استفاده اینتل از فناوری پیشرفته ۳D XPoint در درایوهای SSD

طی کنفرانس سالانه IDF، کمپانی اینتل از اولین SSD مبتنی بر فناوری حافظه ۳D XPoint پرده برداشت که از سال آینده میلادی تحت برند Optane روانه بازار می‌شود. فناوری ۳D XPoint به طور مشترک توسط اینتل و Micron توسعه‌یافته و ظرفیت و کارایی درایوهای SSD را به سطح جدیدی می‌رساند و جایگزین فناوری رایج NAND flash می‌شود.

جزئیات بیشتری از این درایوهای وضعیت جامد ارائه نشده است اما شبیه به درایوهای رده‌بالای PCI Express فعلی خواهند بود. تنها قابلیت اعلام‌شده از سوی اینتل، تا هفت برابر تعداد عملیات ورودی-خروجی بیشتر نسبت به درایوهای مبتنی بر فناوری NAND flash خود این کمپانی است.

درایوهای وضعیت جامد Optane مبتنی بر فناوری ۳D XPoint خواهند بود که نوعی حافظه غیر فرار مبتنی بر کنترلر پیشرفته، سخت‌افزار و نرم‌افزار مختص به خود است. در حال حاضر هیچ رابط فیزیکی برای به‌کارگیری پتانسیل کامل این فناوری وجود ندارد و ازاین‌رو باید منتظر درگاه‌ها و رابط‌های ارتباطی جدیدی باشیم.

به نظر می‌رسد که این فناوری جدید نسبت به حافظه‌های DRAM هشت تا ده برابر چگالی بیشتری ازنظر فضای ذخیره‌سازی داشته باشد، بااین‌حال به‌اندازه حافظه‌های DRAM پرسرعت نخواهند بود. جزئیاتی از کارایی درایوهای وضعیت جامد Optane از سوی اینتل ارائه نشده است.

techpowerup

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *