حالت مدرن “use strict” در جاوا اسکریپت

با آمدن استاندارد جدید، ویژگی‌های زیادی به زبان جاوا اسکریپت افزوده شد و حتی برخی ویژگی‌های قدیمی دستخوش تغییراتی شد و برای اینکه کدهای قدیمی به درستی کار کنند این تغییرات جدید به صورت پیشفرض غیرفعال هستند برای فعال کردن تغییرات جدید اعمال شده باید از “use strict” در ابتدای کد جاوا اسکریپت خود استفاده کنید.

راهنما، استانداردها و دیگر منابع یادگیری جاوا اسکریپت

به‌تدریج که در JavaScript متخصص می‌شوید به یک سری منابع و راهنماهای دیگر نیز نیاز پیدا خواهید کرد، در این مقاله مهم‌ترین راهنماها و منابع برای بررسی جزئیات بخش‌های مختلف جاوا اسکریپت را به شما معرفی خواهیم کرد.

انتخاب ویرایشگر کد (code editor) برای جاوا اسکریپت

در طول عمر کوتاه برنامه‌نویسی کد ادیتورهای زیادی توسط اشخاص و شرکت‌های مختلف وارد بازار شده‌اند که هرکدام قابلیت‌ها، مزایا و حتی معایب خاص خود را داشته‌اند در این مقاله مجال معرفی و بررسی همه code editor ها را نداریم بلکه قصد داریم شما را با بهترین ویرایشگرهای کد برای برنامه‌نویسی جاوا اسکریپت آشنا کنیم، پس با نکست همراه باشید.

کاهش حجم جاوا اسکریپت با تقسیم کد

تقسیم کد یک روش کارآمد برای کاهش اندازه بسته جاوا اسکریپت است، با کاهش حجم بار اولیه به افزایش سرعت سایت شما کمک می‌کند.

بارگذاری سریع صفحات وب با الگوی PRPL

بهینه سازی بارگذاری اولیه و افزایش سرعت سایت با مدل PRPL (پیش بارگذاری منابع حیاتی ، تعویق منابع غیرضروری – کش کردن و کاهش تعداد درخواست ها)

lazysizes : کتابخانه جاوااسکریپت بارگذاری تنبل تصاویر

lazysizes محبوب‌ترین کتابخانه برای بارگذاری تنبل تصاویر است. این کتابخانه جاوااسکریپت به طور هوشمندانه تصاویر را در حین حرکت کاربر در صفحه بارگذاری می‌کند و تصاویری را که کاربر به زودی با آنها روبرو می شود اولویت بندی می کند.

بارگذاری تنبل ویدئوها

شما می‌توانید همانند بارگذاری تنبل تصاویر ، ویدئوهای خود نیز را به صورت تنبل بارگذاری کنید. ویدیوها معمولاً با تگ video بارگذاری می‌شوند. با این حال، نحوه بارگذاری تنبل video بستگی به مورد استفاده آن دارد. با نکست همراه باشید تا چند سناریو را بررسی کنیم که هر کدام به راه حل متفاوتی نیاز دارند.

بارگذاری تنبل تصاویر

با بارگذاری تنبل تصاویر در صفحات وب می‌توان افزایش چشمگیری در سرعت سایت به خصوص بارگذاری اولیه صفحات مشاهده کرد. در image lazy loading بارگذاری تصاویری که در دید کاربر به نزدیک شدن اسکرول کاربر به آن موکول می‌شود.

استفاده از CDN برای بهبود تصاویر

CDN تصاویر یکی از صحیح‌ترین و بهینه‌ترین روش‌های ارائه تصاویر در وب است که علاوه بر افزایش سرعت بارگذاری سایت، می‌تواند امکانات بسیار زیادی برای ایجاد تغییرات آنی و کم‌هزینه در تصاویر به شما ارائه دهد.

استفاده از فرمت WebP

معرفی فرمت webp و اهمیت آن ، تبدیل تصاویر به فرمت webp با استفاده از cwebp و پلاگین Imagemin + شیوه استفاده از آنها در وبسایت

ارائه تصاویر واکنشگرا یا رسپانسیو

ارائه تصاویر واکنشگرا responsive علاوه بر کمک به افزایش سرعت سایت در موبایل باعث بهبود تجربه کاربری در دسکتاپ و دستگاه‌های بزرگتر می‌شود.

جایگزینی GIF با ویدئو برای سرعت بیشتر

تبدیل GIF به ویدیو با ابزارهای مانند ffmpeg می‌تواند علاوه بر افزایش سرعت بارگذاری صفحات سایت به کاهش ترافیک مصرفی شما و کاربر نیز کمک کند.