چگونه سرعت سایت را اندازه گیری کنیم؟

ابزارهای اندازه گیری سرعت سایت و صفحات آن به صورت آزمایشگاهی و میدانی

سرعت سایت چیست ؟داشتن یک سایت سریع به چه معناست؟

سرعت وب سایت در دنیای واقعی به دلیل تفاوت در دستگاه های کاربران، اتصالات شبکه و سایر عوامل بسیار متغیر است. به عنوان مثال، اگر وب سایت خود را یک بار با استفاده از اینترنت کابلی در دفتر خود باز کنید و بار دیگر آن را با استفاده از WiFi در کافی شاپ مقایسه کنید، احتمالاً تجربیات بسیار متفاوتی خواهد بود. ابزارهای زیادی در بازار وجود دارد که می تواند به شما در جمع آوری داده های آزمایشگاهی یا میدانی برای ارزیابی سرعت صفحه کمک کند.

داده های آزمایشگاهی در مقابل داده های میدانی

اندازه گیری سرعت صفحه با داده های آزمایشگاهی در مقابل داده های میدانی

داده‌های آزمایشگاهی داده‌های عملکردی هستند که در یک محیط کنترل‌شده با تنظیمات از پیش تعریف‌شده دستگاه و شبکه جمع‌آوری می‌شوند، در حالی که داده‌های میدانی، داده‌های عملکردی هستند که از بارهای واقعی صفحه که کاربران شما در واقعیت تجربه کرده‌اند، جمع‌آوری می‌شود. هر نوع دارای نقاط قوت و محدودیت های خاص خود است.

داده‌های آزمایشگاهی نتایج قابل تکرار و یک محیط خطایابی را ارائه می‌دهند، اما ممکن است تنگناها و مشکلات دنیای واقعی را شناسایی نکنند و نتوانند با KPIهای صفحه واقعی مرتبط باشند. با داده‌های آزمایشگاهی، باید دستگاه‌ها و شبکه‌های معمولی کاربران خود را درک کنید و هنگام آزمایش عملکرد، آن شرایط را به طور مناسب منعکس کنید. به خاطر داشته باشید که حتی در مناطقی با 4G، کاربران ممکن است همچنان در آسانسور، هنگام رفت و آمد یا در محیط های مشابه، اتصالات کندتر یا متناوب را تجربه کنند.

شاخص کلیدی عملکرد (Key Performance Indicator) یا همان KPI، یک متغیر قابل اندازه‌گیریست که به ما نشان می‌­دهد، یک سازمان چقدر در رسیدن به اهداف کلیدی خود موفق بوده است.

داده‌های میدانی (همچنین به نام مانیتورینگ کاربر واقعی یا RUM نیز نامیده می‌شود) تجربه واقعی کاربر در دنیای واقعی را ثبت می‌کند و ارتباط با KPIهای تجاری را امکان‌پذیر می‌کند، اما دارای مجموعه‌ای محدود از معیارها و قابلیت‌های خطایابی محدود است.

ابزارهای اندازه گیری سرعت سایت

ابزارهای تست سرعت وب سایت می تواند به شما کمک کند تا با یافتن نقاط ضعف و بهبود آنها سرعت صفحات وب خود را افزایش دهید.به همین دلیل تست و اندازه گیری سرعت وب سایت برای بازاریابی و توسعه وب اهمیت فزاینده ای پیدا کرده است.

داده های آزمایشگاهی اندازه گیری سرعت

Lighthouse

Lighthouse یک ابزار متن باز برای اجرای ممیزی فنی وب سایت است. این ابزار توسط گوگل توسعه یافته است و جنبه های مختلف یک URL را تجزیه و تحلیل می کند: سرعت، برنامه وب پیشرو(Progressive Web App)، دسترسی، بهترین روش ها و SEO.

دو روش برای دسترسی به Lighthouse وجود دارد. یکی با نصب افزونه کروم و دیگری استفاده از Inspect Element مرورگر گروم.با کلیک راست و انتخاب «Inspect»، به Inspect Element دسترسی پیدا کنید. در جعبه ابزار توسعه، در نوار بالایی، به «Audit» بروید. از تب Audit، می‌توانید گزینه Generate Report را ببینید. فقط روی دکمه کلیک کنید و گزارش وب سایت خود را دریافت کنید.

داده های میدانی اندازه گیری سرعت

Chrome User Experience Report (CrUX)

گزارش تجربه کاربر Chrome (CrUX) معیارهایی را ارائه می‌کند که نشان می‌دهد کاربران کروم چه تجربه ای از وب سایت شما دارند، در واقع این داده ها از قبل در مورد سایت شما با استفاده از مرورگر کروم جمع آوری شده است.

سایر ابزارهای ارزیابی سرعت

PageSpeed Insights

PageSpeed Insights که با نام PSI نیز شناخته می شود، یک ابزار آنلاین گوگل است که سرعت بارگذاری یک صفحه وب را ارزیابی می کند.این ارزیابی امتیاز عملکرد دستگاه های تلفن همراه را از عملکرد روی دسکتاپ جدا می کند و همچنین پیشنهادات عملی برای بهینه سازی سرعت صفحات ارائه می دهد.

تمام داده‌های جمع‌آوری‌شده برای ارائه این اطلاعات آماری از طریق گزارش تجربه کاربر Chrome جمع‌آوری می‌شود، که در آن اطلاعاتی درباره استفاده در دنیای واقعی از وب عمومی توسط کاربران Chrome وجود دارد.

Chrome Developer Tools

Chrome Developer Tools مجموعه ای از ابزارهایی است که برای اشکال زدایی یک وب سایت اختصاص داده شده است – اکثریت قریب به اتفاق گزینه ها فقط توسط توسعه دهندگان وب و برنامه نویسان استفاده می شود. با این حال، سئوکاران به کیفیت و “رفتار” وب سایت نیز علاقه مند هستند. Chrome Developer Tools بلافاصله این اطلاعات را ارائه می دهد.

سوالات متداول در مورد اندازه گیری سرعت

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *