فرکانس پردازندهٔ Core i7-6700k به ۷ گیگاهرتز رسید

اینتل همواره در محصولات جدید خود چند مدل مخصوص برای اورکلاکرها در نظر می‌گیرد تا بتوانند با استفاده از ضریب باز پردازنده اقدام به افزایش فرکانس کنند؛ اما مشکل اصلی در اورکلاک برای کاربران حرفه‌ای، عدم قدرت کافی در خنک‌کننده مرجع اینتل برای کنترل حرارت پردازنده در فرکانس‌های بالا و حتی در فرکانس پیش‌فرض در شرایط بارگذاری کامل هسته‌های پردازشی است که آن‌ها را ناچار به خریداری یک خنک‌کننده قدرتمند می‌کند.

دستیابی به فرکانس ۵٫۲ گیگاهرتز توسط پردازنده Core i7-6700k با استفاده از خنک‌کننده استوک اینتل به‌خوبی نشان می‌دهد که اینتل در بخش کنترل حرارت و همچنین قابلیت اورکلاک، به پیشرفت قابل‌توجهی نسبت به پردازنده‌های Haswell و Haswell-Refresh دست‌یافته است.

اورکلاک Core i7-6700k

اورکلاکر وب‌سایت چینی Hkepc با قرار دادن ولتاژ پردازنده روی ۱٫۲۰۵ ولت موفق به دستیابی به فرکانس ۵٫۰ گیگاهرتز ولی برای انجام آزمون SuperPI ولتاژ را به ۱٫۲۸۶ ولت گردید. چنین ولتاژی برای فرکانس ۵٫۰ گیگاهرتز چندان بد نبوده و می‌توان امیدوار بود که با استفاده از نیتروژن مایع، رکوردهای قابل‌توجهی در اورکلاک پردازنده‌های Skylake اینتل به ثبت برسد.

اما برای دستیابی به فرکانس ۵٫۲ گیگاهرتز و سپری کردن موفقیت‌آمیز آزمون SuperPI چاره‌ای به‌جز افزایش ولتاژ به ۱٫۳۵ ولت وجود نداشت.

در حال حاضر اطلاعات چندانی از قطعات مورداستفاده در ثبت فرکانس ۵٫۲ گیگاهرتز با پردازنده دریاچه آسمانی Core i7-6700K منتشر نگردیده و تنها مشخص است که ۸ گیگابایت حافظه رم DDR4 روی مادربرد قرارگرفته است حتی اورکلاکر وب‌سایت چینی Hkepc در خصوص دمای پردازنده نیز اظهارنظری صورت نداده تا همچنان در انتظار اخبار تکمیلی در این خصوص بمانیم.

سایر مشخصات پردازنده Core i7 اینتل

لازم به ذکر است که فرکانس پردازنده Core i7-6700K در حالت پیش‌فرض روی ۴ گیگاهرتز تنظیم‌شده و در صورت فعال‌سازی فناوری توربو بوست به ۴٫۲ گیگاهرتز افزایش خواهد یافت. از دیگر مشخصات این پردازنده می‌توان به هشت مگابایت حافظه نهان سطح سوم (L3 Cache) و توان مصرفی ۹۵ وات اشاره کرد.

به نظر می‌رسد با توجه به اینکه یک اورکلاک کنندهٔ حرفه‌ای موفق شده تا فرکانس این پردازنده را تا ۷ گیگاهرتز افزایش دهد، می‌توان فرکانس نمونه‌های تجاری عرضه‌شده را با استفاده از یک سیستم خنک‌کنندهٔ حرفه‌ای تا ۵ گیگاهرتز بالا برد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *