چرا سرعت سایت مهم است؟

ارتباط کارایی و سرعت سایت با موفقیت کسب و کار (اهمیت سرعت سایت در فروش)

چرا سرعت سایت مهم است؟اهمیت سرعت سایت

مقدمه

روزانه بر تعداد کاربران و مصرف کننده گانی که از موبایل برای دسترسی به محتوا و سرویس های دیجیتال استفاده می‌کنند افزوده می‌شود، اگر به داده‌های analytics خود سری بزنید به خوبی این نکته را درخواهید یافت. کاربران سایت بیتشر از همیشه از شما انتظار دارند و نه تنها شما را با رقیبان بلکه با بهترین خدماتی که دریافت کرده اند مقایسه می‌کنند.

تاثیر و اهمیت سرعت سایت بر کاربر، دقیقا مانند تاثیر ظاهر و رفتار در اولین برخورد بین دو نفر است، کاربران در اولین برخورد با سایت شما اولین چیزی که نظرشان را جلب خواهد کرد و یا آنها را از سایت شما فراری می‌دهد سرعت است. بر اساس تحقیقاتی نیمی از ما فقط دو تا سه ثانیه با سایت ها برای لود شدن یک صفحه وقت می‌دهیم و در صورتی که سایت در این مدت بارگذاری نشود از آن صرف نظر می‌کنیم.

منبع : wishdesk
 • 47 درصد بازدید کننده‌گان انتظار دارند که صفحات در کمتر از دو ثانیه بارگذاری شوند.
 • 40 درصد از آنها صفحاتی را که بارگذاری آنها بیشتر از 3 ثانیه طول بکشد، ترک می‌کنند.
 • یک ثانیه تاخیر(یا 3 ثانیه انتظار) رضایت مشتریان را تا 16 درصد کاهش می‌دهد.

در این مقاله سعی کرده‌ایم ارتباط کارایی و اهمیت سرعت سایت با موفقیت کسب و کار را بررسی کنیم، مواردی مانند ماندگاری کاربر، بهبود نرخ تبدیل کاربر به مشتری، تجربه کاربری و … قسمتی از عناوین این مقاله است که توصیه می‌کنیم تا انتها دنبال نمایید.

اهمیت سرعت و حفظ کاربران

کارایی(یا به عبارتی سرعت سایت ) نقش مهمی در موفقیت هر کسب و کار آنلاین دارد. سایت هایی با سرعت بلاتر بیتشر از سایت های کند باعث نگهداری و تعامل کاربران می‌شوند.

وبسایت Pinterest با کاهش 40 درصدی زمان انتظار (perceived wait times) توانست ترافیک ورودی گوگل و ثبت نام کاربران جدید را 15 درصد افزایش دهد. وبسایت COOK (cookfood.com) نیز با کاهش سرعت میانگین بارگذاری صفحه (average page load time) به 850 میلی ثانیه توانست نرخ تبدیل کاربر به مشتری را 7 درصد افزایش، و bounce rates را 7 درصد کاهش و تعداد صفحات بر هر جلسه را 10 درصد افزایش دهد.

مطالعات همچنین نشان داده اند که کارایی و سرعت ضعیف می تواند بر اهداف تجاری تأثیر منفی بگذارد. به عنوان مثال ، بی بی سی دریافت که در هر ثانیه‌ی اضافه‌ای که بارگذاری سایت آنها طول می کشد 10 درصد از کاربرانش را از دست می‌دهد.

سرعت و بهبود نرخ تبدیل کاربر به مشتری

حفظ کاربران برای بهبود نرخ تبدیل آنها بسیار مهم است بدین معنی که هر چه بتوانید کاربران در در سایت خود نگه دارید تعداد بیشتری از آنها را به مشتری سایت خود تبدیل می‌کنید. سایتهای کند تأثیر منفی بر درآمد دارند و سایتهای سریع نرخ تبدیل کاربران و در نتیجه درآمد را افزایش می دهند.

برای وبسایت Mobify که اکنون با نام salesforce شناخته می‌شود، گزارش داده است که با هر 100میلی ثانیه کاهش لود صفحه اصلی یک درصد نرخ تبدیل خود را بالا برده است که برای شرکت 380.000 دلار درآمد سالیانه داشته است.

اهمیت سرعت و تجربه کاربری

وقتی صحبت از تجربه کاربر می شود ، سرعت یکی از مهمترین نکات است، یک مطالعه از وب سایت اریکسون در مورد کاربران نشان می‌دهد که میزان استرسِ تاخیر در سرعت سایت در تلفن همراه برابر با استرس تماشای فیلم ترسناک و یا حل یک مساله ریاضی و بیشتر از صف انتظار یک فروشگاه است.

از شروع بارگذاری سایت تا نمایش محتوا به کاربر یک فاصله زمانی وجود دارد، در این فاصله زمانی عملا هیچ تجربه کاربری اتفاق نمی‌افتد حال اگر سرعت سایت شما بالا باشد این زمان پر استرس و ناحوشایند را کاهش می دهید و برعکس اگر این زمان در سایت شما بالا باشد کاربران از شما و برند شما خاطره ای پر استرس را به یاد خواهند آورد.

مقایسه بارگذاری صفحه در یک وبسایت سریع با یک وب ساید کند و تاثیر بر روی تجربه کاربری
مقایسه بارگذاری صفحه در یک وبسایت سریع با یک وب ساید کند و تاثیر بر روی تجربه کاربری

سرعت سایت یکی از جنبه‌های اساسی تجربه کاربری خوب است، وقتی سایت از کدهای زیادی استفاده می‌کند مرورگر باید چندین مگابایت داده را دریافت و پس از رندرینگ نمایش دهد، ممکن است در دستکتاپ این کار زمان زیادی طول نکشد اما در موبایل با حافظه و سرعت پردازنده محدود چنین صفحاتی می تواند به طور محسوس تجربه کاربری ناخوشایندی ایجاد کند.

سرعت و افراد

سایت ها و برنامه های کاربردی کند می توانند هزینه های واقعی را برای افرادی که از آنها استفاده می کنند ایجاد کند.

از آنجا که کاربران تلفن همراه همچنان بخش بزرگی از کاربران اینترنت را در سراسر جهان تشکیل می دهند ، باید در نظر داشته باشید که بسیاری از این کاربران از طریق شبکه های تلفن همراه LTE ، 4G ، 3G و حتی 2G به وب دسترسی پیدا می کنند.

هزینه هایی که برای دسترسی به اینترنت پرداخت می‌شود روزانه در حال کاهش است که به نوبه خود باعث می شود دسترسی به اینترنت در مکانهایی که قبلاً امکانش را نداشتند مقرون به صرفه تر باشد. دستگاه های تلفن همراه و دسترسی به اینترنت ابزارهای متداولی هستند که برای حرکت و کارایی در دنیایی به هم پیوسته ضروری هستند.

نمودار تعداد مقایسه تعداد کاربران موبایل و دسکتاپ در ایران از سال 2018 تا کنون
نمودار مقایسه تعداد کاربران موبایل و دسکتاپ در ایران از سال 2018 تا کنون

شش دلیل برای اینکه چرا سرعت سایت مهم است؟

در انتهای این مقاله می‌خواهیم بدانیم که چرا سرعت سایت مهم است؟ چه تفاوتی بین سرعت لود هایی با تفاوت یک ثانیه ای است؟ پاسخ به این سوال ها را می توان در شش مورد زیر خلاصه کرد:

 • سرعت اولین تاثیر شما بر کاربر است
 • همه ما انتظار سرعت بیشتر داریم
 • تجربه کاربری
 • کاهش سرعت و کاهش نرخ تبدیل
 • اثر بلند مدت سرعت بر درآمد
 • اهمیت سرعت در رتبه گوگل

با افزایش سرعت وب سایت خود شروع کنید

برای آشنایی با معیارهایی که گوگل معتقد است همه وب سایت ها باید روی آنها تمرکز کنند، Core Web Vitals را بخوانید.

در طول این دوره و دورهای مرتبط که بعدا در سایت اضافه خواهد شد تمام تلاشمان را خواهیم کرد تا بهترین وتازه‌ترین تکنیک‌ها و شیوه های افزایش سرعت در وب‌سایت را که لازم است هر وب‌سایتی آن‌ها را پیاده سازی کند به شما بیاموزیم. در این مجموعه هدف اصلی بهبود رتبه سایت در موتورهای جستجو بر اساس پارامترهای سرعت، تجربه کاربری و … است.

سوالات متداول در مورد اهمیت سرعت سایت

اینفوگرافیک : چرا سرعت سایت مهم است؟

‫4 نظر

 • صدرا گفت:

  سلام خیلی ممنون عالی بود

  • محمد اصغری گفت:

   سلام خواهش میکنم خوشحالیم که تونستید استفاده کنید، ممنون میشیم که با به اشتراک گذاری حمایتمون کنید.

 • محمد گفت:

  سلام من سایتم زیاد سریع نیست ولی تو تعدادی کلمه کلیدی اولم .

  • محمد اصغری گفت:

   سلام وقتتون به خیر، همانطور که می‌دانید سیگنال های سرعت در رتبه بندی تاثیر خودشون رو دارند ولی هنوز هم محتوای با کیفیت حرف اول را در رتبه بندی میزند به همن خاطر است که هرچند برخی مطالب و سایت ها سرعت بدی دارند اما بخاطر محتوا و سایر پارامترها که تعداد آنها کم هم نیست رتبه بالایی دارند، اما به هر حال سرعت پارامتر مهمی است و حتما باید مد نظر قرار دهید، این امر وقتی اهمیت پیدا میکند که تفاوت شما با رقیبتان در سرعت بارگذاری سایت باشد !

 • دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *