ردیابی گوشی گم‌شده در همراه اول و ایرانسل

آیا تا به حال برای شما پیش آمده که گوشی خود را گم کنید و یا کسی آن را از شما بدزدد؟ احتمالا اولین کاری که شما در این مورد برای ردیابی گوشی خود  انجام می‌دهید مراجعه به پلیس است. اما با امکاناتی که اپراتورهای تلفن همراه در اختیار ما قرار می‌دهند بهتر است قبل از هر چیزی با استفاده از کدهای دستور USSD اپراتورهای همراه اول و ایرانسل را آگاه کنید. در ادامه با نکست همراه باشید تا شما را با روش انجام این کار آشنا کنیم.


پیش از این، برای پیداکردن گوشی موبایل در اپراتورها باید به صورت حضوری در دفاتر اصلی یا بخش‌های حقوقی این اپراتورها، مراحل اداری پیگیری گوشی‌ تلفن همراه با کد IMEI را انجام می‌دادید.این درحالی است که ماه‌ها است اپراتور اول و دوم ایران، سامانه و راهکار ساده‌ای برای ردیابی گوشی موبایل مشترکان راه‌اندازی کرده‌اند. همراه اول و ایرانسل برای این کار از کدهای USSD و پیامک کمک گرفته‌اند.

در ادامه راهکار‌های هر دو اپراتور را با هم مرور خواهیم کرد. به خاطر داشته باشید باید قبل از اقدام برای ردیابی، سیم‌کارت خود را مسدود کنید و سیم‌کارت جدید دریافت کنید.

ردیابی گوشی در همراه اول

دارندگان سیم کارت های همراه اول برای یافتن گوشی مفقود شده یا به سرقت رفته خود می توانند شماره IMEI گوشی مفقوده یا دزدیده شده که بر روی جعبه گوشی‌های موبایل درج شده را از طریق خطوط دائمی همراه اول، به یکی از روش‌های زیر ارسال و سرویس ردیابی گوشی را فعال کنند.

– شماره گیری کد #سریال گوشی*۲۱۴۱*۱۰*
– ارسال کد ۲۱۴۱ به شماره ۱۰

بدین ترتیب سرویس ردیابی گوشی تا ۱۰ روز پس ازدریافت شماره سریال، به جستجوی گوشی مفقود شده می‌پردازد و در پایان در صورت موفقیت در ردیابی گوشی، نتیجه را از طریق پیامک به اطلاع مشترک می رساند تا مشترک سایر مراحل حقوقی را از طریق مراجع ذیربط پیگیری نماید.درصورت ردیابی ناموفق، مشترک می تواند برای ردیابی مجدد گوشی خود اقدام و سرویس را دوباره فعال کند.

کدهای دستوری مورد نیاز برای ردیابی گوشی در همراه اول:

– فعال‏سازی سرویس : #سریال گوشی*۲۱۴۱*۱۰*
– غیرفعال سازی سرویس: #۲۱۴۰*۱۰*
– دریافت راهنما: #۲۱۴۳*۱۰*

همراه اول این سرویس را رایگان اعلام کرده است و هزینه‌ای بابت ردیابی گوشی تلفن همراه شما در نظر نمی‌گیرد.

ردیابی گوشی در ایرانسل

دارندگان سیمکارت ایرانسل نیز برای یافتن گوشی مفقود یا سرقت شده خود می‌توانند با در اختیار داشتن IMEI گوشی مورد نظر که بر روی جعبه تلفن همراه درج شده، از تمامی خطوط ایرانسلی به طریق زیر اقدام کنند.

– شماره‌گیری کد #۶۱۰۱*

دقت داشته باشید که پس از درج این باید مراحل زیر را طی کنید تا ردیابی گوشی شما در سامانه ردیابی ایرانسل درج شود.

– تأیید قوانین با ارسال عدد ۱
– تأیید هزینه سرویس به مبلغ ۱۰۰۰ ریال معادل ۱۰۰ تومان با ارسال عدد ۱
– مشخص کردن اپراتور سیم‌کارتی که در گوشی‌ مورد نظر داشتید: عدد ۱ ایرانسل عدد ۲ دیگر اپراتورها
– ارسال کد ۱۵ رقمی IMEI گوشی مورد نظر

توجه داشته باشید، ظرف مدت ۴۸ ساعت پس از ثبت درخواست، سامانه‌ی مورد نظر نتیجه‌ی خود را به خط ایرانسلی که از طریق آن با سامانه پیامکی تماس گرفته‌اید، ارسال خواهد کرد.

ایرانسل توصیه می‌کنید برای دریافت اطلاعات صحیح از گوشی تلفن همراه باید ۵ روز بعد از مسدودکردن سیم‌کارت اقدام کنید تا نتیجه  را به خط خودتان ارجاع ندهد.در صورت منفی بودن پاسخ می‌توانید پس از گذشت ۵ روز مجددا نسبت به درخواست ردیابی اقدام کنید.

در صورت مثبت بودن نتیجه‌ی ردیابی، پیامکی حاوی کد پیگیری و تاریخ ردیابی دریافت می‌کنید. با در دست داشتن «کد پیگیری و تاریخ ردیابی» به مراجع قضایی مراجعه کرده و نامه‌ی قضایی دریافت کنید. اصل نامه را به شرکت ایرانسل تحویل داده و با مراجعه‌ی مجدد به مراجع قضایی پیگیر دریافت نتیجه‌ی ارسالی از ایرانسل باشید.

هر بار ثبت درخواست پیگیری در سامانه ردیابی گوشی ایرانسل، ۱۰۰ تومان هزینه دارد.

در نظر داشته باشید اگر می‌خواهید گوشی تلفن همراه خود را پیدا کنید، برای یافتن گوشی خود در تمامی اپراتورها باید درخواست ردیابی را ثبت کنید.

آیا شما روش بهتری برای پیدا کردن گوشی مفقود شده دارید؟ با ما در میان بگذارید (نظر)

‫5 نظر

 • سامیار سرتیپی گفت:

  ببخشید الان یک نفر داخل خانه نیست گوشیش همراهش ولی ما زنگ میزنیم جواب نمیده میشه گوشیشو ردیابی کرد تا پیداش کنیم

  • محمد اصغری گفت:

   سلام برای ردیابی باید قبلا یک نرم افزار را بر روی گوشی طرف مقابل نصب کرد

 • امیر گفت:

  دوستان عزیزی که تلفن های همراه و تبلت و سایر کالاهای دیجیتالشان برایشان ارزشمند است حتما کالاهایتان را در سامانه همیاب ۲۴ بیمه کنید این سامانه توانسته بسیاری از کالاهای سرقتی و گمشده را به سرعت پیدا کرده و به دست صاحبش برساند. در صورتی که کالایی گم کرده اید این سامانه کمک بزرگی برای شما خواهد بود

  • احمد گفت:

   داداش امروز تو بزرگراه گوشیم افتاد هرچی گشتم پیدا نشد زنگ میزدم بوق میخورد تا اینکه بعد۳ ساعت خاموش شد چطوری پیگیریش کنم؟

 • Mahsa گفت:

  سلام سامانه DigiLost . ir هم می تونه تو پیدا شدن گوشی کمک کنه

 • دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *