دسته بندی ها

اعتیاد کودکان به فناوری، یک چالش جهانی

فناوری به خودی خود مشکل ساز نیست اما وقتی که انسان‌ها از آن به شیوه های نا درست استفاده کنند می تواند باعث بروز مشکلاتی شود، با ورود هر نسل، عادات، طرز فکر و روش جدیدی نیز در فرهنگ یک جامعه تعریف می‌شود؛ اما اگر کمی دقیق‌تر به این موضوع بنگیرم، شکاف ایجادشده بین طرز زندگی نسل جدید که با فناوری های روز رشد می‌کنند، بسیار محسوس‌تر است. در این مطلب قصد داریم نگاهی کوتاه به این پدیده داشته باشیم و راه هایی برای کمک به خانواده ها برای مقابله با اعتیاد کودکان به فناوری عنوان نماییم پس با نکست همراه باشید

اگرچه کشورمان به‌عنوان یکی از مصرف‌کنندگان فناوری‌ های روز در سطح جهانی ایفای نقش می‌کند، اما چالش‌های ایجادشده در سایر جوامع توسعه‌یافته که درصد نفوذ فناوری و استفاده از گجت‌ها بسیار بیشتر است، در کشورمان نیز گریبان گیر خانواده‌ها به‌عنوان کوچک‌ترین واحد جامعه شده است. یقیناً در میهمانی‌ها یا گردهمایی‌های خانوادگی، کودکانی را دیده‌اید که به‌جای بازی، سرگرم بازی با گوشی یا تبلت خود هستند؛ درصورتی‌که ازجملهٔ کودکان نسل جدید نباشید، دیدن چنین صحنه‌هایی بی‌شک شمارا به یاد دوران کودکی خود خواهد انداخت که اغلب اوقات به بازی‌هایی که نیاز به تحرک فیزیکی بیشتری داشت، می‌پرداختید. حتی ورود اولین نسل از کنسول‌های بازی به کشورمان نیز که مقارن با دوران نوجوانی نسل سوم و چهارم بود، به معنای صرف تمام‌وقت برای انجام بازی‌های کامپیوتری نبود؛ چراکه والدین چنین اجازه‌ای را به کودکان خود نمی‌دادند، اما هم‌اکنون شاهد این موضوع هستیم که کودکان حتی بیشتر از بزرگ‌سالان سر دربازی‌های کامپیوتری و گجت‌های خود دارند.

چگونه اعتیاد کودکان به فناوری را کاهش دهیم

اما این طرز تفکر که حذف تمامی مظاهر فناوری از زندگی کودکان را برای حل شدن همه‌ی مشکلات پیشنهاد می‌کند نه صحیح است و نه عملی؛ بعضی از والدین از این موضوع آگاه هستند که فناوری بخش جدایی‌ناپذیر زندگی مدرن است و بسیاری از مشاغل امروزی به توانایی استفاده از چندین دستگاه مختلف در طول روز نیاز دارند. علاوه بر این که بخش اعظم روابط اجتماعی ما به دنیای آنلاین منتقل شده و موجب می‌شود برای حفظ ارتباطمان با اعضای خانواده و دوستان و حتی همکاران، نیازمند تکنولوژی باشیم.

اعتیاد کودکان به فناوری، یک چالش جهانی

امروزه حتی بسیاری از خدمات نهادهای دولتی و اداری به صورت اینترنتی درآمده و بسیاری از فعالیت‌های روزمره‌ی اداری نیز به صورت آنلاین انجام می‌شوند. به این ترتیب جلوگیری کردن از استفاده‌ی کودکان از دستگاه‌های الکترونیکی و آشنایی آن‌ها با این جهان می‌تواند بچه‌ها را از مزایای آموزشی این دستگاه‌ها (مانند توانایی حل معماهای پیچیده از سنین پایین‌تر و تسریع آموزش کودکان حتی پیش از ورود به مدرسه) نیز محروم کرده و توانایی آن‌ها در رویارویی با دنیای مدرن را دچار اختلال کند.

Posts not found


اما تصمیم‌گیری در این زمینه برای والدین کاری غیرممکن به نظر می‌رسد: وابستگی بیش از حد بچه‌ها به تکنولوژی و تبلت‌ها مضر هست اما از سوی دیگر دور نگه داشتن کودکان از این دستگاه‌ها موجب عقب ماندن آن‌ها از جامعه و هم‌سالانشان می‌شود. به همین دلیل متخصصین و محققین پیشنهاد می‌کنند دست از تلاش برای پیدا کردن مقصر برداریم و حقیقت دنیای کودکان امروز را همان‌طور که واقعاً هست ببینیم و درک کنیم.

اعتیاد کودکان به فناوری، یک چالش جهانی


فناوری دنیای ما را برای همیشه عوض کرده است، برخی از این تغییرات مثبت هستند و برخی دیگر منفی. علاقه‌ی بچه‌ها به این دستگاه‌ها نیز کاملاً واضح و طبیعی و نماینده‌ی علاقه‌ی بسیاری از بزرگسالان به تبلت‌ها و گوشی‌هایشان است: دسترسی یک فرد بزرگسال به گوشی و تبلتش را محدود کنید و عکس‌العملش را بینید! بهترین راه برای پیشگیری از این گونه مشکلات، تلاش برای برقراری تعادل سالم میان مدت زمان استفاده از کامپیوتر و تبلت و تعاملات اجتماعی است؛ برقراری چنین تعادلی نه تنها برای کودکان بلکه برای بزرگسالان نیز می‌تواند بسیار مفید باشد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *