کورتانا چیست و چه ویژگی هایی دارد؟

کورتانا دستیار صوتی جدید ویندوز ۱۰ است که یکی از قابلیت‌های جدید و البته هیجان‌انگیز این ویندوز به شمار می‌رود. این دستیار صوتی کارهای زیادی برای شما انجام خواهد داد و این به شرطی است که موقعیت مکانی ویندوزتان را در میان ۷ کشوری که از آن پشتیبانی می‌شود قرار دهید. با نکست همراه باشید تا درک کنیم این دستیار جدید چه‌کارهایی می‌تواند برای ما انجام می‌دهد.

برخی از امکانات کورتانا:

تنظیم یادآور برای زمان، مکان و افراد

Cortana از طراحی منحصربه‌فردی برای یادآوری بهره می‌برد که از ویژگی‌های اصلی آن به‌حساب می‌آید. برای شروع یا باید به قسمت یادآور مراجعه کنید و یا بگویید « به من یادآوری کن». این یادآور می‌تواند طیف مختلفی از دستورات را شامل شود. مثلاً می‌توانید به آن بگویید به من یادآوری کن ساعت ۸ شب به فروشگاه بروم و این کار را برای شما انجام خواهد داد.

Cortana چیست و چه ویژگی هایی دارد؟

جستجو

با Cortana مثلاً می‌توانید عکس‌هایی که در ماه اوت دانلود کرده‌اید را ببینید؛ و یا در طی یک‌زمان خاص سندهایی که روی کامپیوترتان ایجادشده است را مشاهده کنید. این قابلیت مبتنی بر سیستم جستجوی ویندوز است.

کورتانا چیست و چه ویژگی هایی دارد؟

شناسایی موزیک

مانند سیری، گوگل ناو و بسیاری از نرم‌افزارهای شناسایی موزیک دیگر، Cortana می‌تواند برای شما موزیک موردعلاقه‌تان را شناسایی کند. برای شناسایی موزیک باید یک میکروفون متصل به سیستم داشته باشید و بعد به Cortana بگویید که این آهنگ چیست تا برای شما عملیات جستجو را انجام دهد.

جستجو در وب با کورتانا

کورتانا توسط موتور جستجوگر بینگ پشتیبانی می‌شود. هنگامی‌که از Cortana سؤالی پرسیده می‌شود و نمی‌تواند آن را جواب دهد، صفحه‌ای را برای شما باز می‌کند که مرورگر پیش‌فرض آن بینگ است. اگر مرورگر پیش‌فرض شما کروم و یا فایرفاکس است، Cortana به انتخاب شما احترام می‌گذارد اما وقتی دارید با او کار می‌کنید دیگر به مرورگر شما احترام نخواهد گذاشت و تنها بینگ را بازخواهد کرد!

کورتانا چیست و چه ویژگی هایی دارد؟

انجام محاسبات و تبدیل واحد

Cortana در انجام محاسبات بیش‌ازحد سریع است. البته در همین حین که در کادر جستجو Cortana Search box عملیات را انجام می‌دهید، می‌توانید به‌صورت شفاهی محاسبات را به او بسپارید.

مثلاً می‌توانید تایپ کنید که ۱۲۳۴۵۶*۱۲۳۴۵۶ چه عددی می‌شود و یا ۵۵ هزار دلار چند شاه‌عباسی خواهد شد. : (دی)

Cortana چیست و چه ویژگی هایی دارد؟

ردیابی بسته و شماره پرواز

Cortana می‌تواند شماره پرواز و همچنین بسته‌های شمارا ردیابی کند. برای این کار تنها باید شماره پیگیری پرواز و یا بسته خود را در Cortana کپی و پیس کنید، به شرطی که سیستم پرواز شما جهانی باشد!

Cortana چیست و چه ویژگی هایی دارد؟

پاسخ به سؤالات

کورتانا می‌توانید با استفاده از موتور جستجو بینگ به سؤالات رایج شما پاسخ دهد. به‌عنوان‌مثال می‌توانید از کورتانا بپرسید که بلندترین ساختمان در جهان چیست؟ و یا چه کسی رئیس‌جمهور چهار سال آینده زامبیا است؟ Cortana به‌سرعت به شما جواب خواهد داد.

howtogeek

avatar