آیا الگوی قفل، امنیت گوشی شما را تضمین می کند؟!

امروزه دنیای ما انباشته‌شده از انبوه رمزها و کلمات عبور، مانند کلمه عبور عابر بانک، کلمه عبور ایمیل و کلمه عبور دستگاه‌های رایانه‌ای و … البته این کلمات و رمزها ضروری است و امنیت ما را تا اندازه‌ای تأمین می‌کند اما در مواقعی اتفاق می‌افتد که افراد رمز عبور خود را فراموش کنند، در این صورت چه‌کار باید کرد آیا باید قید همه‌چیز را زد یا هنوز امیدی هست که به اطلاعات دسترسی داشته باشیم؟

بسیاری از راهکارها وجود دارد که اگر الگوی قفل گوشی اندرویدی خود را فراموش کرده‌اید، نگران اطلاعات خود نباشید و به روش‌هایی آسان بتوانید آن را بازکنید. با توجه به این مسئله آیا تاکنون به این اندیشیده‌اید که قفل‌های گوشی اندرویدی چه میزان امنیت گوشی شمارا فراهم می‌کنند؟ آیا باز کردن قفل این گوشی‌ها به همین سادگی که گفتیم نیست؟

الگوهای قفل گوشی‌های اندرویدی

یکی از ویژگی‌های منحصربه‌فرد گوشی‌های اندروید پترن یا الگوهایی است که کاربران برای قفل‌کردن صفحه‌نمایش خود از آن استفاده می‌کنند. اخیراً مطالعات نشان داده که الگوهای منتخب کاربران اندروید برای قفل‌کردن صفحه‌نمایش خود بسیار قابل پیش‌بینی و در معرض خطر است. استفاده از الگو و یا پترن برای قفل‌کردن صفحه‌نمایش از امنیت لازم برخوردار نیست و ایمنی آن در حد رمزهایی مثل 12345 و یا 1111 است.

[idea]یک محققین امنیتی بانام مارته لوژ (Marte Løge) به این نتیجه رسیده که بسیاری از الگوهای قفل صفحه که درگوشی‌های اندروید استفاده می‌شود، دقیقاً مانند پسوردهای ساده ۱۲۳۴۵۶۷ قابل پیش‌بینی هستند. بسیاری از کاربران گوشی‌های اندرویدی، برای تعیین قفل گوشی خود از الگوهای تکراری که متداول هستند استفاده می‌کنند که درصد امنیت را به‌شدت کاهش می‌دهد. در این تحقیق به بررسی بیش از ۴۰۰۰ پترن پرداخته‌شده و طبق نتایج حاصل‌شده، ۷۷ درصد پترن‌ها از چهارگوشه شروع‌شده و همچنین ۴۴ درصد پترن‌ها از گوشهٔ بالا سمت چپ آغاز می‌شوند.[/idea]

با افزایش تعداد گره‌های پترن امنیت عبر خود را بیشتر کنید

بدیهی است هرچه تعداد گره‌های یک پترن بیشتر باشد، شامل ترکیبات پیچیده‌تری شده و کشف آن برای اطرافیان دشوارتر خواهد شد. در تحقیق فوق میانگین تعداد گره‌های یک پترن، ۵ در نظر گرفته‌شده که به معنی امکان انتخاب یک پترن از میان ۷۱۵۲ موجود است.

گفتنی است تعداد کثیری از کاربران از پترن هایی با چهار گره استفاده می‌کنند که این امر اجازهٔ انتخاب پترن از بین ۱۶۲۴ ترکیب چهار گرهی موجود را به آنان می‌دهد. بد نیست بدانید انتخاب پترنی با ۸ الی ۹ گره، شمارا قادر می‌سازد تا از میان ۱۴۰۰۰۰ ترکیب موجود یکی را انتخاب کنید.

[idea]مارته لوژ (Marte Løge) محقق این پروژه از شرکت‌کنندگان خواسته تا ۳ پترن برای سه موضوع مختلف شامل پرداخت بانکی، خرید آنلاین و باز کردن قفل گوشی ایجاد کنند.[/idea]

مارته لوژ (Marte Løge) محقق این پروژه از شرکت‌کنندگان خواسته تا ۳ پترن برای سه موضوع مختلف شامل پرداخت بانکی، خرید آنلاین و باز کردن قفل گوشی ایجاد کنند. درنتیجهٔ این درخواست، اکثر آقایان و خانم‌ها از پترن‌های چهار گرهی استفاده کردند. پترن‌های ۵ و ۸ گرهی نیز در رتبه‌هایی بعدی قرار گرفتند. شایان‌ذکر است باوجودآنکه پترن‌های ۸ و ۹ گرهی قادر به ساخت تعداد ترکیبات یکسانی هستند، به دلایلی کاربران ترجیح دادند بیشتر از پترن‌های ۸ گرهی استفاده کنند. از سوی دیگر بایستی به این نکته اشاره‌کنیم که پترن‌های ۸ گرهی کمترین میزان استفاده را در میان شرکت‌کنندگان داشتند.

بیشتر پترن های کاربران خیلی ساده است و به شکل حروف  اعداد است که تشخیص آن بسیار ساده است

بد نیست بدانید جدای از تعداد گره‌های یک پترن، پیچیدگی آن نیز بر دشواری کشف و یافتن آن می‌افزاید. همان‌طور که پسوردهایی همچون ۱۲۳۴۵۶۷، Password و Letmein از شایع‌ترین انواع پسوردها در میان مردم هستند، ۱۰ درصد از پترن های ساخته‌شده در این تحقیق نیز به شکل یکی از حروف الفبا ایجاد شدند. جالب اینجا است که اکثر این حروف، اولین حرف از اسامی همسران و یا فرزندان شرکت‌کنندگان در این پژوهش بوده‌اند. گفتنی است این بررسی نشان می‌دهد مردان جوان علاقهٔ بیشتری به ایجاد پترن‌های پیچیده دارند که پی بردن به آن‌ها بسیار دشوار است.

به عقیدهٔ لوژ، استفاده از تعداد گره‌های بالا و متقاطع، از ویژگی‌های یک پترن مناسب است. او همچنین پیشنهاد می‌کند گزینهٔ رؤیت پترن یا همان make pattern visible را غیرفعال کرده تا اطرافیان شانسی برای مشاهدهٔ پترن نداشته باشند.

استفاده از پین و کلمه عبور بجای الگو های قفل

هرچند استفاده از الگو ها برای قفل تلفن همراه راهکار هیجان انگیز و ساده ای برای قفل موبال شما می باشد اما به هر حال از امنیت کمتری برخوردارند و چنانچه امنیت تلفنتان برای شما مهم است بهتر است از کد پن 4 رمی و ا از کلمه عبور استفاده کنید

آیا شما راه یا راه های بهتری برای محافظت از گوشی های همراه می شناسید؟ با ما در میان بگذارید


منبع: tebyan ، ویرایش متنی : نکست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *