رفع مشکل فلش مموری قفل شده (Write Protection)

آیا برای شما هم پیش آمده یک فلش USB با برند معتبر که آن را به کامپیوتر خود متصل کرده و میخواهید اعمالی را روی آن انجام دهید مانند اینکه فایلهایی را جابجا، حذف و یا کپی کنید در این هنگام با خطای زیر مواجه میشوید:

The disk is write protected. Removable the write protection or use another disk

با این عنوان که:حافظه شما محافظت و یا قفل شده است و شما نمیتوانید عملی را بر روی انجام دهید. حفاظت یا قفل آن را بردارید و یا از  حافظه دیگری استفاده کنید. در این مقاله با ما همراه باشید تا نحوه حل این مشکل را به شما آموزش دهیم،  این مقاله شامل هفت مرحله و در دو بخش تهیه شده است.

در اینگونه مواقع اصولا نگران میشوید از اینکه چه اتفاقی افتاده است؟ فلش شما قفل شده است و شما نمیتوانید هیچ عملی انجام دهید. در واقع فلش شما باید مجوز خواندن و نوشتن داشته باشد تا شما بتوانید اعمالی (حذف، کپی و یا جابجایی فایلها) را روی آن انجام دهید و اما چگونه؟ نفس عمیقی بکشید و ریلکس باشید. این پیغام فقط یک خطای ساده است شما با انجام مراحل زیر میتوانید قفل دستگاه خود را برداشته و آن را دوباره به کار بیندازید.

مرحله اول: چک کنید که آیا فلش شما ویروسی نمی‌باشد؟

ممکن است در طول روز چندین بار دیسک خود را به سیستم های عمومی یا سیستم هایی که آنتی ویروس خاصی ندارند وصل کنید و آلوده به ویروس شده باشد. ویروسها در اصل فلش شما را از فایلهای پوچ و اضافه پر میکنند که اینکار میتواند موجب قفل شدن فلش و نمایش پیغام write protected باشد.

اگر سیستم شما آنتی ویروس داشته باشد هر زمانی که فلش خود را به کامپیوتر وصل میکنید نرم افزار آنتی ویروس بصورت اتوماتیک اجرا شده آن را اسکن و ویروس کشی میکند اما توصیه میکنیم که شما فلش تان را بصورت دستی ویروس کشی نمایید بدین گونه که در میان درایو های موجود در کامپیوتر خود درایو مربوط به فلش را پیدا کرده روی آن راست کلیک کرده و بصورت دستی آن را ویروس کشی نمایید.

رفع مشکل فلش مموری قفل شده (Write Protection)

در روش دستی اگر ویروسی یافتید میتوانید فورا از طریق نرم افزار آنتی ویروس آن را از دیسک خود پاک کنید.

مرحله دوم:بدنه فلش خود را چک کنید.

این مرحله بسیار ساده تر از مرحله اول است. در واقع شما خطا را در این مرحله سریعتر از مرحله اول میتوانید تشخیص دهید. برخی از فلش ها بصورت فیزیکی روی بدنه خود یک دکمه لغزشی دارند که مربوط به حالت قفل و Write protected است.

رفع مشکل فلش مموری قفل شده (Write Protection)

ممکن است این دکمه در حالت قفل باشد و به همین دلیل شما نتوانید عملی را روی فلش خود انجام داده و با خطای قفل روبرو شوید دکمه مربوط به قفل را روی بدنه فلش جابجا کرده تا از حالت قفل خارج شود و شما به راحتی بتوانید فایلهای خود را حذف جابجا و یا کپی کنید.

مرحله سوم: چک کنید و مطمئن شوید که فلش شما پر نشده است.

اگر فلش شما پر شده است ممکن است با پیغام خطای write protected مواجه شوید. برای اینکه میزان حجم استفاده شده و حجم آزاد فلش خود را بدانید در کامپیوترتان درایو مربوط به فلش را پیدا کرده روی آن راست کلیک کرده و گزینه Properties را انتخاب کنید در این پنجره روی نموداری میزان فضای استفاده شده و آزاد فلش خود را به راحتی ببینید.

رفع مشکل فلش مموری قفل شده (Write Protection)

جالب است بدانید که دلیل محبوبیت زیاد نمودار پای که اکثر مردم آن را میپسندند و قبول دارند در گرافیکی بودن آن است

مرحله چهارم: شاید فقط یک فایل مشکل داشته باشد!

مطمئن شوید که پیغام write protected فقط مربوط به یک فایل خاص نیست.

بله، شما میتوانید پیغام خطاهای مختلف دریافت کنید اما چیزی که خیلی پیش می آید این است که شما بدون فکر کردن پیغام را همانجا رها کرده و دستگاه را خراب شده و غیرقابل استفاده بدانید اما اگر فقط کمی آگاهی داشته باشید میتوانید آن مشکل را به راحتی حل کنید.

رفع مشکل فلش مموری قفل شده (Write Protection)

روی فایل انتخابی که مشکل پیدا کرده است و شما نمیتوانید اعمالی روی آن انجام دهید کلیک راست کرده و گزینه Properties کلیک کنید در قسمت پایین پنجره ای که ظاهر میشود گزینه هایی را مشاهده میکنید که یکی از این گزینه ها Read-only است اگر این گزینه تیک خورده است تیک آن را بردارید و سپس روی دکمه Apply کلیک کنید اکنون باید بتوانید بدون مشکل فایل خود را کپی، حذف و یا جابجا کنید.

رفع مشکل فلش مموری قفل شده (Write Protection)

مرحله پنجم: از دستورات خط فرمان کمک بگیرید.

آیا تا به حال از خط فرمان در ویندوز استفاده کرده اید؟اکنون برایتان شرح میدهیم استفاده از این محیط و دستورات آن اصلا کار سختی نیست.استفاده از خط فرمان همیشه قبل از تغییر رجیستری ویندوز است.

به حروف بزرگ و کوچک و فاصله ها در دستورات خط فرمان توجه فرمایید

در ویندوز ۷ به منوی start رفته در قسمت Search for program and files کلمه ی cmd را تایپ کنید و Enter بزنید.

در ویندوز XP هم به منوی Start رفته و گزینه  Run را انتخاب کنید سپس cmd را تایپ و ok بزنید.

حال شما باید پنجره ای مشابه شکل زیر داشته باشید:

رفع مشکل فلش مموری قفل شده (Write Protection)

دستور diskpart را تایپ کنید و Enter بزنید پنجره خط فرمان جدیدی باز خواهد شد.Diskpart یک ابزار پارتیشن بندی دیسک است که در ویندوز ساخته شده است و از طریق خط فرمان قابل دستیابی است با آن ما میتوانیم مقادیر مرتبط با درایو فلش خود را ببینیم و در صورت نیاز تغییر دهیم.

دستور list disk را تایپ کنید و Enter بزنید خواهید دید لیستی از درایو های موجود در سیستم تان را به شما نشان خواهد داد اگر در این لیست فلش تان موجود نبود این مرحله نمیتواند کمکی به شما بکند و مجبورید راه آخر و تنها راه باقیمانده که فرمت کردن فلش است را انجام دهید و اما اگر در لیست فلش خود را پیدا کردید شماره ای کنار آن مشاهده میکنید به راستی که این شماره شماره ی مربوط به فلش شما ست.

رفع مشکل فلش مموری قفل شده (Write Protection)

حال باید درایو فلش را انتخاب کنیم برای اینکار دستور زیر را تایپ کنید:

Select disk 3

ابتدا حتما مطمئن شوید شماره ای که انتخاب کرده اید مربوط به درایو فلش تان است و سپس Enter  بزنید.

دستور زیر را تایپ و سپس Enter بزنید :

Attributes disk clear readonly

با این دستور در واقع شما صفت فقط خواندنی یا read-only مربوط به فلش را پاک میکنید و دستور قفل فلش شما غیرفعال میشود

کلمه exit را تایپ کنید و Enter بزنید تا از دستور diskpart خارج شوید.اکنون فلش تان را دوباره امتحان کنید.آیا درست شده است یا همچنان با پیغام write protected روبرو هستید؟

مرحله ششم: به رجیستری بروید.

اگر مراحل قبل نتوانسته به شما کمک کند و مشکل قفل فلش تان همچنان باقی است در این مرحله باید کمی جرات بخرج داده و رجیستری ویندوز را تغییر دهید.اینکه برای انجام اینکار ترس و  واهمه داشته باشید کاملا طبیعی است چون دستکاری و تغییر رجیستری ویندوز امری ساده نیست و نیازمند مقداری تخصص است شاید اصلا بخواهید این مرحله را انجام ندهید و به سراغ مرحله آخر بروید اما میتوانید از دوستتان که مهندس کامپیوتر است کمک بگیرید یا به خودتان اعتماد کرده و کمی جرات بخرج دهید.

روی منو استارت کلیک کرده دستور regedit را تایپ کنید و Enter بزنید یا در منوی استارت Run  را اجرا کرده regedit را تایپ و OK بزنید. پنجره مربوط به تنظیمات رجیستری ویندوز برایتان به نمایش در می آید

رفع مشکل فلش مموری قفل شده (Write Protection)

از پنل سمت چپ مسیر زیر را دنبال کرده و پیدا کنید:

HKEY_LOCAL_MACHINE \ SYSTEM \ Current ControlSet \ Control \ StorageDevicePolicies

در پنل سمت راست فایلی را با نام WriteProtect میبینید.

رفع مشکل فلش مموری قفل شده (Write Protection)

روی آن کلیک راست کرده و Modify را انتخاب کنید.

رفع مشکل فلش مموری قفل شده (Write Protection)

پنجره ای برایتان باز میشود که ممکن است مقدار آن روی عدد ۱ تنظیم شده باشد.

عدد ۱ به این معنی است که بله، درایو فلش من قفل و محافظت شود و عدد ۰ بدین معنی است که خیر، درایو فلش من قفل و حفاظت نشود، اگر مقدار تنظیم شده در پنجره Modify عدد ۱ بود آن را به ۰ تغییر دهید و روی OK کلیک کنید.

رفع مشکل فلش مموری قفل شده (Write Protection)

پنجره رجیستری را ببندید و فلش خود را خارج و دوباره به سیستم متصل کنید اکنون باید بتوانید فایلهایتا را کپی و یا حذف کنید، اگر این مرحله هم جوابگو نبود زمان انجام مرحله آخر و فرمت کلی درایو فلش است.با نکست همراه باشید.

مرحله هفتم و آخرین مرحله: فرمت کردن

[idea]هشدار:شما باید نسخه دومی از اطلاعات داخل فلش تان داشته باشید چون با فرمت کردن تمامی اطلاعات درون آن پاک میشود.[/idea]

فرمت کردن یک درایو دوباره مرتب سازی آن است، در واقع فرمت کردن به فلش اجازه ی خواندن و نوشتن دوباره میدهد.قبل از فرمت کردن باید مشخص کنید که تاکنون از چه سیستم فایلی استفاده کرده اید؟FAT32 یا NTFS ؟

بهترین سیستم فایل برای هر درایو سیستم فایلی است که تاکنون با آن ست و یا تنظیم شده است.

رفع مشکل فلش مموری قفل شده (Write Protection)

اگر به یاد داشته باشد در مرحله سوم در بین درایوهای مجود در سیستم درایو فلش را انتخاب و روی آن کلیک راست کردیم و گزینه Properties را انتخاب کردیم.این کار را دوباره تکرار کنید تا وارد پنجره مشخصات درایو فلش تان شوید در آنجا میتوانید نوع سیستم فایلتان را ببینید مانند شکل زیر پنجره مشخصات را ببندید روی درایو فلش راست کلیک کرده و گزینه Format را انتخاب کنید.

رفع مشکل فلش مموری قفل شده (Write Protection)

پنجره فرمت باز میشود در این پنجره شما چندین گزینه در اختیار دارید ما برای این درایو سیستم فایل FAT32 را اتنخاب کرده ایم در قسمت Allocation Unit Size برای فلش هایی با حجم بالاتر از GB1 بالاترین مقدار را انخاب کنید و اگر فلش تان از ۱GB کمتر است ۶۴K را پیشنهاد میکنم.

رفع مشکل فلش مموری قفل شده (Write Protection)

شما در قسمت volume label یک عبارت معنی دار را بعنوان اسم فلش تان انتخاب کنید.مثلا اینجا ما KINGESTON را انتخاب کرده اییم از آنجا که ممکن است با مشکلات سخت افزاری روبرو شوید توصیه میکنیم تیک مربوط به گزینه Quick Format را بردارید با فرمت سریع فقط فایلهای درون فلش پاک میشود و اگر فلش شما بدسکتور شده باشد برای حل مشکل آن باید بطور کامل فرمت شود. (برای فرمت کامل باید تیک مربوط به گزینه Quick Format را بردارید).البته به میزان هرچه بالا رفتن حجم فلش این زمان هم طولانی تر میشود.

اکثرا مدت زمانی طول میکشد تا فلش فرمت شود، بعد از فرمت بطور اصولی باید مشکلات فیزیکی فلش همه حل شده و فلش آماده ی خواندن و نوشتن باشد.

سخن آخر:

برخی از مشکلاتی که برای فلش مان پیش می آید اکثرا با این روش ها قابل حل است اما اگر مشکل فلش تان خیلی جدی تر و یا اطلاعات درون آن بسیار حیاتی و مهم بود میتوانید از نرم افزارها کمک گرفته یا به نمایندگی های مربوط به آن اقدام کنید.

این مراحلی که بیان شد مربوط به فلش هایی با برندهای معتبر میباشند و نه همه ی فلش ها امکان دارد تعدادی از فلاش ها با چنین اقداماتی نیز اصلاح نشوند و نیاز باشد سایر روش ها را امتحان نمایید


منبع: makeuseof

 

guest
124 Comments
Inline Feedbacks
View all comments
مهدی
مهدی

سلام
این مراحل برای هارد قفل شده هم صدق میکنه؟

محمد اصغری
کاربرارشد
Reply to  مهدی

بعضی از مراحل بله حتی برا مموری گوشی هم جواب میده ولی برای هارد همه خیر

محمد رضا نخعی
محمد رضا نخعی

من نزدیک یک هفته درگیر SD card بودم که برای گوشی و تلوزیون بدون مشکل کار میکرد ولی برای سیستم باز نمیشد واصلا قالب بندی نمیشد آخرشم هرچی از این سایت به اون سایت دنبال راه حل بودم هیچی که هیچی
آخرش با یک نرم افزار فرمت فلش که یه مگ هم نمیشد رم رو فرمت کردم مثل آب رو آتیش براحتی رم قالب بندی شد و خلاص
این نرم افزار رو حتما برای آخرین روش رفع مشکل رم قرار بدید تا بقیه مثل من یه هفته درگیر نباشن
https://soft98.ir/software/wipe-data/3018-hdd-low-level-formatter.html

محمد اصغری
کاربرارشد

ممنون از معرفی تون

amirreza
amirreza

mamnoooonam

یزدانی
یزدانی

تمام مراحل رو تست کردم اما نشد چکار کنم؟

محمد
محمد
Reply to  یزدانی

کنار رم لیدرت یه کلید پلاستیکی هست که اگه برچسبش مونده باشه روش نوشته lockمیتونی با تغییر دادن جهت کلید مشکلتو حل کنی منم همین مشکلو داشتم

محمد مهان زمان
محمد مهان زمان

این ۶ مرحله جواب ندادند همه ی کار های لازم رو کردم خبری هم از readonly نبود و من همچنان این مشکل رو دارم
اگر میشه راح حل بهتری بدید

محمد
محمد

کنار رم لیدرت یه کلید پلاستیکی هست که اگه برچسبش مونده باشه روش نوشته lockمیتونی با تغییر دادن جهت کلید مشکلتو حل کنی منم همین مشکلو داشتم

حسین
حسین

سلام.خسته نباشید.من هر فلشی میزنم به سیستم اخطارwriten protect میده.درحالی که همون فلشو میزنم به سیستم دیگ میشکلی نداره

میلاد مهرآبادی
میلاد مهرآبادی

سلام من تمامی مراحل ذکر شده را انجام دادم اما بازم همون مشکل در فرمت کردن هست و مینویسه write protected
چه کار دیگه باید انجام بدم

محمد
محمد

کنار رم لیدرت یه کلید پلاستیکی هست که اگه برچسبش مونده باشه روش نوشته lockمیتونی با تغییر دادن جهت کلید مشکلتو حل کنی منم همین مشکلو داشتم

Unknown
Unknown

خدا خیرت بده کارم لنگ بود

بهار
بهار

سلام
من همه مراحلی که گفتید رو طی کردم دیگه نمینویسه write protected ولی یه اخطار میاد که سر تیترش نوشته location is not available
و داخل پیامش نوشته is not accessible
The file or directory is corrupted and unreadable
لطفا راهنمایی کنید

محمد اصغری
کاربرارشد
Reply to  بهار

سلام باید چک دیسک انجام بدید احتمالا درست شدنیه چون مراحلش طولانیه براتون لینک چندتا فیلم میزارم تو یوتیوب فقط حتما باید فیل .تر .ش -کن داشته باشید یا وی پی ان
https://www.youtube.com/watch?v=63XPjAzsnCk
https://www.youtube.com/watch?v=63XPjAzsnCk
https://www.youtube.com/watch?v=vYIgyaxCo9Q

بهار
بهار

معذرت میخوام ویدیویی که فرستادین فکر کنم مرتبط بود اما چون به زبان هندی بود زیاد متوجه نشدم
لطفا اگه مقدوره خودتون یه توضیح مختصر بدید
ممنون میشم

محمد اصغری
کاربرارشد
Reply to  بهار

باید دستور چک دیسک رو تو محیط DOS با پارامترهای خاصی اجرا کنید که نوشتاری نمیشه در ضمن فقط به فیلمها نگاه کنید و روششون رو رو سیستم خودتون اجرا کنید

مهدی
مهدی

مرحله آخر خیلی جالبه. اگه فرمت میشد که دیگه این کارارو نمی خواست بکنم. مشکل اینه که فرمت نمیشه!!

gh.4ref
gh.4ref
Reply to  مهدی

کاملا موافقم

محمد اصغری
کاربرارشد
Reply to  gh.4ref

چرا اتفاقا بعضی وقتا که مراحل بالاتر رو انجام بدی امکانش هست بتونی فرمت کنی

Nafas
Nafas

سلام خسته نباشید من برای ساخت پوشه StorageDevicePolicies به مشکل برخوردم ارورمیده نمیتونه اون کلید بسازه مشکل چیه؟!! ممنون میشم توضیح بدین.

محمد اصغری
کاربرارشد
Reply to  Nafas

سلام ممکنه براتون خطاش رو بنویسید

amin
amin

جالب بود

ابوالفضل
ابوالفضل

سلام
فلش دیگه کلا باز نمیشه چیکارکنم؟

محمد
محمد

کنار رم لیدرت یه کلید پلاستیکی هست که اگه برچسبش مونده باشه روش نوشته lockمیتونی با تغییر دادن جهت کلید مشکلتو حل کنی منم همین مشکلو داشتم

ابوالفضل
ابوالفضل

سلام
فلش کلا دیگه باز نمیشه چیکار کنم

سجاد
سجاد

وقتی به این مسیر میخام برمHKEY_LOCAL_MACHINE \ SYSTEM \ Current ControlSet \ Control \ StorageDevicePolicies پوشه آخر رو پیدا نیتونم بکنم.
مشکل از چی میتونه باشه/؟؟؟؟

محمد اصغری
کاربرارشد
Reply to  سجاد

سلام هیچی خودتون اون ئوشه رو بسازید با راست کلیک

محمد
محمد
Reply to  سجاد

کنار رم لیدرت یه کلید پلاستیکی هست که اگه برچسبش مونده باشه روش نوشته lockمیتونی با تغییر دادن جهت کلید مشکلتو حل کنی منم همین مشکلو داشتم اگه اون پوشه نیست یعنی رمت مشکلی نداره

نگار
نگار

سلام. وقتتون بخیر
من علی رغم میل باطنیم، حاضر شدم فرمت هم بکنم، اما باز مقاومت کرد و نشد.
فقط گزینه ی بیرون بردن و نشون دادنش به یه متخصص مونده!!!😔

محمد اصغری
کاربرارشد
Reply to  نگار

سلام انشالله که علارغم مقاومتش بتونید درستش کنید 🙂

محمد
محمد
Reply to  نگار

کنار رم لیدرت یه کلید پلاستیکی هست که اگه برچسبش مونده باشه روش نوشته lockمیتونی با تغییر دادن جهت کلید مشکلتو حل کنی منم همین مشکلو داشتم

اراد
اراد

سلام مشکل من حل نشد مرحله ۶ که میرم این گزینه وجود نداره StorageDevicePolicies باید چکار کنم

محمد اصغری
کاربرارشد
Reply to  اراد

سلام باید دقیقا یه ئوشه و یه کلید با همون نام بسازید

علیرضا
علیرضا

چطوری آخه ؟ روش ساختنش رو آموزش بدید . هرچی میزنم فولدر نمیشه ساخت

محمد اصغری
کاربرارشد
Reply to  علیرضا

راست کلیک کنید تو یکی از گزینه است

داریوش
داریوش

سلام.من هر ۷مرحله را رفتم ولی جوابی نگرفتم.چکار میتونم بکنم

محمد اصغری
کاربرارشد
Reply to  داریوش

سلام متاسفانه برخی می تونه سخت افزاری باشه یا اینکه جوری که نرم افزاری درست نمیشه بهتره ببرید برای گارانتی یا یه متخصص این کار

فرامرز
فرامرز

سلام مشکل من با روش ۶ حل شد ممنون

محمد اصغری
کاربرارشد
Reply to  فرامرز

سلام خوشحالیم مشکلتون حل شد

baran
baran

سلام وقت بخیر من از طریق تنظیمات گوشی مموریمو قفل کردم بعد امروز رفتم گوشیمو فلش کردم الان دیگه مموریم قفل شده وقتی هم میرم داخل تنظیمات که قفلشو بردارم میگه باید با همون گوشیی که قفل کردید باز کنید. وقتی که گوشیو فلش کردم اینجوری شده!! چند تا عکس داخل مموریم بود که خیلی واسم مهمه. ممنون میشم کمکم کنید