مقدمه ای بر برنامه نویسی وب

html یک زبان نشانه گذاری است نه یک زبان برنامه نویسی وب، برای برنامه نویسی در سطح وب به زبان‌های دیگری نیاز است تا پویایی را به HTML برگرداند. جاوا اسکریپت یکی از این زبان هاست.

بر خلاف سایر زبان های برنامه نویسی ، HTML به خودی خود هیچ‌گونه هوشی ندارد و نمی‌تواند کار زیادی انجام دهد برای مثال اگر کاربری فرمی را اشتباه پر کند، HTML نمی‌تواند به‌درستی آن را تشخیص دهد و یا تصمیمی بر اساس تعاملات کاربران بگیرد. اساساً HTML به افراد اجازه می‌دهد متون را ببینند، عکس‌ها و ویدئوها را تماشا کنند و یا اینکه بر روی لینک‌ها کلیک کنند و به صفحات دیگر بروند صفحاتی که باز هم شامل تصاویر، متون و ویدئو هستند. به عبارتی برای افزودن هوش به صفحات وب به طوری که بتواند پاسخی درخور به تعاملات بدهد. ما نیازمند یک زبان مانند JavaScript هستیم.

جاوا اسکریپت به صفحه وب اجازه می‌دهد هوشمندانه به درخواست‌ها پاسخ دهد. به وسیلهٔ آن شما می‌توانید فرم‌های هوشمندی بسازید که مشخص کند کاربر چه فیلدهایی را فراموش و یا کدام یک را به اشتباه کامل کرده است. شما می‌توانید المان‌های مختلف را بر اساس ضرورت ظاهر، مخفی و یا به اطراف حرکت دهید.

درس پنجم آموزش جاوا اسکریپت:مقدمه ای بر برنامه نویسی

گوش تعاملی، یک راهنمای تعاملی برای درک بهتر گوش انسان است آین صفحه با استفاده از JavaScript طراحی شده است و به صورت کاملا تعاملی بخش های مختلف گوش را معرفی می‌کند. شما حتی می‌توانید محتوای صفحه وب را با اطلاعات جدیدی جایگزین کنید و این اطلاعات می‌تواند از سرور و یا جاهای دیگر در صفحه بارگذاری شود بدون اینکه صفحه مجدداً فراخوانی شود. به صورت خلاصه جاوا اسکریپت به شما اجازه می‌دهد صفحات وب پویا، مؤثر و کاربردی‌تری بسازید.

برنامه نویسی

تعریف برنامه نویسی

برنامه‌نویسی رایانه (که اغلب به طور کوتاه برنامه‌نویسی نامیده می‌شود) فرایند سوق دادن ساختار اصلی یک مسئله محاسباتی به برنامه‌ای قابل اجرا است. این کار مستلزم فعالیت‌هایی همچون تحلیل و درک مسئله است و عموماً حل چنین مسایلی منجر می‌شود به ایجاد یک الگوریتم، بازبینی نیازمندی‌های الگوریتم که شامل صحت و میزان منابع مصرفی است، پیاده‌سازی (که معمولاً به عنوان کدینگ از آن یاد می‌شود) این الگوریتم در یک زبان برنامه‌نویسی مقصد، تست کردن، اشکال زدایی، نگه داری کد منبع، پیاده‌سازی سیستم ساخت(build system) و مدیریت مصنوعات مشتق شده مانند کد ترجمه شده به زبان ماشین برنامه‌های کامپیوتری. الگوریتم اغلب تنها به شکل قابل تجزیه و تحلیل برای انسان و قابل استدلال با منطق نمایش داده می‌شود. کد منبع به یک یا چند زبان برنامه‌نویسی، مانند جاوااسکریپت، اسمال‌تاک، پایتون، جاوا، سی شارپ، سی پلاس‌پلاس و سی نوشته شده است.[1]

برای بسیاری از مردم، برنامه نویسی یعنی نوشتن کدهای درهم  با سرعت بالای تایپی در محیط‌های سیاه و سفید البته واقعاً چنین روش programing نیز وجود دارد اما برنامه نویسی در کل چیزی متفاوت از نوشتن حروف و علائم گنگ و ناشناس است. برنامه نویسی یعنی درک منطقی پیچیده از مسئله و ارائه روشی برای حل آن در کامپیوتر. زبان برنامه‌نویسی JavaScript یک زبان ساده و درعین‌حال کاربردی است که می‌تواند برای شروع برنامه نویسی گزینه خوبی باشد.

برنامه نویسی وب

JavaScript از CSS و HTML تا حدودی پیچیده‌تر است و برنامه نویسی آن یک دنیای متفاوت از طراحی وب است بنابراین یکی از اهداف این دوره آموزشی دادن تفکر برنامه نویسی به شما مانند یک برنامه نویسی حرفه‌ای است به گونه‌ای که به سادگی بتوانید اصول اولیه برنامه‌نویسی JavaScript ، Action Script و حتی سایر زبان‌های تحت ویندوز را یاد بگیرید. علاوه بر آن شما یاد خواهید گرفت که یک کار برنامه نویسی یا یک پروژه کوچک را چگونه به سرانجام برسانید و یک صفحهٔ وب کاربردی را ایجاد کنید.

بیشتر تازه‌کاران با JavaScript از تعداد زیاد کاراکترهای درهم و برهم و همچنین لغات نامفهوم مانند null، int، value، if و… زود گیج می‌شوند. یادگیری یک زبان برنامه‌نویسی مانند یادگیری یک زبان دیگر است که نیاز دارید لغات جدید، کاراکترهای جدید و دستور زبان آن را فرابگیرید تا بتوانید به آسانی با آن ارتباط برقرار کرده و از آن استفاده کنید.

هر زبان برنامه‌نویسی کلمات کلیدی و کاراکترهای ویژهٔ خود را دارد همچنین روش مخصوص به خود در چیدن این اجزا در کنار هم که به این روش دستور زبان (syntax). شما نیاز دارید که اجزا یا کلمات کلیدی این دستور زبان را به خاطر سپرده تا حین برنامه نویسی از آن‌ها استفاده کنید.

زبان برنامه نویسی جاوا اسکریپت یک زبان اسکریپتی است که در مقابل زبان‌های کامپایل شونده قرار دارد. برای درک بهتر مفاهیم اسکریپتی و کامپایل شونده به مقاله‌ای در این خصوص مراجعه فرمایید. تفاوت بین Compiler ( کامپایلر ) و Interpreter ( مفسر ) در چیست ؟

برنامه چیست؟

برنامهٔ کامپیوتری در تعریف مجموعه‌ای از دستورالعمل‌ها ست که در یک ترتیب خاص قرار داده شده‌اند تا یک عمل خاص را انجام دهند. برای مثال اگر بخواهیم یک صفحهٔ وب داشته باشیم که نام بازدیدکننده را پرسیده و پیغام خوش‌آمد گویی به او نمایش دهد نیازمند یک برنامه به ترتیب زیر هستیم.

  • نام بازدیدکننده را بپرس.
  • پاسخ بازدیدکننده را دریافت کن.
  • پیغام خوش‌آمد گویی را نمایش بده.

این یک نمونه ساده از برنامه‌نویسی یک فعالیت است. شما باید یاد بگیرید چگونه مسائل کوچک را به این‌چنین روال‌هایی تبدیل کنید و یا مسائل بزرگ‌تر را به مسائل ریزتر شکسته و آن‌ها را برنامه نویسی کنید. به این روش تحلیل برنامه الگوریتم یا فلوچارت می گویند که روش های مختلفی برای نمایش آن وجود دارد که از حوصله این مجموعه خارج است .

بعد از این کار نوبت به تبدیل ساختار فوق به دستورالعمل‌های برنامه نویسی می‌رسد که در درس‌های آینده بدان خواهیم پرداخت.

پاورقی


یک نظر

  • مصطفی گفت:

    من برنامه cm securityدارم وقتی گوشیمو میزنم شارژ اخطار میاد میگه گوشی شما توسط ۴ویروس بشدت آسیب دیده چیجوری باید ویروس کشی کنم؟این‌نرم افزار هم نمیتونه پاکشون کنه

  • دیدگاهتان را بنویسید

    نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *