گزارش مالی انویدیا از سه ماهه دوم ۲۰۱۵ کارشناسان را شگفت زده کرد

کمپانی انویدیا با گزارش مالی خود برای سه‌ماهه دوم سال ۲۰۱۵ همگان و خصوصاً کارشناسان را شگفت‌زده کرده و ظاهراً این شگفتی از تقاضای بالا برای چیپ های گرافیکی این شرکت و همچنین علاقه‌مندی بزرگان صنعت خودرو به سیستم-روی-چیپ های آن‌ها ناشی شده است.

شرکت موردبحث با رشدی ۴.۵ درصدی نسبت به سه‌ماهه پیشین حالا درآمدی ۱.۱۵ میلیارد دلاری به دست آورده؛ ضمناً انویدیا قبلاً پیش‌بینی کرده بود در سه‌ماههٔ سوم ۲۰۱۵ رقمی معادل ۱.۱۰ میلیارد دلار درآمد خواهد داشت، ولی اکنون و برحسب رویدادهای اخیر، پیش‌بینی مذکور را بهبود بخشیده و به ۱.۱۶ الی ۱.۲۰ میلیارد دلار درآمد می‌اندیشد.

تا به امروز انتظار می‌رفت کاهش تقاضا برای کامپیوترهای شخصی سبب بروز بحران در بزرگ‌ترین تولیدکنندهٔ چیپ های گرافیکی جهان گردد، زیرا تا پیش‌ازاین سود و درآمد این نام خوش آوازه وابستگی زیادی به میزان فروش دسکتاپ ها و لپ‌تاپ‌ها داشت.

اما در کنار پیش‌بینی‌ها منفی شرایط برعکس رقم خورده و درآمد بخش چیپ ها و کارت‌های گرافیک‌های مبتنی بر کامپیوترهای دسکتاپ رشدی ۵۱ درصدی پیداکرده؛ کسب‌وکار بازی و سرویس‌هایی همچون خدمات مبتنی بر کلاود GRID هم افزایش درآمدی ۹ درصدی را شاهد بوده‌اند.

درزمینهٔ ابزارهای موبایلی چیپست های Tegra بدل به بازیگرانی بزرگ نشده‌اند و هنوز حضوری محدود در گجت هایی مشخص را تجربه می‌نمایند، ولی سیستم-روی-چیپ های برند مورداشاره نقشی جدی را در قدرت بخشیدن به داشبورد خودروها و دستگاه‌های سرگرمی‌شان برعهده‌گرفته‌اند.

انویدیا می‌گوید با ۵۰ کمپانی مختلف در حال مذاکره است تا چیپ های درایو خود را برای استفاده در دستگاه‌های خودران تولیدات این شرکت‌ها در اختیارشان بگذارد. لازم است خاطرنشان کنیم تراشه‌های مذکور (drive) بر اساس پردازندهٔ Tegra X1 توسعه‌یافته‌اند و توانایی بالایی در پردازش تصویری و انجام محاسبات مربوط به دستگاه‌های ناوبری خودکار دارند.

آن‌طور که از شواهد برمی‌آید برنامه‌ریزی‌های قبلی انویدیا کاملاً آینده‌نگرانه بوده‌اند و حالا در روزگاری که بسیاری برای آن‌ها پیش‌بینی بحران می‌کرده‌اند، آسمان برایشان آفتابی است و ایام بر وفق مرادشان می‌گذرد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *