عکاسی با آیفون، ۱۰ نکته کاربردی برای گرفتن عکسی حرفه ای و خلاقانه

عکاسی با آیفون، ۱۰ نکته کاربردی برای گرفتن عکسی حرفه ای و خلاقانه

گوشی آیفون همیشه یک ابزار ایده‌ال برای عکاسی و ثبت لحظات بوده است، چه برای تازه کارها و چه برای عکاسان حرفه ای. سخت افزار قوی، نرم افزار هوشمند و راحتی در استفاده حتی برای کودکان و مسن‌تر ها بر جذابیت قابلیت عکاسی این گوشی‌های هوشمند می‌افزاید.

این گوشی و هر نوع گوشی دیگری برای عکاسی دارای محدودیت‌هایی می‌باشند، اما با کمی تیزبینی ، خلاقیت و البته استفاده صحیح از ویژگی‌ها می‌توانید بیشتر این محدودیت ها را کنار بگذارید و با گوشی‌های iPhone و حتی iPad مانند عکاسان حرفه‌ای و دوربین‌های پیشرفته عکاسی کنید. در این مقاله شما را با ده نکته کاربردی در عکاسی با گوشی های آیفون آشنا می‌کنیم تا بتوانید در هر شرایطی بهترین عکس ممکن را بگیرید.

۱-سریع باشید، از میانبر دوربین استفاده کنید

۱-سریع باشید، از میانبر دوربین استفاده کنید

برنامه‌های زیادی برای گرفتن عکس در آیفون وجود دارد، اما اگر گاهی اوقات نیاز به یک شات سریع برای ثبت خنده یک کودک یا حرکت یک هواپیما در آسمان دارید سرعت حرف اول را می‌زند، شما نمی‌توانید برای چنین مواقعی ابتدا قفل گوشی را بازکنید و بعد برنامه مورد نظر را باز کنید و بعد عکس بگیرید. برای چنین مواقعی سریعا ایکن دوربین در گوشه سمت راست را به داخل بکشید تا سریعا آماده عکاسی شوید.

۲-برای امکانات بیشتر، یک نرم‌افزار حرفه‌ای را تجربه کنید

برنامه دوربین سیستم عامل iOS که به صورت پیش‌فرض بر روی همه گوشی‌ها وجود دارد داری همه امکانات مورد نیاز یک کاربر عادی است و از همه قابلیت‌های سخت افزاری گوشی نیز استفاده می‌کند اما بیشتر این امکانات به صورت خودکار و از پیش تعیین شده کار می‌کند و قابلیت تغییر چندانی ندارد، اگر نیاز به تنظیمات بیشتری مانند دوربین‌های حرفه‌ای نیاز دارید، باید یک برنامه حرفه‌ای تر برای عکس برداری استفاده کنید که بتوانید گزینه‌هایی مانند سرعت شاتر، ISO ،بالانس سفیدی نور و… را تنظیم کنید و مانند یک عکاس حرفه‌ای عکس بگیرید.

۲-برای امکانات بیشتر، یک نرم‌افزار حرفه‌ای را تجربه کنید

لازم است بدانید که اپل این گزینه ها را در سیستم عامل خود به صورت باز برای توسعه دهندگان قرار داده است تا علاوه بر برنامه‌های خودکار برای کاربران عادی برنامه‌هایی پیشرفته برای کاربرانی که امکانات بیشتری نیاز دارند توسعه داده شود.

۳-قبل از عکاسی زاویه و اندازه عکس نهایی را تعیین کنید

۳-قبل از عکاسی زاویه و اندازه عکس نهایی را تعیین کنید

نرم‌افزار دوربین آیفون به صورت خودکار حالت‌های مختلفی برای گرفتن عکس دارد، حالت‌هایی مثل پانوراما، حالت مربعی و … بهتر است قبل گرفتن عکس حتما حالتی که در انتها از خروجی کار میخواهید را تصور کنید و سعی کنید از ابتدا با همان حالت عکاسی کنید برای مثال اگر عکسی برای اینستاگرام می‌گیرید بهتر است از ابتدا حالت square (مربعی) را فعال کنید و دیگر نیاز به برش تصویر نداشته باشید، با این کار از ابتدا می‌توانید زاویه و کادر خود را تنظیم کنید و نیازی نباشد مجددا آن را ویرایش کنید.

۴-حتما از قانون یک سوم پیروی کنید

همه گوشی‌های آیفون و اندروید دارای قابلیت Grid یا قسمت بندی صفحه هستند، Grid به شما در رعایت اصل یک سوم کمک می‌کند، شما میتوانید در تنظیمات دوربین این گزینه را فعال کنید که با ظاهر شدن دو خط افقی و دو خط عمودی در صفحه همراه است.

اگر همیشه این گزینه را فعال کنید هم به عنوان راهنما عمل می‌کند هم به عنوان یادآوری برای شما تا همیشه قانون یک سوم(rule of thirds) را رعایت کنید.

۵- فلاش گوشی خود را خاموش کنید

نسخه های جدید فلاش در گوشی‌های هوشمند به ویژه آیفون بهبودهای قابل توجهی داشته اند، اما در هر صورت فلاش‌ها لامپ‌های LED هستند که حجم زیادی از نور را در عکس شما پخش می‌کنند.

بجای استفاده از نور فلاش بهتر است از نور طبیعی محیط استفاده کنید و اگر در شب عکاسی می‌کنید می توانید با افزایش میزان روشنایی در برنامه نور را بیشتر کنید و تصاویر بهتری بگیرید ، اگر نمی‌خواهید برای نور پردازی حرفه ای هزینه کنید بهتر است طبق توصیه متخصصان امر از فلاش نیز استفاده نکنید.

۶-برای هدف‌های عکاسی متحرک از Burst mode (حالت پشت سر هم)

اگر می‌خواهید از موارد متحرک و یا غیر ثابت عکس بگیرید و یا اینکه خودتان در حال حرکت هستید و می‌خواهید لحظات خاصی را ثبت کنید نیاز دارید عکس‌های زیادی پشت سر هم بگیرید تا بتوانید احتمال گرفتن عکس مورد نظر را افزایش دهید.

۶-برای هدف‌های عکاسی متحرک از Burst mode (حالت پشت سر هم)

آیفون برای این موارد حالت Burst mode را پیشنهاد می‌کند که به معنی عکس برداری پشت سرهم است. با این حالت می‌توانید عکسی واضح از هدف‌های متحرک بگیرید.

برای گرفتن عکس در این حالت فقط کافیست که دست خود را بر روی دکمه عکس گرفتن  نگه دارید و خواهید دید که دوربین پشت سر هم عکس خواهد گرفت و برای پایان کار نیز می‌توانید به سادگی دست خود را رها کنید.

۷-امکان HDR را در حالت خودکار قرار دهید (Auto)

بیشتر گوشی‌های هوشمندی که وارد بازار می‌شوند دارای قابلیت HDR  یا High Dynamic Range هستند. این قابلیت به شما اجازه می‌دهد که در مواردی که تصویر دارای منبع نوری شدید است هم عکس مناسبی بگیرد به این صورت که گوشی چندین عکس با نقاط فوکوس متفاوت میگیرد و آنها را برای بهترین تصویر در هم ترکیب می‌کند.

۷-امکان HDR را در حالت خودکار قرار دهید (Auto)

شما می‌توانید حالت با زدن ضربه بر روی ایکن آن  HDR را بر روی خودکار قرار دهید تا به صورت خود کار در شرایط محیطی مختلف سنسورها در صورت تشخیص منبع نورانی از هدف به روش HDR تصویر برداری کند.

۸-فوکوس را بر روی هدف مورد نظر بگذارید

اگر میخواهید که یک عکس از نمای خیلی نزدیک یا به اصطلاح macro photography بگیرید یا از نمایی دیگر از یک مدل خاص عکس بگیرید بهتر است که فوکوس را قفل کنید تا مجدد مجبور به یافتن نقطه فوکوس مناسب نباشید برای این کار کافیست در حین انتخاب نقطه فوکوس دستتان را بیشتر نگه دارید تا فوکوس قفل شود با این کادر مربع زرد رنگی بر روی قسمت مورد نظر ثابت می‌ماند.

۹-روشنایی نقطه فوکوس را تنظیم کنید

اگر نقطه تمرکز شما برای گرفتن عکس دارای نور کم و یا زیاد است و شما می‌خواهید نور مربوط به ان محدوده را تنظیم کنید حین انتخاب نقطه فوکوس نوار لغزان زرد رنگی ظاهر میشود که با جابه‌جایی آن می توانید میزان روشنایی نقطه تمرکز خود را تغییر دهید برای این کار ایکون خورشید را به سمت بالا ببرید تا نو افزایش یافته و برای کاهش نور برعکس، ایکون خورشید را به سمت پایین بکشید.

۱۰-با دکمه تنظیم صدا عکاسی کنید

به خاطر باریک بودن گوشی‌های آیفون استفاده از دکمه نرم افزاری در صفحه برای گرفتن عکس ممکن است باعث لغزش نا محسوس دوربین و در نهایت تار شدن محدود تصویر گردد، در موارد که لغزش برای شما مهم است حتما از دکمه تنظیم صدای گوشی استفاده کنید تا این لغزش به حداقل برسد البته توصیه می‌شود در این موارد از پایه نگهدارنده و کنترل مخصوص برای عکاسی استفاده کنید تا لغزش به صفر برسد.

آیا شما روش خاصی برای عکاسی با گوشی آیفون سراغ دارید که بتواند کمی برای تازه کاران و حتی حرفه ای هایی شود که گوشی برای گرفتن عکس استفاده می‌کنند. با کاربران در میان بگذارید.

منبع: iMore

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *