چگونه نسخه اندروید گوشی خود را آپدیت کنیم؟

آپدیت کردن و بروز رسانی سیستم عامل کاری مهیج و هیجان انگیز برای اکثر کاربران اندروید است زیرا با ظاهر و ویژگی هایی جدید همچنین کارایی و عملکرد بهتر و بالاتری همراه است.دستگاه های اندرویدی به طور معمول کاربران خود را از بروزرسانی های جدید آگاه می کنند اما گاهی اوقات ممکن است به دلایلی این کار به تأخیر و تعویق بیفتد.

اگر نسخه های جدیدتر از نسخه فعلی گوشی تان به بازار آمده و شما تا به حال نتوانسته اید آن را نصب کنید با نکست همراه باشید تا بروزرسانی سیستم عامل اندرویدتان را به درست ترین و بهترین شیوه به شما بیاموزد.

پشتیبان گیری قبل از آپدیت :

قبل از آپدیت اندروید و برنامه هایتان لازم است که حتماً نسخه پشتیبانی از اطلاعاتتان بصورت ذخیره داشته باشید.

https://cdn.mos.cms.futurecdn.net/a61b282d936093a5bd590b0aabfa2e38-650-80.jpg

بروزرسانی سیستم عامل اندروید کاری آسان و بدون مشکل است اما گاهی ممکن است در حین بروزرسانی مشکلاتی ایجاد شود بنابراین برای رفع خطرات احتمالی یک نسخه پشتیبان از اطلاعات خود ذخیره کنید.برای تهیه نسخه پشتیبان شما می توانید به صورت دستی اطلاعاتتان را داخل کامپیوتر یا رم ذخیره کنید همچنین می توانید از منوها و گزینه های خود گوشی که به صورت اتوماتیک عمل بک آپ گیری را انجام می دهید استفاده کنید.

مزیتی که این روش نسبت به روش دستی دارد این است که شما در روش دستی فقط داده هایتان را جا به جا می کنید اما در روش اتوماتیک تمامی رمزها و تنظیمات اعمال شده روی گوشی حفظ خواهد شد و در صورت موفق بودن عملیات آپدیت سیستم عامل تمامی تنظیمات نسخه قدیم روی نسخه جدید اعمال شده و شما نیازی به دوباره تنظیم کردن آن ندارید.

آپدیت اندروید:

۱-رفتن به تنظیمات گوشی

برای بروزرسانی نسخه اندروید دستگاهتان وارد پنجره تنظیمات گوشی شوید.

برای دسترسی به پنجره تنظیمات می توانید آن را بین برنامه های نصب شده روی گوشی پیدا کنید که اکثراً به شکل چرخ دنده است و یا از قسمت اعلانات نوار کشویی را به سمت پایین کشیده و گزینه تنظیمات را انتخاب کنید.اینکه آپدیت جدیدی از اندروید موجود است یا خیر توسط خود گوشی تشخیص داده می شود تنها در برخی دستگاههای سامسونگ نیاز است که آنها را با استفاده از کابل به یک سیستم کامپیوتری متصل نموده و آپدیت سیستم عامل را از این طریق انجام داد.

۲- انتخاب گزینه About یا در مورد گوشی

بعد از وارد شدن به پنجرهٔ تنظیمات گوشی خود نوار لغزاننده و یا اسکرول خود را به سمت پایین بکشید و گزینه about….. را انتخاب کنید.

گزینه about اطلاعاتی را در مورد گوشی و سیستم عامل اندرویدتان به شما می دهد مانند نسخه اندروید، مدل گوشی، نرم افزارها، بروزرسانی ها و… .

۳-انتخاب گزینه آپدیت های سیستم

این گزینه اکثراً آخرین گزینه در پنجره تنظیمات همهٔ گوشی هاست و بسته به مدل گوشی به نام های about tablet یا about phone و یا about device شناخته می شود. بعد از انتخاب گزینه about پنجره ای برایتان نمایان می شود برای بروزرسانی اندروید (در صورت موجود بودن نسخه جدید)و یا نرم افزارهای گوشی تان گزینه system update یا software update را انتخاب کنید.

دکمهٔ check now را بزنید. گوشی شما آخرین آپدیت های موجود و در دسترس را پیدا خواهد کرد.

چگونه نسخه اندروید گوشی خود را آپدیت کنیم؟

موجود بودن نسخه جدید نرم افزارها و سیستم عامل ها به سازندگان و ارائه دهندگان آن ربط دارد و بروزرسانی های جدید اکثراً برای تمامی دستگاه ها و همیشه در دسترس و موجود است.

در صورتی که آپدیت جدیدی برای دستگاه شما موجود باشد، دستگاه شروع به دانلود می کند. آپدیت ها و مخصوصاً آپدیت اندروید دارای حجم زیادی است و ممکن است دانلود کردن آن مدت زمانی طول بکشد.در این مرحله نکته ای لازم به ذکر است اینکه دستگاه شما باید به شبکه وای فای و اینترنت متصل باشد تا بتواند فایل های موجود را دانلود و بروزرسانی را انجام دهد.

۴-اتمام کار و راه اندازی مجدد

بعد از دانلود فایل ها دستگاه نیاز به restart شدن و آماده شدن برای نصب اطلاعات جدید دارد به همین منظور بعد از اتمام دانلود دکمهٔ restart & install را بزنید.

چگونه نسخه اندروید گوشی خود را آپدیت کنیم؟

نصب داده های جدید ممکن است چندین دقیقه طول بکشد به همین دلیل برای نصب کامل و به وجود نیامدن مشکلی در حین نصب، گوشی خود را به شارژر متصل کرده و از ذخیره برق و باتری آن اطمینان کامل پیدا کنید و بعد مراحل نصب را انجام دهید.

آموزش نحوه صحیح شارژ کردن باتری موبایل

اگر در حین نصب باتری گوشی تان تمام شده و گوشی خاموش شود عملیات بروزرسانی به صورت ناقص انجام شده و ممکن است که جدا از نصب نشدن سیستم عامل جدید سیستم عامل قبلی تان از بین رفته باشد و گوشی تان را دچار مشکلاتی کند بنابراین حتماً در حین دانلود و نصب سیستم عامل گوشی تان را به شارژر متصل کنید.

چگونه مشکل بوت نشدن گوشی اندرویدی خود را حل کنیم؟ | بخش اول

زمانی که مراحل نصب پایان یابد گوشی شما آماده به کار می شود و شما می توانید محیطی زیباتر با نرم افزارهایی جدید و به روز را مشاهده و از آن لذت ببرید.

چرا برخی گوشی های اندرویدی هنوز آپدیت جدید دریافت نکرده اند

چرا برخی گوشی های اندرویدی هنوز آپدیت جدید دریافت نکرده اند

همانطور که می‌دانید آپدیت سیستمی اندروید برای گوشی‌های مختلف بسیار متفاوت عرضه می‌شود بعضی‌ها چند بار در سال و بعضی ها چند سال یکبار و بعضی ها بسیار به ندرت اگر شما هم از دسته سوم هستید و هنوز آپدیت بالاتری برای گوشی شما عرضه نشده است این قسمت ممکن است به شما در درک بهتر اینکه چرا هنوز برای گوشی شما آپدیتی  ارئه نشده است کمک کند

کارخانه های تولید سخت افزار گوشی‌ها مانند سامسونگ، HTC و … برای اینکه سیستم عامل اندروید بر روی گوشی‌هایشان به خوبی اجرا شود باید برای هر مدل گوشی که تولید کرده اند راه‌انداز و درایور Driver مخصوص آنها را طراحی کنند که اغلب متن باز نیستند و اشخاص قابل به روز رسانی آنها نیستند بنابرین فقط شرکت های سازنده می‌توانند درایور های هر نسخه اندروید آن هم برای همه مدل‌های خود را به روزرسانی کنند .

گوگل فقط می‌تواند نسخه جدید اندروید را ارائه کند و این شرکت‌های سازنده گوشی‌ها هستند که باید آپدیت جدید اندروید را بر روی گوشی خود سازگار کنند.

تغییرات فقط محدود به درایور نمی‌شود بیشتر گوش‌های اندرویدی بعد از هر آپدیت نیازمند تغییر در رابط کاربری و تعداد از برنامه های کاربردی خود هستند تا اپدیت جدید بتواند به خوبی کار کند. در نهایت همه اینها برای شرکت سازنده گوشی هم زمان بر و هم هزینه بردار است و ه همین دلیل است که تعدادی از اپدیت ها خیلی دیر عرضه می‌شوند و یا حتی عرضه نمی‌شوند.

علاوه بر همه اینها بعضی از نسخه های اندروید نیازمند تعداد سخت افزار جدید یا نیازمند سطح خاصی از توانایی های سخت افزاری است که تعدادی از گوشی‌ها فاقد آنها هستند بنابراین چنین گوشی‌هایی توانایی ارتقا به نسخه جدید اندروید را ندارند و باید از خیر به روزرسانی آنها گذشت البته افرادی هم هستند که با روت کردن و رام سفارشی امکان اپدیت را فراهم میکنند که همه خیلی خوب می‌دانند چنین روش‌های هیچ وقت صد در صد تضمینی نیستند و خیلی هم خوب کار نمی‌کنند.

برای دیدن ویدئوهای بیشتر در مورد آپدیت نسخه اندروید به کانال آپارت نکست سری بزنید، موضوعاتی مانند آپدیت دستی، چک کردن وضعیت آپدیت و …


سایر منابع در مورد آپدیت اندروید

دوستان زیادی در مورد عدم دریافت به روزرسانی گوشی خود سوال پرسیده اند و لازم است چند منبع مفید در این مورد معرفی کنیم.

چرا گوشی آندرویدی آپدیت جدید را دریافت نمی کند و چه باید کرد؟

چرا برای گوشی من هنوز آپدیت ارائه نشده است؟

چگونه اندروید گوشی خود را ارتقا دهم

۴/۴/۹۷ توضیح شرکت سامسونگ در مورد گوشی هایی که نسخه ۸ اندروید را دریافت می کنند و گوشی هایی که دیگر آپدیت ۸ را دریافت نخواهند کرد

۲۹ آذر ۹۷ لیست گوشی هایی که اندروید ۹ را دریافت می کنند (LIVE)

guest
330 Comments
Inline Feedbacks
View all comments
Mehdi
Mehdi

سلام من گوشیم نوکیا با اندروید۷٫۱٫۱هست قبلا تو سال خیلی برام اعلان آپدیت سیستم میوفتاد که آپدیت کنم که آپدیت میکردم ولی یکسالی هست که هیچ اپدیتی نیومده…. آیا ایراد از گوشی منه یانه؟اگر ایراد از گوشی منه لطفا راهنمایی کنید ممنون میشم

Matin
Matin

سلام من گوشیمHonor h60 هستش و میخوام اندرویندمو اپدیت کنم میشه لطفا یکی بگه چطوری؟

محمد اصغری
کاربرارشد
Reply to  Matin

لطفا متن مقاله رو بخونید

parnia
parnia

سلام خسته نباشید
ببخشید من گوشیمو اپدیت کردم ولی هیچ تغییری نکرده😑درصورتی که دوستم که گوشیش مثل منه و اپدیت کرده و دسترسی های خیلی بیشتری داره ( هر دوتامون اپدیت های گوشیمون مال اخرین باری هست که ورژن جدید و دادن بیرون ) چیکار کنم ؟

محمد اصغری
کاربرارشد
Reply to  parnia

احتمالا نوع اپدیت ها متفاوت بوده بعضی اپدیت ها جزیه

l._amirrezaw.x_.l
l._amirrezaw.x_.l

سلام
من تبلتم galaxy Tab 3 هستش و اندرویدش ۴٫۲٫۲ الان من هیچ برنامه ای نمیتونم نصب کنم. باید واس همیشه اینطوری باشه. یا میشه رام زد.؟!

Nesar
Nesar

سلام من گوشیم هانرh60به صورت دستی ارتقا اندرویدکردم ..الان اگر من گوشیم رو فرمت کنم آیا برمیگرده به قبل ارتقا؟؟؟

Matin
Matin
Reply to  Nesar

سلام میشه بگید چجوری اپدیت کردید؟

Nesar
Nesar

nesar

Behnoosh
Behnoosh

سلام .گوشیم Samsung Galaxy On52016هستش . وقتی روی software update میزنم باز نمیکنه . باید چیکار کنم؟
مشکل بعدی اینه که به وای فای وصل نمیشه .امکان داره که چ.ن وای فای شارژ نداره وصل نمیشه؟

Javad
Javad

سلام ببخشید من تبلت galexy tab s2 samsung رو دارم ولی متاسفانه اندرویدش رو ۵ مونده و آپدیت نمیشه بنظر شما مشکلش چیه ؟

سالار
سالار

سلام من گوشی هواوی دارم اندرویدش ۴٫۰٫۴ هیچ برنامه ای روش نصب نمیشه میشه اپدیتش کرد یا ن؟چون ی بار تبلتمو اپدیت کردم خاموش شد دیگ روشن نشد بردمش تعمیر کنن گف هرکسی نمیتونه اپدیت کنه و اینا

محمد اصغری
کاربرارشد
Reply to  سالار

متاسفانه اینم همونجوره

ygane
ygane

سلام من گوشیمe5هست چجوری باید اپدیتش کنم هرکاری کردم نشد

مهران
مهران

سلام.من یه گوشی ایسوس زنفون مکس m1 دارم و هر بار که با روش شما اقدام به آپدیت و ری استارت گوشی میکنم و این فرایند به پایان میرسد،بعد از انجام همه اش وقتی به تنظیمات گوشی برمی‌گردم تا ببینم اندرویدکده آپدیت شده است یا نه میبینم که همان اندروید ۸ مانده که مانده… میشه راهنمایی کنید…؟ الان همه ی آپدیت ها رو انجام دادم و حدود چند گیگ نت مصرف کردم ولی هنوز ۸ مونده اندرویدش……
ممنون میشم پاسخ بدید…

محمد اصغری
کاربرارشد
Reply to  مهران

سلام مطمئن هستید نسخه بالاتر هم داره اصلا

HajHo3ein
HajHo3ein

سلام و درود
بله من نیز با همین مشکل مواجه شدم در صورتی که اندروید ۱۰ مخصوص این مدل روی سایت ایسوس منتشر شد.
چطور میشه به صورت دستی از اونجا دانلود کنم و نصب کنم؟!

ایلیا
ایلیا

سلام من تبلتم lenovo a3000_h هستش آپدیت کردم تغییر خاصی به وجود نیامد.

Mehrsa
Mehrsa

سلام لطفا جواب بدین من تبلتم samsung tab s2 هست و نسخه ۷٫۰ هست و میشه ارتقاش داد ؟ یا براش آپدیتی میاد ؟

محمد اصغری
کاربرارشد
Reply to  Mehrsa

سلام و وقت به خیر اخرین نسخه ارائه شده برای تبلت شما همون ۷ هستش و هنوز نسخه ۸ و یا بالاتر ارائه نشده و احتمالا ارائه نشه

donya
donya

سلام.من گوشیم مدلj7 .اندروید۶.ساخت ۲۰۱۵.میشه ار تقا دادش.

جواد
جواد

سلام من یه گوشی آیفون۵ دارم ولی آندورید ۴٫۴٫۲داره چجوری میشه ببینم آندروید بالاتری میشه یا نه.. البته میدونم آیفون سیستمش oasهست ولی این فقط اسم آیفون ۵ داره

محمد اصغری
کاربرارشد
Reply to  جواد

سلام بله می دونم
راستش خیر همینطور که می دونید این چینیا از اون چینیاس چون کاستوم رام هم فک نکنم براش پیدا بشه

ابوالفصل
ابوالفصل

سلام گوشی من p30لایتmar lx1mهست چطوری میتونم اندروید۱۰ راازطیق خودگوشی دریافت کنم

محمد اصغری
کاربرارشد

باید اول ببینید ایا گوشیتون امکان دریافت اپدیت ده رو داره

Haji sasa
Haji sasa

سلام وقت بخیر گوشی من گلکسیA20هستش نسخه ۹ اومد برا ک از داخل گوشی انجام دادم
ولی نسخه ۱۰روی گوشیم جهت اپدیت نیومده
ولی توی سایتا زدن تاریخ ارائه اندروید ۱۰ برای گوشی شما ماه پیش بوده لینکم داده
حالا میخوام بدونم اگه از سایت دانلود کنم آسیبی می بینه گوشی یا خیر

Mohadeseh
Mohadeseh

سلام گوشی من هواوی p6 هستش می خواستم بپرسم ایا گوشی من قابل اپدیته یا نه

matin
matin

سلام من تیلتم اندرویدش ۴٫۴٫۴ مدل سامسونگ گلگسی SM_T116 هنوز برای تبلتم اپدیت نیومده چیکار کنم?

محمد اصغری
کاربرارشد
Reply to  matin

سلام احتمالش خیلی کمه شرکت سامسونگ برای این مدل اپدیت جدیدی ارائه بده

ششششب
ششششب
Reply to  matin

گوشیت قدیمیه

Unknown
Unknown

سلام من‌گوشیم samsung a5 2016هستش و نسخه اندرویدش ۷ه قبلا اپدیت جدید میومد ولی الان خیلی وقته که نمی اد و از قابلیت های جدید خبری نیست حتی ایموجی ها هم خیلی قدیمی هستن

زینل
زینل
Reply to  Unknown

سلام منم همین مشکل دارم اگه راهی پیدا کردین برام بفرستین.ممنون