آیا الگوی قفل، امنیت گوشی شما را تضمین می کند؟!

آیا الگوی قفل، امنیت گوشی شما را تضمین می کند؟!

Pattern Lock یا الگوی قفل صفحه یک اقدام امنیتی است که از دستگاه‌هایی مانند تلفن‌های همراه یا تبلت‌ها محافظت می‌کند و بسیاری از افراد آن را به کدهای پین یا رمزهای عبور متنی ترجیح می‌دهند. اما آیا این الگوها امنیت لازم را دارا هستند، با ما همراه باشید تا به بررسی عمیق این مساله بپردازیم

آنچه در این مقاله می‌خوانیم

بسیاری از راهکارها وجود دارد که اگر الگوی قفل گوشی اندرویدی خود را فراموش کرده‌اید، نگران اطلاعات خود نباشید و به روش‌هایی آسان بتوانید آن را بازکنید. با توجه به این مسئله آیا تاکنون به این اندیشیده‌اید که قفل‌های گوشی اندرویدی چه میزان امنیت گوشی شمارا فراهم می‌کنند؟ آیا باز کردن قفل این گوشی‌ها به همین سادگی که گفتیم نیست؟

الگوهای قفل گوشی‌های اندرویدی

یکی از ویژگی‌های منحصربه‌فرد گوشی‌های اندروید پترن یا الگوهایی است که کاربران برای قفل‌کردن صفحه‌نمایش خود از آن استفاده می‌کنند. اخیراً مطالعات نشان داده که الگوهای منتخب کاربران اندروید برای قفل‌کردن صفحه‌نمایش خود بسیار قابل پیش‌بینی و در معرض خطر است. استفاده از الگو و یا پترن برای قفل‌کردن صفحه‌نمایش از امنیت لازم برخوردار نیست و ایمنی آن در حد رمزهایی مثل 12345 و یا 1111 است.

یک محققین امنیتی بانام مارته لوژ (Marte Løge) به این نتیجه رسیده که بسیاری از الگوهای قفل صفحه که درگوشی‌های اندروید استفاده می‌شود، دقیقاً مانند پسوردهای ساده ۱۲۳۴۵۶۷ قابل پیش‌بینی هستند. بسیاری از کاربران گوشی‌های اندرویدی، برای تعیین قفل گوشی خود از الگوهای تکراری که متداول هستند استفاده می‌کنند که درصد امنیت را به‌شدت کاهش می‌دهد. در این تحقیق به بررسی بیش از ۴۰۰۰ پترن پرداخته‌شده و طبق نتایج حاصل‌شده، ۷۷ درصد پترن‌ها از چهارگوشه شروع‌شده و همچنین ۴۴ درصد پترن‌ها از گوشهٔ بالا سمت چپ آغاز می‌شوند.

با افزایش تعداد گره‌های پترن امنیت عبر خود را بیشتر کنید

بدیهی است هرچه تعداد گره‌های یک پترن بیشتر باشد، شامل ترکیبات پیچیده‌تری شده و کشف آن برای اطرافیان دشوارتر خواهد شد. در تحقیق فوق میانگین تعداد گره‌های یک پترن، ۵ در نظر گرفته‌شده که به معنی امکان انتخاب یک پترن از میان ۷۱۵۲ موجود است.

گفتنی است تعداد کثیری از کاربران از پترن هایی با چهار گره استفاده می‌کنند که این امر اجازهٔ انتخاب پترن از بین ۱۶۲۴ ترکیب چهار گرهی موجود را به آنان می‌دهد. بد نیست بدانید انتخاب پترنی با ۸ الی ۹ گره، شمارا قادر می‌سازد تا از میان ۱۴۰۰۰۰ ترکیب موجود یکی را انتخاب کنید.

مارته لوژ (Marte Løge) محقق این پروژه از شرکت‌کنندگان خواسته تا ۳ پترن برای سه موضوع مختلف شامل پرداخت بانکی، خرید آنلاین و باز کردن قفل گوشی ایجاد کنند.

مارته لوژ (Marte Løge) محقق این پروژه از شرکت‌کنندگان خواسته تا ۳ پترن برای سه موضوع مختلف شامل پرداخت بانکی، خرید آنلاین و باز کردن قفل گوشی ایجاد کنند. درنتیجهٔ این درخواست، اکثر آقایان و خانم‌ها از پترن‌های چهار گرهی استفاده کردند. پترن‌های ۵ و ۸ گرهی نیز در رتبه‌هایی بعدی قرار گرفتند. شایان‌ذکر است باوجودآنکه پترن‌های ۸ و ۹ گرهی قادر به ساخت تعداد ترکیبات یکسانی هستند، به دلایلی کاربران ترجیح دادند بیشتر از پترن‌های ۸ گرهی استفاده کنند. از سوی دیگر بایستی به این نکته اشاره‌کنیم که پترن‌های ۸ گرهی کمترین میزان استفاده را در میان شرکت‌کنندگان داشتند.

بیشتر پترن های کاربران خیلی ساده است و به شکل حروف  اعداد است که تشخیص آن بسیار ساده است

بد نیست بدانید جدای از تعداد گره‌های یک پترن، پیچیدگی آن نیز بر دشواری کشف و یافتن آن می‌افزاید. همان‌طور که پسوردهایی همچون ۱۲۳۴۵۶۷، Password و Letmein از شایع‌ترین انواع پسوردها در میان مردم هستند، ۱۰ درصد از پترن های ساخته‌شده در این تحقیق نیز به شکل یکی از حروف الفبا ایجاد شدند. جالب اینجا است که اکثر این حروف، اولین حرف از اسامی همسران و یا فرزندان شرکت‌کنندگان در این پژوهش بوده‌اند. گفتنی است این بررسی نشان می‌دهد مردان جوان علاقهٔ بیشتری به ایجاد پترن‌های پیچیده دارند که پی بردن به آن‌ها بسیار دشوار است.

به عقیدهٔ لوژ، استفاده از تعداد گره‌های بالا و متقاطع، از ویژگی‌های یک پترن مناسب است. او همچنین پیشنهاد می‌کند گزینهٔ رؤیت پترن یا همان make pattern visible را غیرفعال کرده تا اطرافیان شانسی برای مشاهدهٔ پترن نداشته باشند.

یافته های قابل توجه در مورد قفل الگو

  • در شبکه 3×3 برای تنظیم الگو، حداکثر می توان از 9 رد نقطه استفاده کرد. اما اکثر مردم کمتر از آن استفاده می کنند.
  • اکثریت افراد فقط از 4 ضربه تند کشیدن برای تنظیم الگوی خود استفاده می کنند و این کل ترکیبات ممکن را به 1624 محدود می کند.
  • حدود 44 درصد از مردم الگوهای خود را از گوشه بالا سمت چپ شروع می کنند. علاوه بر این، 77٪ از الگوها در هر یک از 4 گوشه شروع می شوند.
  • این الگو همچنین احتمالاً از چپ به راست و از بالا به پایین می رود. همه این عوامل تعداد ترکیب های ممکن را کاهش می دهد و این باعث می شود مهاجمان بتوانند الگوهای بالقوه را حدس بزنند.
  • برخی از متداول ترین الگوهایی که برای استفاده دیده شد به شرح زیر است. بنابراین اگر از هر یک از اینها به عنوان الگوهای قفل صفحه خود استفاده می کنید، بسیار توصیه می شود که در اسرع وقت آن را تغییر دهید.
یافته های قابل توجه در مورد قفل الگو

استفاده از پین و کلمه عبور بجای الگو های قفل

هرچند استفاده از الگو ها برای قفل تلفن همراه راهکار هیجان انگیز و ساده ای برای قفل موبال شما می باشد اما به هر حال از امنیت کمتری برخوردارند و چنانچه امنیت تلفنتان برای شما مهم است بهتر است از کد پن 4 رمی و ا از کلمه عبور استفاده کنید

نتیجه گیری

واضح است که انتخاب بهتر برای حفظ امنیت استفاده از رمز عبور به جای قفل الگو است.

در حالی که استفاده از قفل الگو ممکن است سرگرم کننده باشد، داده های زیادی در تلفن شما وجود دارد که نمی خواهید دیگران به آن دسترسی داشته باشند. مطمئناً من از این پس از رمز عبور استفاده خواهم کرد، زیرا هنگام مقایسه رمزهای عبور 5 کاراکتری با الگوهای 5 نقطه ای 390536 برابر ایمن تر است و با مقایسه این عدد افزایش می یابد. 6 در مقابل 6، 7 در مقابل 7، و غیره. علاوه بر این، استفاده از قفل الگو، لکه‌های بسیار منحصربه‌فردی را روی گوشی شما قرار می‌دهد، که افراد دیگر می‌توانند برای محدود کردن گزینه‌های احتمالی الگوی شما به آن‌ها نگاه کنند. کاربران گذرواژه کمتر مستعد این هستند زیرا با سایر فعالیت های تایپ مانند ارسال پیامک تار می شود.

با این حال با استفاده از روش رمز عبور خیلی احساس امنیت نکنید. شما همچنان می خواهید از یک رمز عبور خوب برای ایمن ماندن استفاده کنید، و تنها در این صورت است که می توانید واقعاً از مزیت ریاضی نسبت به قفل های الگو استفاده کنید.

۶ نکته برای ساخت پسورد قوی و قابل یادآوری آسان را برای ایجاد رمزهای عبور خوب که هنوز می توانید به خاطر بسپارید، ایجاد یک رمز عبور بسیار سخت برای شکستن و آزمایش رمز عبور خود از نظر قدرت، بررسی کنید.

سوالات متداول در مورد امنیت الگوها برای قفل گوشی

قفل الگو چیست؟

Pattern Lock یک اقدام امنیتی است که از دستگاه‌هایی مانند تلفن‌های همراه یا تبلت‌ها محافظت می‌کند و بسیاری از افراد آن را به کدهای پین یا رمزهای عبور متنی ترجیح می‌دهند. … در عرض چند ثانیه الگوریتم تعداد کمی الگوی نامزد برای دسترسی به تلفن یا تبلت اندرویدی تولید می کند.

آیا می توان قفل های الگو را هک کرد؟

هکرها می توانند الگوی قفل شما را از راه دور بدزدند.
در همین حین، یک مهاجم در میز نزدیک از حرکات انگشتان شما فیلم می گیرد. در عرض چند ثانیه، نرم افزار نصب شده بر روی دستگاه آنها تعداد کمی از الگوهای احتمالی را پیشنهاد می کند که می توانند برای باز کردن قفل گوشی هوشمند یا تبلت شما استفاده شوند.

پین الگو یا رمز عبور کدام بهتر است؟

داده ها نشان داد که پین ها از الگوهای باز کردن قفل امن تر هستند، در حالی که الگوهای باز کردن قفل با خطوط ردیابی کمترین امنیت را دارند.

آیا امکان باز کردن قفل الگویی صفحه وجود دارد؟

از پایین صفحه، می‌توانید بر روی ویژگی Forgot Pattern ضربه بزنید. 3. گزینه باز کردن قفل دستگاه خود را با اعتبار Google خود انتخاب کنید.

چگونه می توانم قفل الگو را در سامسونگ دور بزنم؟

همانطور که می دانید همه دستگاه های اندرویدی به یک حساب Google متصل هستند. بنابراین، برای یادگیری نحوه باز کردن قفل الگوی در سامسونگ بدون از دست دادن اطلاعات، روی گزینه Forgot Pattern در صفحه قفل ضربه بزنید. از میان گزینه های موجود، بازنشانی صفحه قفل را با حساب Google خود انتخاب کنید.

آیا می توانید از یک الگو برای باز کردن قفل آیفون استفاده کنید؟

آیفون عملکرد قفل نقطه ای روی آن ندارد، فقط دارای رمز عبور 4 رقمی است که می توان از طریق تنظیمات پیچیده تر شد. قفل الگوی نقطه ای برای آیفون وجود ندارد.

پیچیده ترین قفل الگویی صفحه چیست؟

شکل مثلث. دنباله این قفل الگو 7-6-1-8-3 است. فقط 5 نقطه برای پیوستن وجود دارد، اما انجام آن کار بسیار دشواری است.قفل الگو سخت بهتر می تواند از شما در مقابل هک شدن جلوگیری کند

بهترین رمز برای گوشی کدام است؟

ویژگی های رمزهای عبور قوی
– حداقل 8 کاراکتر – هر چه تعداد کاراکترها بیشتر باشد، بهتر است.
– ترکیبی از حروف بزرگ و کوچک.
– ترکیبی از حروف و اعداد.
– گنجاندن حداقل یک کاراکتر خاص، به عنوان مثال، ! @ # ? ] توجه: از < یا > در رمز عبور خود استفاده نکنید، زیرا هر دو می توانند در مرورگرهای وب مشکل ایجاد کنند.

آیا شما راه یا راه های بهتری برای محافظت از گوشی های همراه می شناسید؟ با ما در میان بگذارید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *