راهنما، استانداردها و دیگر منابع یادگیری جاوا اسکریپت

دوره آموزش جاوا اسکریپت نکست یک دوره آموزشی فصل‌بندی شده است و هدف آن کمک به یادگیری تدریجی زبان برنامه‌نویسی جاوا اسکریپت است. به‌تدریج که در JavaScript متخصص می‌شوید به یک سری منابع و راهنماهای دیگر نیز نیاز پیدا خواهید کرد، در این مقاله مهم‌ترین راهنماها و منابع برای بررسی جزئیات بخش‌های مختلف جاوا اسکریپت را به شما معرفی خواهیم کرد.

راهنمای استاندارد EMCA

راهنمای ECMA-262 که به EMCA معروف است،حاوی عمیق‌ترین، دقیق‌ترین و رسمی‌ترین اطلاعات در مورد جاوا اسکریپت است، ECMA مرجع رسمی برای بررسی جزئیات و نسخه‌های منتشره JS است، اما به دلیل رسمی بودن، درک مفاهیم آن در ابتدا دشوار است؛ بنابراین اگر به معتبرترین منبع اطلاعات در مورد جزئیات زبان نیاز دارید راهنمای EMCA مکان مناسبی است؛ ولی برای استفاده روزمره برنامه‌نویسی مناسب نیست.

راهنمای استاندارد ECMA برای جاوا اسکریپت
راهنمای استاندارد ECMA برای جاوا اسکریپت

EMCA هرسال یک نسخه با مشخصات و ویژگی‌های جدید منتشر می‌کند که تمامی جزئیات آن در آدرس https://tc39.es/ecma262/ قابل‌دسترسی است. برای مطالعه در مورد ویژگی‌های جدید، ازجمله مواردی که «تقریباً استاندارد» هستند (به‌اصطلاح در مرحله 3 هستند)، به گیت‌هاب مراجعه کنید.

MDN (شبکه توسعه موزیلا)

یکی دیگر از بهترین منابع برای درک صحیح دستورات جاوا اسکریپت، شبکه توسعه‌دهندگان موزیلا است. مرجع جاوا اسکریپت MDN (Mozilla) یک راهنما حاوی جزئیات به همراه با مثال‌ها و اطلاعات دیگر است که برای دریافت اطلاعات عمیق در مورد عملکردهای زبان جاوا اسکریپت عالی است.

راهنمای توسعه جاوا اسکریت موزیلا - MDN
راهنمای توسعه جاوا اسکریت موزیلا – MDN

البته توصیه می‌کنم به‌جای جست‌وجو در خود MDN در گوگل به دنبال دستور موردنظر خود بگردید و در انتهای متن جست‌وجو عبارت MDN را نیز قرار دهید با این کار گوگل تمامی مطالب در مورد دستور مدنظر شما را نشان می‌دهد.

Caniuse.com (جدول سازگاری دستورات با مرورگرها)

جاوا اسکریپت یکی از زبان‌هایی است که خیلی سریع آپدیت می‌شود و امکانات جدیدی به آن اضافه می‌شود، به همین دلیل امکان دارد برخی مرورگرها یک ویژگی جدید را دیرتر از سایرین پشتیبانی کنند. شما به‌عنوان یک برنامه‌نویس جاوا اسکریپت باید در برخورد با دستورات و ویژگی‌های جدید حتماً امکان پشتیبانی مرورگرهای مختلف را بررسی و تصمیم به استفاده از امکانات تازه اضافه‌شده بگیرید یا از آن‌ها صرف‌نظر کنید.

برای مشاهده پشتیبانی دستورات جاوا اسکریپت در میان موتورهای مبتنی بر مرورگر و سایر موتورها، وب‌سایت caniuse یکی از بهترین گزینه‌ها است. این وب‌سایت برای تمامی ویژگی‌ها و دستورات جاوا اسکریپت امکان بررسی پشتیبانی توسط همه مرورگرها را فراهم می‌کند.

بررسی پشتیبانی مرورگرها و موتورهای رندر جاوااسکریپت مختلف از ویژگیها و دستورات جاوا اسکریپت - Caniuse.com
بررسی پشتیبانی مرورگرها و موتورهای رندر جاوااسکریپت مختلف از ویژگیها و دستورات جاوا اسکریپت – Caniuse.com

برای استفاده از این راهنما کافیست دستور و یا ویژگی مورد نظر را در کادر صفحه وارد کنید تا در یک جدول به صورت بصری امکان پشتیبانی در نسخه‌های مختلف تمامی مروگرها را بررسی نمایید.

دیگر منابع و راهنماها برای یادگیری جاوا اسکریپت

w3schools : دوره جامع یادگیری جاوا اسکریپت به زبان انگلیسی

hellojavascript : مرجعی کامل برای سوالات مصاحبه Javascript به صورت دسته بندی شده

odinproject : یک دوره جامع آموزش توسعه وب از ابتدایی ترین نکات به روشی خلاقانه

خلاصه درس

آنچه در این مقاله بدان پرداختیم مجموعه‌ای از معتبرترین راهنماها و استانداردهای جاوا اسکریپت است که هر برنامه‌نویس Javascript باید با آنها آشنا باشد. البته نه برای کد نویسی روزانه بلکه برای درک عمیق تر جزئیات دستورها و ویژگیهای این زبان.

تمرین درس راهنما و استانداردهای جاوا اسکریپت

1- در سایت ECMA بررسی کنید و ببینید که آخرین نسخه منتشر شده توسط این نهاد نسبت به نسخه قبلی چه تغییراتی داشته است .

2- دستور let که برای تعریف متغیر در جاوا اسکریپت است را در هر سه مرجع MDN ، ECMA و caniuse بررسی کنید و تنفات میان انها را مشاهده کنید.

3- در یک دوره رایگان آموزش جاوا اسکریپت در یودمی ثبت نام کنید و دروس ابتدایی مربوط به مقدمات جاوا اسکریپت را ببینید.

آزمون درس

اگر مطالب فوق را به خوبی درک کرده و آماده درس بعدی هستید بهتر از قبل از رفتن به درس بعدی خودتان را با آزمون ساده زیر محک بزنید.

آزمون درس راهنما و استانداردهای جاوا اسکریپت Google form

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *