چگونه مشکل بوت نشدن گوشی اندرویدی خود را حل کنیم؟ | بخش اول

گاهی اوقات دستگاه اندرویدی ما قابل راه اندازی و بوت شدن نیست و با یکسری خطاها روبرو میشویم در این مواقع اکثرا همه ی ما نگران شده و به قول معروف دست و پای خود را گم میکنیم. در واقع علت بروز اینچنین خطاهایی در حین بوت و راه اندازی گوشی می تواند خطای سخت افزار، نرم افزار یا firmware (میان افزار: یعنی ترکیبی از نرم افزار و سخت افزار) باشد. این مقاله که در دو بخش ارائه میشود در ابتدا شما را با چگونگی تشخیص این خطاها آشنا کرده و در بخش دوم آموزش:چگونه مشکل بوت نشدن گوشی اندرویدی خود را حل کنیم؟ راه حل هریک را بیان خواهیم کرد.درضمن ابزارهایی را برای کمک به حل این خطاها به شما معرفی میکنیم با نکست همراه باشید.

هنگام روبرو شدن با خطای بوت دستگاه اندرویدی چکار کنیم؟

وقتی که راه اندازی یا بوت گوشی یا تبلت شما متوقف می شود، باید دو سوال را از خودتان بپرسید: سخت افزار؟ یا نرم افزار؟ در ابتدا باید بتوانید تشخیص دهید که خطا از سخت افزار است یا نرم افزار؟برای اینکه نوع خطا را بدرستی تشخیص بدهید باید آن را ببینید. آیا دستگاه اندروید کارهای معمولی را انجام میدهد؟ و یا اینکه چه چیزی باعث شد دستگاه دچار خطا شود؟ پاسخ به این دو سوال را می توانیم خطای راه انداز یا بوت بنامیم.

دستگاه های غیر قابل بوت به چهار دسته تقسیم میشوند:

سناریوی شماره ۱: چراغ ال ای دی شارژر روشن نمیشود:

چراغ ال ای دی شارژ، بعد از شارژ شدن روشن نمی شود، اتصال دستگاه با PC یا لپ تاپ قابل تشخیص نیست، صفحه بوت نمایش داده نمی شود.

سناریوی شماره ۲: عدم نمایش صفحه راه انداز یا بوت:

نور شارژ روشن می شود، اتصال دستگاه با PC یا لپ تاپ قابل تشخیص است، صحفه بوت قابل نمایش نیست.

سناریوی شماره ۳: ریستارت شدن سیستم(حل مشکل بوت لوپ )

صفحه بوت به طور مکرر نمایش داده می شود، سیستم یا هنگ می کند یا مدام ریستارت می شود.

سناریوی شماره ۴: بوت نشدن سیستم(بالا نیامدن بوت لودر)

سیستم بوت نمی شود و یک پیغام بر روی صفحه نمایش داده می شود.

قبل از پرداختن به این سناریو ها و نوع خطای هر یک، باید ابزارهای مختلفی که در اختیار کاربران اندروید قرار می گیرد را توضیح بدهیم.

چه ابزارهایی برای بازیابی (Recovery) اندروید وجود دارد؟

برای ریکاوری و بازیابی دستگاه های اندرویدی چندین راه وجود دارد.

عمومی ترین راه حل ها:

تنظیم مجدد  یا بازگشت به تنظیمات کارخانه

پاک کردن کش

نرم افزار بازیابی toolkit

حالت Safe Mode

جدا کردن باتری

ریست سخت و نرم

چگونه از راه انداز بوت اندروید استفاده کنیم؟

یک راه انداز به کاربران اجازه می دهد که قسمت های مختلف قابل بوت شدن یا (پارتیشن ها) را از سیستم عامل در اختیار داشته باشند این به کاربران این امکان را میدهد که بین بوت بازیابی یک پارتیشن یا سیستم عامل به دلخواه و با توجه به نیاز انتخاب کنند. وقتی که سیستم عامل نمی تواند بوت شود برنامه راه انداز می تواند سیستم عامل را به تنظیمات کارخانه باز گرداند.

چرا گوشی من روشن نمی شود

با گزینه های بازیابی یا راه انداز می توان کش دستگاه را پاک کرد. پاک کردن کش سیستمی که دچار مشکل شده است درست شبیه اجرای راه انداز است. با این حال هر دستگاه تولید شده ابزار و ویژگی های متفاوتی دارد. یعنی شما هیچ دو دستگاه اندرویدی را پیدا نمی کنید که راه اندازهای یکسان داشته باشند.در عکس زیر منو راه انداز گوشی Moto X 2014 را میبینید همان طور که دیده میشود گزینه های متعددی در منو راه انداز وجود دارد که شاخص ترین آن گزینه تنظیم مجدد کارخانه است.

چگونه مشکل بوت نشدن گوشی اندرویدی خود را حل کنیم؟ | بخش اول

بازگشت به تنظیمات کارخانه در یک دستگاه غیر قابل بوت:

نخست دستگاه را خاموش کنید، دکمه power و دکمه کم کردن صدا (volume down or volume up) را فشار و نگه دارید این دکمه ها را تا زمانی نگه دارید که گوشی یک لرزش یا ویبره بدهد خواهید دید که وارد منو راه انداز اندروید میشوید.

شاید منو راه انداز گوشی ها متفاوت باشد اما همه دارای یکسری گزینه های اصلی و یکسان هستند

بازیابی به تنظیمات کارخانه یا Factory Reset را با استفاده از دکمه کم و زیاد کردن صدا و power انتخاب کنید. تنظیمات دستگاه به حالت اولیه کارخانه بر می گردد سپس دستگاه را مجدد راه اندازی کنید.

هشدار: اگر custom ROM را نصب کرده اید، بیشتر احتیاط کنید شما نباید از راه انداز یا بازیابی برای تنظیم مجدد کارخانه استفاده کنید، ریست کردن دستگاه در چنین مواقعی، باعث غیر قابل بوت شدن دستگاه شما می‌شود.

اگر می خواهید سیستم تان را تغییر بدهید، تنظیم مجدد کارخانه را از طریق custom recovery انجام بدهید.

توجه داشته باشید که کلید های volume همیشه به عنوان کلید های جهتی عمل می کنند.

چگونه مشکل بوت نشدن گوشی اندرویدی خود را حل کنیم؟ | بخش اول

دسترسی به تغییرات راه انداز

چهار نوع مختلف از کلید های ترکیبی وجود دارد که کاربران میتوانند برای بارگذاری راه انداز استفاده کنند.

کاربران باید این کلید ها را در حالت خاموش اجرا کنند:

  • Power + volume up
  • Power + volume down
  • Power + volume up + volume down
  •  Samsung’s method (حالت سامسونگ)

اگر شما در منوی بوت نتوانستید به راحتی گزینه مورد نظر مثلا بازیابی به تنظیمات کارخانه را پیدا کنید میتوانید با توجه به نوع گوشی خود منوی راه انداز آن را در اینترنت و با استفاده از مرورگرها جستجو کنید.

چگونه از راه انداز یا بازیابی در اندروید برای پاک کردن کش استفاده کنیم؟

یکی دیگر از گزینه ها در منو راه انداز پاک کردن کش است. بیشتر تولید کنندگان گزینه ای برای پاک کردن پارتیشن کش در منو راه انداز قرار داده اند.دو نوع کش وجود دارد: کش دالویک و کش سیستمی. اندروید ۵٫۰ و نسخه های بالاتر تنها شامل کش سیستمی می باشند زیرا از ترکیب ART استفاده می کنند (ART سرعت اندروید را افزایش می دهد)، ART باعث می شود پاک کردن کش ساده تر باشد.

برای پاک کردن کش، در منو راه انداز گزینه بازیابی را انتخاب کنید. لازم است برخی از تولید کنندگان کلید های اضافی را برای پاک کردن کش ایجاد کنند. به عنوان مثال، در Moto X لازم است دکمه power و دکمه کم کردن صدا (volume down) را فشار و نگه دارید. سپس در بین گزینه ها گزینه پاک کردن کش را انتخاب کنید. هنگامی که پاک کردن به اتمام رسید، دستگاه را ریستارت کنید.

روت کردن گوشی اندرویدی

چگونه مشکل بوت نشدن گوشی اندرویدی خود را حل کنیم؟ | بخش اول

چگونه از نرم افزار بازیابی Toolkit استفاده کنیم؟

نرم افزار بازیابی Toolkit از تولید کننده به تولید کننده است. دستگاه های نکسوس تغییرات مختلف را دریافت می کنند، مانند WugFresh. ابزارهای این نرم افزار شامل Minimal Fastboot، Koush’s و درایورهای ADB است.

Minimal ADB and Fastboot Toolkit:

ساده ترین روش برای دسترسی به ADB: نصب ابزار ADB and Fastboot است. Minimal ADB اجازه می دهد تا کاربران دستورات ADB commands and Fastboot را بدون نیاز به دانلود نرم افزار Software Development Kit (SDK بکار ببرند SDK شامل ابزار های زیادی است که لازم ندارید. زیرا ADB آسانتر و کمتر مستعد خطا است نسبت به نرم افزار SDK. Fastboot برای کار نیاز به یک راه انداز خاص دارد که برخی از دستگاه های اندروید برای دسترسی قادر به دریافتش نیستند.

بزرگترین مزیت Minimal ADB: وقتی که شما یک بسته درایور Minimal ADB را دریافت میکنید، ابزارهای زیادی برای اتصال دستگاه به کامپیوتر دارد.

درایور عمومی ADB

اگر نمی توانید دستگاه را به کامپیوتر با استفاده از پروتکل ADB وصل کنید، توصیه می کنم Koush’s عمومی از درایور ADB را نصب کنید. یک راهنمای مختصر در اتصال اندروید به ویندوز از طریق ADB وجود دارد. درایورهای ویندوز دستگاه های اندروید را شناسایی و فعال می کنند.

دستگاه های اندروید برای اتصال به کامپیوتر از دو پروتکل و درایور مختلف استفاده می کنند. ADB اجازه می دهد کاربران در سیستم عامل اندروید به فایل ها دسترسی داشته باشند، همچنین سیستم عامل اصلی (original) را باز گردانند و خیلی از چیزهای دیگر و برای دستگاه های غیر قابل بوت، این اجازه را به کاربران می دهد که درایور ها را به طور صحیح نصب کنند.

درایور ADB یک جایگزین برای دانلود، نصب و پیکربندی دستگاه شما فراهم می کند. همه ی گوشی های هوشمند اندروید و تبلت ها البته نه همه ی آن ها می توانند از این درایور استفاده کنند. ممکن است شما برای اولین بار به نصب این درایور نیاز داشته باشید این مرحله فقط برای این است که چگونه با مشکلات بوت برخورد کنید. برای اتصال به ADB لازم است برای اولین بار ADB را در سیستم فعال کنید. اگر گوشی شما قادر به بوت و فعال کردن ADB نیست از این مرحله استفاده نکنید.

چگونه از Safe Mode اندروید استفاده کنیم؟

عملکرد Safe Mode در اندروید شبیه Safe Mode ویندوز است، به این معنی سیستم عامل را بدون هیچ نرم افزاری load می کند، Safe Mode مانع فرایند قطع بوت توسط برنامه های مخرب یا بد افرازها می شود.

بخش دوم آموزش:چگونه مشکل بوت نشدن گوشی اندرویدی خود را حل کنیم؟


منبع:makeuseof

4 2 آرا
امتیاز دهی مقاله
عضویت
به من اعلان بده
نام قابل نمایش شما
آدرس ایمیل
157 دیدگاه‌ها
بازخورد برخط
نمایش همه دیدگاه ها

سلام خدا قوت
من وارد منوی بوت شدم
ولی دکمه پاورم خرابه
نمیدونم چجوری تایید کنم
ممنون میشم راهنمایی کنید.
دلیل اصلی استفاده از منوی بوت هم بخاطر همین خرابی دکمه پاور بود.
دیشب گوشیم شارژ تموم کرد و خاموش شد.

ُسلام وقتتون به خیر حتما باید دکمه پاورتون رو درست کنید اگه مشکلی رو برد نداشته باشید فک نکنم زیاد زمان و هزینه بخواد

سلام وقتتون بخیر گوشی من سامسونگ جی5هستش نمیدونم چیشد یهو گوشی خاموش شد وبعدش اصلا روشن نمیشه وقتیم به شارژ میزنمش بعد از چند دقیقه روی صفحه میاد android و بعدش یه عکس میاد و زیرش مینویسه فرمانی موجود نیست تازه وقتیم میخوام با کلیداش ریکاوریش کنم بازم نمیشه میشه راهنماییم کنید ممنون میشم.

سلام دوست عزیز رام گوشیتون پاک شده در واقع سیستم عامل از روی گوشیتون پریده واگه وارد نیستید باید به یه متخصص مراجعه کنید یه رام ویژه گوشیتون براتون نصب کنه البته اگه براتون ممکنه گوشیتون رو از طریق کابل به سیستم وصل کنید و از طریق نرم افزار شرکت گوشی سعی به نصب مجدد بکنید

سلام ممنون از سایت خوبتون .
گوشی هواوی پی هشت لایت من بدون دلیل یهو خاموش شد و نه اعلان چراغ شارژر نشون می‌ده و نه روشن میشه حتی با نگه داشتن دکمه پاور. بدون هیچ عکس العملی شارژ هم نمیشه . دلیلی برای یکباره خاموش شدن نداشت. میشه راهنمایی کنید. مرسی

سلام من در حال کار با تبلت بودم که خاموش شد و دکمه پاور رو طولانی میگیرم لرزش میده و روشن نمیشه. من دکمه پاور و دکمه صدای بالای دستگاه رو گرفتم و به منو اومد که این گزینه هارو داشت:
recovery, fastboot, reboot
هر کدومش رو میزنم هیچ اتفاقی نمیفته و بوت نمیشه لطفاً کمکم بکنید

سلام وقتتون به خیر لطفا هر دو بخش مقاله رو مطالعه بفرمایید و راه های مختلف رو تست کنید

منم دقیقا همینطور یه صفحه میاد ولی اصلا بوت نمیشه

سلام وقت بخیر.تبلت من بالا نمیاد یعنی مشغول کار بودم که چند پیام متوقف اومد و خاموش شد و بالا نیومد.آیا هاردش سوخته و ممکنه درست بشه؟

سلام و وقت به خیر
این راهنمایی که براتون تدارک دیدیم رو کاملا مطالعه بفرمایید روشهای مختلف رو امتحان کنید اگه کلا حتی لوگو رو هم ندیدید باید به یه متخصص مراجعه کنید

خیلی ممنون بابت پاسخ گویی تون.لوگو میاد. ایسوس k004 هست.

خوبه تا اینجا ینی مشکل سخت افزاری حاد ندارید
لطفا کل مقاله رو هر دو قسمت بخونید و اون رو انجام بدید خطاهای مختلف توضیح داده شده

خیلی ممنون بابت پاسخگویی تون .لوگو میاد باز میره

سلام ببخشید گوشی من a5 سامسونگ هستش و بوت نمیشه ارم میاد ولی بوت نمیشه نه فکتوری رست میاد نه حالت دانلودینگ هیچی نمیاد چیکار کنم

سلام دوست خوب من بهتره اول هر دو بخش متن رو بخونید و روشهای مختلف رو امتحان کنید

سلام نمیدونم چجوری به حالتSafe mode برم تاحالا انجام ندادم نمیدونم چجوریه میشه راهنمایی کنید الان اصلا گوشیم نمتونم کار کنم فقط میتونم بیام گوگل و همچنان نوشته ک متاسفانه خانه هواوی متوقف شده است و صفحه کلا سیاه هست. نمیدونستم با یه تم اینطور میشه😞
گوشی هواوی پی هشت لایت.است

سلام ببخشید دیر جواب دادیم
برای رفتن به حالت safemode تو گوشی شما اول گوشی رو خاموش کنید و مجددا روشن کنید وقتی انیمیشن هواووی رو دیدید دکمه کم کردن صدا رو فشار بدید
تو این حالت گوشی به حالت سیف موود میره و عبارت safemode کنار گوشی مشخص میشه
تو این حالت اندروید بدون برنامه ها و ابزارهای اضافه بالا می یاد و می تونید تم رو حذف کنید
امیدورام جوابتون رو بگیرید

سلام ببینید من تم دانلود کردم بعد رفت داخل پوشه طرح های خود گوشیم وقتی اعمال کردم از تو طرح ها دیگ گوشیم اینطوری شد الان با سیف موود درست میشه ینی ؟؟چون میگید ابزارو برنامه ها اضافه بالا دیگ نمیاد من میگم اگ اینکار کنم شاید صفحه همچنان سیاه باشه کنار گوشیم بینویسه حالت ایمن

حالا شما یه امتحانی بکنید چون تو این حالت ۹۹ ایراداتی از این قبل حل میشه
در ضمن لازم نیست بترسید حالت Safemode موقتی و بعد از حذف تم و اعمال تم اصلی می تونید گوشی رو ریستارت کنید و برید به حالت اصلی گوشی

در بدترین حالت به ریست به کارخانه سخت افزاری hard reset درست میشه فقط اطلاعاتتون می پره

سلام گوشی من هواوی پی هشت لایت هست
امروز تم هواوی نصب کردم الان کلا صفحع سیاه هست و فقط نوشته ک تم فعال نمیشه چند لحظه صبر کنید تا به حالت قبل برگرده هرچیم منتظرم درست نمیشه گوشی روشن خاموش چنبار کردم حتی از قسمت اعلان ها نمیتونم وارد تنظیمات شم چیکار باید کنم مشکل هم نرم افزاریه.

سلام قطعا مشکل نرم افزاریه و تنها راهش بالا اومدن به صورت safemode

سلام safemode یعنی چی چیکار باید کنم تا درست شه تنها راهش فلش زدنه؟؟

سلام اینsafemodeچیکار باید کنم تا ذرست شه تنها راه درست شدنش فلش زدنه گوشیه؟؟

می تونید ببرید تنظیمات کارخانه البته اطلاعاتتون رو از دست میدید

سلام نمیدونم چجوری به حالتSafe mode برم تاحالا انجام ندادم نمیدونم چجوریه میشه راهنمایی کنید الان اصلا گوشیم نمتونم کار کنم باهاش فقط میتونم بیام گوگل و همچنان نوشته ک متاسفانه خانه هواوی متوقف شده است و صفحه کلا سیاه هست.
من یه تم نصب کردم اینطوری شد💔😭 تم هواوی بود نمیدونم اینطوری میشه .

سلام وقتتون بخیر
گوشی من سامسونگ A6 هست
چند وقت پیش یکهو گوشیم به طور مدوام ریستارت میشد ریست فکتوریش کردم و درست شد بار هم این مشکل پیش اومده برام ولی اصلا گوشی روشن نمیشه و حتی در حالت ریکاوری هم وقتی reboot system now رو میزنم عمل نمیکنه و باز گوشیم ریستارت میشه
ممنون میشم یه راهکار بگین

سلام و خدا قوت ،ممنون از مطالب بسیار کاربردی و آموزنده شما عزیز، خدمت دوست عزیزم عرض شود من گوشیم سامسونگ اس شش ایج پلاس هستش و تا کنون مشکلی برام پیش نیومده تا الان که خدمت شما هستم ،شارژ گوشی تموم شد و خاموش منم شارژر رو بهش وصل کردم وبعد از مدتی برگشتم کاملا شارژ شده بود اومدم روشنش کنم تا لگو سامسونگ میاد دیگه نه ویبره میزنه و نه روشن میشه و لگو سامسونگ فقط چشمک میزنه ،بعد از چند بار تکرار هیچ وضعیتی عوض نشد و همچنان روی همین وضعیت موند با اطلاعات مختصری که خودم… اطلاعات بیشتر »

سلام دوست خوب من 🙂
کامنتتون رو خوندم ممنون میشم از اون صفحه دانلودینگش برام یه عکس بفرستید میل کنید به thenext.ir[at]gmail.com