کالیبره باتری اندروید

کالیبره کردن باتری گوشی های اندرویدی -روش صحیح

مشکلات باتری یکی از رایج ترین مشکلات بین کاربران اسمارت فون ها ست ما در این آموزش راه حل هایی را برای کالیبره باتری اندروید و جلوگیری از خالی شدن سریع باتری گوشی یا تبلتتان مطرح خواهیم کرد. چنانچه حس کردید که باتری گوشی تان کارایی قبل را نداشته و سریع تر از قبل خالی می شود بدانید که زمان آن رسیده است که باتری گوشی تان را کالیبره کنید و اما چگونه؟ با نکست همراه باشید.امروز ما برایتان بیان خواهیم کرد که کالیبره کردن باتری چگونه است تا در صورت نیاز از آن استفاده کنید.

لازم به ذکر است بدانید کالیبره کردن گوشی نیاز به روت بودن گوشی ندارد و شما در همهٔ گوشی ها می توانید این کار را انجام دهید.

آنچه در این مقاله می‌خوانیم

 1. تشخیص به وجود آمدن مشکل در باتری گو
 2. شی:
 3. کالیبره کردن باتری گوشی چیست؟
 4. تاریخچه باتری اسمارت فون ها:
 5. کالیبره کردن یاتری دستگاه اندرویدی بدون دسترسی به روت:
  1. کالیبره کردن باتری:
 6. کالیبره کردن با دسترسی به روت:
 7. سوالات متداول در مورد کالیبره کردن گوشی

تشخیص به وجود آمدن مشکل در باتری گو

شی:

ابتدا نیاز دارید که بفهمید دلیل کاهش کارایی باتری گوشی تان چیست پس مرحله اول ما تشخیص دلیل عدم کارایی مطلوب باتری است؟آیا مشکل از کالیبره کردن سیستم اندرویدی است (نرم افزاری) یا مشکل از خود باتری است؟ اگر اولین بار است که باتری گوشی تان دچار مشکل می شود برای حل آن حتما مطلب را تا انتها بخوانید و مراحل را دنبال کنید.

 • گوشی تان را خاموش کرده سپس کاور یا پشت گوشی خود را باز کنید و باتری تان را کاملا بررسی کنید هر گونه برآمدگی و یا نشتی گویای آسیب دیدگی باتری شماست.- در عکس زیر باتری گوشی S6 را مشاهده می کنید که باتری آن دارای برآمدگی شده و به پشت گوشی فشار آورده است (قاب پشتی گوشی S6 پلمپ و غیرقابل باز شدن است).
 • اگر قاب پشتی گوشی شما هم پلمپ و غیرقابل باز شدن است می توانید با دقت زیاد به قاب پشتی آن نگاه کنید و اگر دارای برآمدگی بود تشخیص دهید. شما با گذاشتن گوشی تان روی یک سطح صاف هم می توانید برآمدگی آن را تشخیص دهید.
 • چنانچه تشخیص شما این بود که باتری از نظر ظاهری هیچ گونه برآمدگی و نشتی ندارد برای ادامه کار مراحل زیر را دنبال کنید در غیر این صورت یعنی اگر باتری تان از نظر ظاهری مشکل داشت توصیه می کنیم آن را به یک تعمیرکار ماهر نشان دهید و یا می توانید باتری جدیدی را از نمایندگان و اشخاصی معتبر خریداری و جایگزین نمایید.

موارد زیادی وجود دارد که می تواند باعث شود کارایی باتری گوشی کاهش یابد.

 • اگر گوشی تان شارژ نمی شود و یا گوشی به شدت داغ می کند ممکن است مشکل از پورت سخت افزاری گوشی باشد حتما آن را چک کنید و مطمئن باشید که سالم است.
 • اگر شما برای حل مشکل باتری گوشی تان سیستم عامل اندروید خود را آپدیت کرده اید و جوابی دریافت نکرده اید باید پارتیشن کش را روی گوشی تان پاک کنید.

کالیبره کردن باتری گوشی چیست؟

سیستم عامل اندروید یک ویژگی دارد با نام “آمار باتری” این ویژگی ظرفیت باتری را هنگامی که خالی و یا پر است نگه داری می کند.مشکل اینجاست که گاهی اوقات این فیلد خراب می شود و داده هایی را که نشان می دهد واقعی نیست برای مثال گوشی شما خاموش شود قبل از اینکه درصد باتری آن که توسط شما قابل دیدن است به صفر برسد.

کالیبره کردن باتری گوشی به معنی ریست کردن تنظیمات نرم افزاری مربوط به باتری است که با یک کلیک ساده قابل انجام است.

موضوع مهمی که اینجا برای همه پیش می آید این است که از کجا بدانیم که گوشی مان واقعا کالیبره شده است یا خیر. در واقع عمل کالیبره کردن فقط تنطیم یک فیلد است که مقداری را در خود ذخیره می کند با این عنوان که گوشی شارژ دارد یا خالی است.

باتری های نوع جدید که لیتیوم-آیون نام دارند شامل یک مدار pcb هستند که به وسیله یک سوئیچ باتری را از شارژ کردن زیاد و تخلیه بیش از حد مجاز محافظت می کند. موضوع مهمی که اینجا برای همه پیش می آید این است که از کجا بدانیم که گوشی مان واقعا کالیبره شده است یا خیر. در واقع عمل کالیبره کردن فقط تنظیم محتوای یک فیلد است که مقداری را در خود ذخیره می کند با این عنوان که گوشی شارژ شده است یا نه. بهرحال باتری های نوع جدید که لیتیوم-آیون نام دارند شامل یک مدار pcb است که سوئیچ متوقف کردن شارژ بیش از حد و خالی شدن بیش از حد را حذف کرده است.

تاریخچه باتری اسمارت فون ها:

باتری های لیتیوم-آیون حافظه ندارند در اصل اصلا نیازی به حافظه ندارند چون قرار نیست داده ای را ذخیره کنند. شاید می پرسید پس این باتری ها چگونه و از کجا مقدار ظرفیت باتری را خوانده و برای ما نمایش می دهند.

در باتری های لیتیوم-آیون یک فایل مربوط به وضعیت باتری به نام batterystates.bin وجود دارد که فرآیند کالیبره کردن را انجام می دهد. این فایل (البته نه در همهٔ دستگاهها) در زمانی که گوشی در حالت شارژ نیست مقدار استفاده از باتری را به سادگی ذخیره می کند و به صورت اتوماتیک زمانی که شارژ گوشی به ۸۰% و بالاتر برسد ریست می شود حتی اگر آن را از شارژ بکشید.

فایل batterystates.bin شامل اطلاعاتی در مورد وضعیت باتری است که می توانید آن اطلاعات را در تنظیمات گوشی تان ببینید.

کالیبره کردن یاتری دستگاه اندرویدی بدون دسترسی به روت:

در گذشته عمل شارژ کامل و تخلیه کامل به عنوان یکی از ساده ترین روش های کالیبره کردن مورد استفاده قرار می گرفت اما این عمل در مدت زمان روی کارایی و عمر باتری تاثیر منفی داشت. چنانچه می بینید که عملکرد باتری گوشی تان مورد قبول تان نیست و مشکلاتی برایتان به وجود آورده است با انجام مراحل زیر عمل کالیبره شدن را می توانید انجام دهید.

کالیبره کردن باتری:

 1. اجازه دهید شارژ گوشی تان به طور کامل تخلیه شود و گوشی خاموش شود.
 2. آن را روشن کنید و اجازه دهید خود گوشی دوباره خاموش شود.
 3. در همان حالت خاموش گوشی تان را به شارژ بزنید و تا زمانی که پیغام full را روی صفحه نمایش تان مشاهده می کنید صبر کنید و گوشی را روشن نکنید. شارژ گوشی به ۱۰۰% برسد.
 4. آن را از شارژ بکشید.
 5. گوشی را از شارژ بکشید و آن را ریستارت کنید. چنانچه درصد باتری عدد ۱۰۰ را نشان نداد دوباره آن را به شارژ بزنید.
 6. عمل ۵ و ۶ را تا زمانی که درصد باتری به ۱۰۰ برسد تکرار کنید.
 7. حال اجازه دهید باتری گوشی تان به طور کامل تخلیه و گوشی خاموش شود.
 8. در همان حالت خاموش گوشی را به شارژ بزنید و اجازه دهید به طور کامل شارژ شود و درصد آن به ۱۰۰ برسد. نکته ای که حائز اهمیت است این است که در این مرحله در هنگام شارژ نباید هیچگونه وقفه ای به وجود بیاید زیرا عمل کالیبره شدن در این مرحله انجام می گیرد.

به خاطر داشته باشید که این عمل در همهٔ زمان ها و در صورت بروز هر نوع مشکل باتری توصیه نمی شود و جوابگو نیست. شاید در بعضی گوشی ها این عمل به درستی انجام نگیرد چون باتری همیشه مقدار بسیار کمی شارژ در خود نگه می دارد این عمل به منظور جلوگیری از آسیب رسیدن به سیستم است.

انجام عمل کالیبره به طور مداوم توصیه نمی شود شما می توانید در صورت لزوم و مشاهده مشکلات باتری گوشی تان هر سه ماه یک بار این عمل را انجام دهید زیرا انجام مداوم این عمل خود باعث آسیب رساندن به باتری و گوشی می شود.

تخلیهٔ شارژ گوشی به طور کامل برای عملکرد گوشی بد است و به همان میزان شارژ کردن بیش از حد هم برای گوشی بد است. اگرچه در گوشی های امروزی وقتی که شارژ گوشی کامل شود سیستم برق ورودی را قطع می کند چنانچه گوشی نیز به شارژ متصل باشد.

در کل توصیه می کنیم عمل کالیبره را در مدت زمان طولانی (۳ ماه، ۶ ماه و یا یکسال یک بار) و در صورت لزوم انجام دهید.

کالیبره کردن با دسترسی به روت:

مراحل ۱ تا ۷ مشابه کالیبره کردن در حالت بدون دسترسی به روت است.

 1. اجازه دهید شارژ گوشی تان به طور کامل تخلیه شود و گوشی خاموش شود.
 2. آن را روشن کنید و اجازه دهید خود گوشی دوباره خاموش شود.
 3. در همان حالت خاموش گوشی تان را به شارژ بزنید و تا زمانی که پیغام full را روی صفحه نمایش تان مشاهده می کنید صبر کنید و گوشی را روشن نکنید. شارژ گوشی به ۱۰۰% برسد.
 4. آن را از شارژ بکشید.
 5. گوشی تان را روشن کنید. ممکن است ببینید که درصد باتری ۱۰۰ نیست و کمتر است در این صورت با گوشی کار نکنید در همان حالت روشن آن را به شارژ بزنید تا درصد شارژ باتری به ۱۰۰ برسد.
 6. گوشی را از شارژ بکشید و آن را ریستارت کنید. چنانچه درصد باتری عدد ۱۰۰ را نشان نداد دوباره آن را به شارژ بزنید.
 7. عمل ۵ و ۶ را تا زمانی که درصد باتری به ۱۰۰ برسد تکرار کنید.
 8. برنامه کالیبراسیون باتری را نصب کنید قبل از آن مطمئن شوید که درصد شارژ باتری ۱۰۰ است سپس گوشی را ریستارت کنید.
 9. فوراً برنامه را اجرا و عمل کالیبره را انجام دهید.
 10. وقتی که در نرم‌افزار عمل کالیبره شدن را انجام دادید اجازه دهید باتری گوشی تان به طور کامل تخلیه و خاموش شود.
 11. در همان حالت خاموش اجازه دهید گوشی به طور کامل و ۱۰۰ درصد شارژ شود.
 12. در این مرحله شارژ شدن باید بدون وقفه انجام گیرد چون عمل کالیبره شدن و ریست شدن مقادیر فیلدها در این مرحله انجام می گیرد.

آیا تاکنون عمل کالیبره کردن را انجام داده اید؟نظرات و تجربیات خود را با ما در میان بگذارید.

سوالات متداول در مورد کالیبره کردن گوشی

چه زمانی باید باتری اندروید خود را کالیبره کنم؟

در حالت ایده‌آل، باید باتری خود را هر دو تا سه ماه یکبار کالیبره کنید، پس از اینکه تلفن شما در معرض سرمای شدید یا گرمای شدید قرار گرفت، یا اگر تلفن شما علائم زیر را نشان داد:
نمایش شارژ کامل، سپس به طور ناگهانی پایین آمدن بسیار کم.

آیا باید باتری اندروید را کالیبره کنید؟

همانطور که مشخص است، احتمالاً نیازی به کالیبره کردن باتری ندارید. گوشی های اندرویدی از باتری های لیتیوم یون (Li-ion) یا لیتیوم پلیمر (Li-po) استفاده می کنند. چنین باتری هایی نیازی به تخلیه کامل ندارند و دارای تراشه های هوشمندی هستند که کالیبراسیون را غیر ضروری می کند.

بهترین برنامه کالیبراسیون باتری برای اندروید چیست؟

بهترین برنامه های کالیبراسیون باتری برای اندروید
Battery HD+
Battery Calibration.
Advanced Battery Calibrator.
Kaspersky Battery Life: Saver & Booster.
Battery Calibration Pro 2018.
Battery HD Pro.
Battery Calibration [ROOT]
Battery Calibration (Root)

آیا کالیبراسیون باتری لازم است؟

سازندگانی که کالیبراسیون را توصیه می کنند، اغلب باتری را هر دو تا سه ماه یکبار کالیبره می کنند. این کمک می کند خوانش باتری شما دقیق باشد. در واقعیت، اگر نگران دقیق بودن خوانش باتری گوشی و لپ‌تاپ خود نباشید، اغلب مجبور نیستید این کار را انجام دهید.

آیا تنظیمات کارخانه باتری را کالیبره می‌کند؟

آری. بازنشانی به تنظیمات کارخانه باعث افزایش عمر باتری می شود زیرا هیچ برنامه اضافی نسبت به برنامه‌های موجود در هنگام خرید گوشی نصب نمی‌شود و وقتی برنامه های کمتری وجود دارد، انرژی کمتری از باتری مصرف می‌شود و وقتی انرژی کمتری از باتری مصرف می‌شود. به نوبه خود عمر باتری شما را افزایش می‌دهد.

چگونه کش باتری خود را پاک کنم؟

یک ترفند خاص وجود دارد که به نظر من می تواند به صرفه جویی در عمر باتری شما کمک کند، حتی زمانی که دیگران این کار را نمی کنند: حافظه پنهان برنامه را برای همه برنامه هایی که ممکن است عملکرد نادرست داشته باشند، پاک کنید. به تنظیمات | بروید برنامه ها، برنامه مورد نظر را پیدا کنید و روی آن ضربه بزنید، روی Storage ضربه بزنید و سپس روی CLEAR CACHE ضربه بزنید.

استفاده از *# 0228 چیست؟

یکی دیگر از منوهای مخفی مفید برای بررسی ولتاژ باتری است. *#0228# را در شماره گیر تلفن وارد کنید و با شارژ کردن آن تغییر ولتاژ را مشاهده خواهید کرد. البته، اگر نگران خرابی چیزی هستید، احتمالاً بهتر است با این منوی مخفی کار نکنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *