راهنمای خرید تلویزیون: چه مدلی، چه ابعادی و با چه قیمتی؟

باوجود ورود فنّاوری‌های جدید تصویری، تلویزیون‌ های سنتی (CRT) به حاشیه رفته و مدل‌های پیشرفته جایگزین آن‌ها هستند. اگر مطالب این مجموعه را مطالعه کرده باشید قطعاً در جریان اخبار روز تلویزیون‌ها و سخت‌افزارهای آن‌ها هستید. بسیاری از مدل‌های معرفی‌شده نیز هم‌اکنون در بازار کشور موجود هستند. اگر شما هم تاکنون موفق به خرید این تلویزیون‌ها نشده‌اید و یا قصد خرید آن‌ها رادارید، در این مطلب به معرفی چند نکته مهم برای شما عزیزان می‌پردازیم.

بودجه شما چقدر است؟

بهتر است در ابتدای کار یک بودجه نهایی و مناسب برای خرید خود انتخاب کنید. در قسمت بعد باید متراژ محل قرارگیری را محاسبه کنید تا پس از خرید از اندازه کوچک و یا بزرگ آن آزرده‌خاطر نشوید. در انتخاب یک مهم را باید به خاطر بسپارید و آن‌هم تمایل شما برای خرید یک تلویزیون با امکانات بسیار و کیفیت تصویر مناسب است و یا یک تلویزیون صرفاً بزرگ؟ در قیمت‌های متوسط، اگر بخواهید یک تلویزیون با ابعاد بزرگ در اختیار داشته باشید، مجبور به فدا کردن برگ خریدهای مانند کیفیت و امکانات در مقابل آن هستید.

پس اگر بودجه شما برای خرید محدود است، برای درک بهتر از یک مثال استفاده می‌کنیم. شما هم‌اکنون بودجه‌ای‌ بالغ‌بر ۳ میلیون تومان برای خرید یک تلویزیون در نظر گرفته‌اید. با این بودجه می‌توانید یک تلویزیون ۴۰ اینچ با امکاناتی مانند سیستم‌عامل هوشمند، اتصال به اینترنت، ماها پخش ۳D و فناوری LED داشته باشید که در کنار دقت تصویر ۱۰۸۰*۱۹۲۰ و یک هیئت‌رئیسه باکیفیت، انتخابی مناسب برای کاربران مشکل‌پسند است.اما اگر با همین بودجه مجبور به انتخاب یک تلویزیون با ابعاد بزرگ‌تر مانند ۵۰ و ۴۸ اینچ شوید، امکانات مناسبی را دریافت نخواهید کرد و یک تلویزیون نسبتاً بزرگ اما با حداقل امکانات و کیفیت بسیار ساده خواهید داشت. پس در هنگام خرید با بودجه‌های متوسط و محدود، این برگ خرید را مدنظر قرار دهید.

آیا تلویزیون پلاسما بخریم؟

باوجود تکنولوژی های جدید مانند LED Back light،OLED و SUHD خرید تلویزیون‌های پلاسما هیچ ضرورتی ندارد. این فنّاوری بسیار قدیمی بوده و در حال حاضر برای کار در مکان‌های عمومی و جنبه‌های تبلیغاتی مناسب است و انتخاب درستی برای منازل نخواهد بود. مصرف انرژی بالا، آمار نسبی خرابی‌های بالا به دلیل گرمای قطعات و عقب‌ماندگی فنّاوری، کنتراست متوسط، دقت پائین و تراکم پیکسلی نامناسب از مهم‌ترین نقاط ضعف پلاسما در مقابل دیگر مدل‌های روز است.

[idea]تلوزیون های سفارش ایران

حال اگر قصد خرید یک تلویزیون در ابعاد نسبتاً بالا و کارایی مناسب رادارید، رعایت برخی از برگ خریدها برای شما ضروری است. در ابتدا از وجود تضمین مطمئن شوید. حتماً این نکته را مدنظر قرار دهید که تلویزیون خریداری‌شده، به سفارش ایران تولیدشده باشد و از فرکانس‌های تیونر دیجیتال ایران، زبان فارسی و سیستم‌عامل فارسی پشتیبانی کند. برخی از تداخلات و ناهماهنگی در موارد ذکرشده، بسیار آزاردهنده خواهد بود و لذت استفاده از امکانات را از شما دریغ خواهد کرد.[/idea]

گرانتی و پشتیبانی ویژه

پشتیبانی سخت‌افزاری و نرم‌افزاری یک شرکت معتبر گارانتی از یک محصول گران‌قیمت، یک الزام است که در مهروموم‌های اخیر به‌خوبی فرهنگ‌سازی شده است. برای خرید یک تلویزیون با بودجه‌ای‌ بین ۳٫۵ الی ۴٫۵ میلیون تومان، مدل‌های موجود همگی در ابعاد ۴۶ تا ۵۰ اینچ هستند. مدل‌هایی مانند SAMSUNG 48H6490 از امکانات متنوعی برخوردار هستند. سیستم‌عامل هوشمند، قابلیت دریافت فرمان‌های صوتی به زبان فارسی، اتصال به دستگاه‌های پخش از طریق فنّاوری “DLNA” و سیستم اختصاصی سامسونگ، قابلیت اتصال موس و کیبورد، دقت تصویری بالا و پشتیبانی از یک طیف گسترده رنگ (نزدیک به Delta 3) و…از نمونه امکانات آن‌ها هستند.

پس اگر قصد خرید یک تلویزیون با بودجه ذکرشده رادارید، در هنگام خرید به این نکات نیز توجه نمایید. لازم به ذکر است که قابلیت نمایش محتوا از طریق پورت USB، یک امکان ساده و همگانی است که تمام تلویزیون‌های موجود در بازار از این قابلیت برخوردار هستند. پس به این موضوع به چشم یک آپشن ویژه نگاه نکنید!

اگر بودجه شما برای خرید تلویزیون نامحدود است

در آخرین قسمت به آن دسته از کاربرانی می‌پردازیم که با بودجه‌های نامحدود و بسیار مناسب، قصد خرید یک تلویزیون مدل‌بالا رادارند. انتخاب‌های بسیاری برای این دسته از عزیزان وجود دارد. به‌عنوان‌مثال دقت‌های قابل پخش در مدل‌های HI-END موجود، ۴K/UHD است. متأسفانه شبکه‌های داخلی پخش ایران از دقت‌های FHD هم پشتیبانی نمی‌کنند و هیچ امیدی برای ورود به‌دقت ۴K نخواهیم داشت.

علاوه بر این‌ها دسترسی به محتوای ۴K نیز بسیار سخت بوده و بهتر است که قید آن را به‌کلی بزنید. پس درنتیجه در زمان خرید یک مدل ۴K این موضوع را مدنظر قرار دهید که در بهترین حالت شما قادر به تماشای محتوا در دقت ۱۰۸۰*۱۹۲۰ هستید؛ اما این نکته را هم نباید فراموش کرد که اکثر مدل‌های موجود در بازار مانند مدل‌های OLED و SUHD از یک موتور ارتقاء تصویر برخوردار هستند که می‌توانند ضمن تقویت تصاویر، رزولوشن آن‌ها را نیز افزایش دهد. این مدل‌ها به‌واقع تکامل امکانات هستند و از سخت‌افزارهای قدرتمند در کنار بهترین فنّاوری‌های هیئت‌رئیسه استفاده می‌کنند.

تلویزیون های منحنی شکل

[image src=”/wp-content/uploads/2015/09/tv-buying-guide-94-6-2.jpg” width=”” height=”” align=”” caption=”” link=”” link_image=”” target=”” alt=”راهنمای خرید تلویزیون: چه مدلی، چه ابعادی و با چه قیمتی؟” border=”0″ greyscale=”0″ animate=””]

انتخاب یک مدل منحنی (CURVED) و یا تخت، به سلیقه شما بستگی دارد. هیچ الزامی مبنی بر خرید یک تلویزیون منحنی ندارید مگر آنکه در نزدیکی آن قرارگرفته و از محل نصب تلویزیون دور نباشید و همچنین مایل به آوردن یک فنّاوری جدید برای به رخ کشیدن زیبایی آن باشید!

این نکته مهم را مدنظر قرار دهید که یک تلویزیون منحنی از اطراف دید مناسبی ندارد و برای استفاده صحیح از آن به‌طورقطع باید در روبرو تلویزیون قرار بگیرید. در حال حاضر در طی چند روز گذشته مدل‌های SUHD سامسونگ نیز به موجودی بازار ایران اضافه‌شده‌اند که باقیمت‌های متوسط ۹ میلیون تومان می‌توان یک مدل ۵۵ اینچ از آن‌ها را خریداری کرد.

خوب یا بد، ابعاد تلویزیون‌ها رو به گسترش است و کمپانی‌ها تمایل چندانی برای مانور بر روی اینچ‌های پائین مانند ۳۲ تا ۴۰ اینچ را ندارند. از همین رو اکثر امکانات در تلویزیون‌های ۴۶ اینچ به بالا نهفته است. این موضوع به دلایل بسیاری اتفاق افتاده است که ازجمله آن‌ها سود پائین در اینچ‌های کوچک‌تر و عدم توجیه تولید تکنیک‌های مدرن در این ابعاد است. علاوه بر این‌ها میل کاربران به اینچ‌های بالا نیز به‌منزله یک تائید برای شرکت ها است. پس در هنگام انتخاب و خرید یک تلویزیون تمامی برگ خریدها را به‌دقت بررسی نمایید تا از این آشفته‌بازار به همراه محصول موردعلاقه خود خارج شوید.

منبع: barsam  و  cnet

guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments