودم وایرلس یو اس بی دارم که به لپتاپ وصل میشه و امکان وای فای نداره میشه تو گوشی هم به اینترنت وصل بشم از طریق لپتاپ

 • دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *