کشف یک باگ امنیتی جدید در مرورگر گوگل کروم

در این دنیا شما نرم‌افزاری را پیدا نمیکنید که آسیب پذیری و یا باگ هایی نداشته باشد و تقریبا همه نرم‌افزارها و سیستم‌عامل‌ها دارای باگ های متفاوتی هستند، اخیرا یک باگ امنیتی در مرورگر کروم پیدا شده است.

با استفاده از این باگ امنیتی در کروم که اخیرا کشف شده است با اجرا یک کد چند بیتی مرورگر کرش کرده و تا زمان راه اندازی مجدد غیر فعال میشود، روش هنگ کردن گوگل کروم با این کد بسیار آسان است؛ ابتدا باید به یک کامپیوتر ویندوزی یا مک دسترسی داشته باشید سپس کد http://a/%%30%30 را در قسمت آدرس گوگل کروم وارد کرده و اینتر بزنید. پس از آن متوجه خواهید شد که گوگل کروم هنگ کرده و غیر قابل دسترس می‌شود. در این مرحله صفحهٔ همیشگی کرش و آیکون مربوطه ظاهر شده و به کاربر اطلاع می‌دهد که گوگل کروم هنگ کرده است. این باگ به طور حتم جواب می‌دهد، بنابراین اگر تب‌های مهم باز شده‌ای در گوگل کروم دارید ابتدا آن‌ها رابسته سپس این کد را در یک تب دیگر وارد کنید. البته پس از هنگ کردن و بسته شدن گوگل کروم، در دفعهٔ بعدی که این مرورگر را باز می‌کنید، می‌توانید آخرین سربرگ‌ها را بازیابی کنید.
گوگل ضمن قبول کردن این آسیب پذیری اعلام نموده است این باگ در نتیجهٔ آسیب پذیر بودن به DOS رخ داده است و بزودی در نسخه آینده این مرورگر رفع خواهد شد هرچند گوگل اطلاعات جزئی تری اعلام ننموده است اما با بررسی های انجام شده این باگ در اثر استفاده از کد های قدیمی رخ داده است.

[idea]
باگ چیست؟

گیر یا باگ نوعی خطا یا اشتباه در اجرای نرم‌افزار است که موجب نتایج اشتباه یا اجرا نشدن نرم‌افزار می‌شود. علت این اشکالات می‌تواند اشتباه در هنگام برنامه‌نویسی باشد. شرکت‌های سازنده نرم‌افزارها برای حل این مشکل قبل از ارائه نسخه نهایی نسخه‌هایی تحت نام بتا یا آلفا انتشار می‌دهند تا افرادی آنها را بررسی کنند و این باگ‌ها را گزارش کنند. به این افراد بتا تستر (Beta Tester) می‌گویند.[/idea]

بروزرسانی و wikipedia

guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments