دسته بندی ها

پاک کردن حافظه کش برنامه ها یا پاک کردن داده ها ؟

پاک کردن حافظه کش برنامه ها یا پاک کردن داده ها ؟

اکثراً هنگامی که گوشی های اندرویدی ما به مشکلاتی مانند کمبود حافظه یا کاهش سرعت و… برخورد می کند پاک کردن داده ها و برنامه ها یکی از معمول ترین راه حل هایی است که به ما پیشنهاد میشود و یا اینکه کش مربوط به اپلیکیشن ها تخلیه کنیم.در این مطلب می خواهیم بدانیم که آیا این راه کارها واقعاً سازنده است، تفاوت بین این دو چیست و کدام یک روش صحیح تر برای سرعت بخشی و حل مشکل گوشی ماست؟پس با نکست همراه باشید.

پاک کردن حافظه پنهان یا همان کش چیست؟

حافظه پنهان یا کش حافظه ای موقت در درون دستگاه هاست که اطلاعات خاصی را نگهداری می کند. هدف از این حافظه افزایش سرعت اجرا و پردازش برنامه هاست.

حتماً همهٔ کاربران اندروید متوجه این مطلب شده اند که بعد از ریستارت کردن و راه اندازی مجدد گوشی وقتی برنامه camera یا دوربین را اجرا می کنید متوجه سرعت کم و دیر باز شدن برنامه شده اید اما بعد از چند دقیقه که گوشی کار می کند دیگر شاهد آن سرعت کم نخواهید بود و برنامه دوربین گوشی های شما به راحتی باز خواهد شد.

androidpit clear data clear cache

وقتی که شما داده های کش مربوط به اپلیکیشنی را پاک می کنید در واقع فایل های موقت مربوط به برنامه موردنظر را از حافظهٔ کش پاک می کنید که اینکار سبب افزایش حدودی سرعت گوشی می شود اما در اجرایی بعدی برنامه ممکن است برنامه با سرعت قبل اجرا نشود چون داده هایی در کش ندارد.

پاک کردن اطلاعات برنامه چیست؟

پاک کردن اطلاعات برنامه مرحله ای حساس تر و مهم تر از پاک کردن کش برنامه هاست.

کش یک برنامه فایل های اجرایی و موقت مربوط به برنامه را پاک می کند در حالی که پاک کردن اطلاعات برنامه منجر به پاک کردن تمامی اطلاعات مربوط به برنامه از زمان نصب است یعنی شما هر تنظیماتی را روی برنامه انجام داده باشید به صورت کامل پاک خواهد شد و مانند این است که تازه و برای اولین بار برنامه را اجرا می کنید.

مثلاً اگر برنامه تناسب اندام داشته باشید که داده های مربوط به رژیم خود و فعالیت هایتان را در آن ثبت کرده باشید با انجام عمل پاکسازی داده تمامی اطلاعاتتان همه و به تماماً پاک خواهد شد یا اگر برنامه ضبط صدایی داشته باشید که صداهای خاصی را با آن ضبط کرده باشید همگی پاک می شوند اما با انجام عمل پاک کردن کش هیچکدام از اطلاعات برنامه پاک نمی شود و فقط فایل های موقت مربوط به اجرای برنامه که داخل کش هست پاک می شود.

androidpit clear cache data 2

چه هنگام و از کدام مورد (پاک کردن کش یا داده) استفاده کنیم؟

برخی برنامه ها و اپلیکیشن ها هنگام نصب و یا استفاده دارای داده های زیادی هستند که ممکن است فضای زیادی از حجم گوشی شما را پر کنند.

اگر دچار کمبود حافظه و فضا شده اید می توانید از گزینه Clear data (پاک کردن داده) استفاده کنید این گزینه با پاک کردن اطلاعات فایل ها و پوشه های برنامه مقدار حجمی را که برنامه از شما گرفته است پس می دهد و فضای شما آزاد می شود.

androidpit clear cache data 3

Clear cache بیشتر برای سرعت بخشی به گوشی و رفع خطاهای احتمالی هنگام اجرای برنامه ها استفاده می شود.

مراحل پاک کردن کش یا دادهٔ اپلیکیشن ها:

 • وارد منوی تنظیمات گوشی خود شده (Setting)
 • گزینه مربوط به اپلیکیشن های گوشی تان را پیدا کنید (applications)
 • سپس وارد تنظیمات مدیریت اپلیکشن ها شوید (application Manager)
 • اپلیکیشن مورد نظرتان را جهت پاک کردن داده یا کش آن انتخاب کنید
 • گزینه ِ Storage را انتخاب کنید. این منو در اندروید های جدید فقط وجود دارد.
 • در پنجره ظاهر شده با زدن پاک کردن کش (Clear cache) و یا پاک کردن داده (Clear data) می توانید به راحتی کش و یا داده های برنامه تان را پاک کنید.

ممکن است چند ثانیه طول بکشی تا کش و یا داده های شما پاک شوند در این صورت فقط منتظر بمانید و عملیات دیگری را روی گوشی انجام ندهید تا عمل پاکسازی بطور کامل و صحیح پایان یابد.

اپلیکیشن های پاکسازی:

برخی اپلیکیشن ها در مارکت ها وجود دارند که برای پاکسازی کش و داده ها مورد استفاده هستند اما باید بگوییم که این برنامه ها هم عملیاتی بسیار ساده شبیه مراحل بالا را انجام می دهند مراحلی که خودتان می توانید به سادگی انجام داده و نیاز به نصب و از دست دادن حافظه گوشی تان جهت نصب اپلیکیشن های متعدد برای اینکار ندارید.

نظر شما راجع عملیات پاکسازی چیست؟ نظرات خود را با ما در میان بگذارید.


منبع: androidpit

‫2 نظر

 • مجتبی گفت:

  عالی بود ممنون

 • دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *