گوگل پلی چرا دانلود نمی کند؟ رفع مشکلات GooglePlay

ممکن است برای همه ما پیش آمده باشد که سرویس گوگل پلی ( GooglePlay ) به درستی کار نکند، مثلا حین دانلود با خطا مواجه شده باشیم و یا اینکه خود برنامه به درستی باز نشود و کار نکند در این مقاله قصد داریم معمول ترین خطاهای گوگل پلی را بررسی و برای رفع هرکدام راه حل هایی ارائه دهیم .

چگونه مشکل گوگل پلی را تشخیص دهیم

قبل از هرچیز نیاز است که مشکل را به درستی تشخیص دهیم و مطمئن شویم خطا موبوط به گوشی ماست و از طرف خود گوگل نیست.

اگر اطمینان حاصل کردید که خطای برنامه گوگل پلی از جانب شماست اولین کاری که باید انجام دهید ری‌استارت گوشی است شاید کمی غیر معمول به نظر برسد اما با این کار بسیاری از خطاهای این برنامه برطرف می شود.

اگر بعد از ری‌استارت کردن هنوز مشکل پا بر جا بود قبل از هرچیز باید دو مورد را کنترل کنیم، یکی ارتباط اینترنت و دیگری تنظیمات ساعت و تاریخ گوشی، این موارد هر دو بر روی کارکرد صحیح GooglePlay تاثیر می گذارند.

بررسی اتصال به اینترنت

خیلی مواقع عدم ارتباط و یا ایراد در آن باعث خطای ناشناخته و بدون کد در گوگل پلی می شود و تصحیح اتصال اینترنت می تواند منجر به رفع این ایراد گردد.

برای این کار ارتباط خود را از وای فای به داده و یا بر عکس تغییر دهید و یا اینکه گوشی خود را به حالت “airplane mode” ببرید و مجددا به حالت عادی بازگردانید و در نهایت می توانید مودم خود را نیز مجددا راه اندازی کنید با این کارها اتصالات ریست می شود.

بررسی تنظیمات ساعت و تاریخ گوشی

برنامه GooglePlay مدام تنظیمات ساعت و تاریخ گوشی شما را برای فعالیت های مختلف کنترل می کند و اگر نتواند به زمان به درستی دسترسی پیدا کند ممکن است دچار خطا گردد.

برای رفع ایراد احتمالی در زمان مراحل زیر را انجام دهید:

 • به تنظیمات اندروید بروید
 • در قسمت General setting بخش Date and Time را انتخاب کنید
 • در این بخش مطمئن شوید که تیک گزینه Automatic date and time فعال باشد

اگر باز هم در استفاده از گوگل پلی دچار مشکل بودید یک بار خودتان ساعت و تاریخ را به صورت دستی تنظیم کنید و مجددا بررسی کنید.

بررسی ساعت برای رفع مشکل دانلود گوگل پلی

بررسی برنامه گوگل پلی GooglePlay

اگر برنامه گوگل دچار مشکل شده و کار نمی کند می توانید با رفتن به مسیر زیر

Settings > Apps > See all apps

برنامه GooglePlay را انتخاب کنید و گزینه Force stop یا توقف اجباری را انتخاب کنید تا بسته شود. بعد از این کار مراحل زیر را انجام دهید.

 • مطمئن شوید از آخرین نسخه گوگل پلی استفاده می کنید اگر نسخه شما به روز نبود و نتوانستید آن را آپیدت کنید می توانید فایل apk آن را با یک جستجوی ساده در گوگل بیابید.
 • حافظه کش برنامه را که در همان قسمت تنظیمات برنامه است پاک کنید
 • داده های برنامه را نیز پاک کنید.
 • کش و داده های برنامه google play services را نیز پاک کنید.
 • حساب کاربری گوگل خود را حذف و مجددا وارد شوید.

گوگل پلی چرا دانلود نمی کند؟ رفع مشکلات GooglePlay

بررسی سایر برنامه ها

راه حل هایی که گفته شد زمانی کاربرد دارد که ایراد مربوط به نرم افزار گوگل پلی باشد، بعضی مواقع ایراد می تواند ناشی از یک برنامه دیگر باشد. برای بررسی این موضع مراحل زیر را انجام دهید.

بررسی برنامه های غیر فعال

بعضی از برنامه ها برای کارکردن به برنامه ها و سرویس های دیگر نیازمند هستند، این ویژگی در برنامه های سیستمی مانند گوگل پلی بسیار بارزتر است، بنابراین ممکن است اخیرا برنامه ای را که با گوگل پلی مرتبط باشد غیر فعال کرده باشید.

برای این کار به مسیر زیر بروید

Settings>apps>disabled

حال اگر از برنامه ها و سرویس های مرتبط در میان برنامه های غیرفعال شده وجود داشت آنها را فعال کنید، برای این کار برنامه را انتخاب کنید و گزینه enable را بزنید تا فعال شود.

گوگل پلی چرا دانلود نمی کند؟ رفع مشکلات GooglePlay

غیر فعال کردن V(p)N

استفاده از این قابلیت می تواند منجر به برخی از ایرادات در نرم افزار googleplay شود برای اجتناب از این موضوع باید قابلیت وی.پی-ان خود را خاموش کنید.

فعال کردن Download Manager

اگر Download Manager گوشی غیر فعال باشد گوگل پلی توان دانلود و نصب برنامه ها را نخواهد داشت برای بررسی این موضوع به مسیر برنامه در تنظیمات بروید و مطمئن شوید که مدیریت دانلود به خوبی کار می کند.

چرا گوگل پلی کار نمی کند

امتحان راه های موثرتر

اگر با امتحان همه راه های گفته شده باز هم با GooglePlay مشکل دارید بهتر است این راه حل ها را هم بررسی کنید

 • حذف فایل hosts.txt
 • حذف به روز رسانی های اخیر گوگل پلی
 • انجام بازگشت به تنظیمات کارخانه در گوشی

آیا شما راه حل بهتری برای حل مشکل GooglePlay دارید ؟ با کاربران در میان بگذارید.

0 0 آرا
امتیاز دهی مقاله
عضویت
به من اعلان بده
نام قابل نمایش شما
آدرس ایمیل
4 دیدگاه‌ها
بازخورد برخط
نمایش همه دیدگاه ها

سلام چرا گوگل پلی من خدماتشو از دست داده حتی وقتی رو دکمه دانلود میزنم هیچ تغییری نمیکنه

سلام من چند بار تلاش کردم که برنامه تویتر رو نصب کنم ولی نمیتونم تو مرحله دانلود گیر می کنه و تکمیل نمیشه به نظرتون مشکل کجاست؟