کارت گرافیک AMD Radeon R9 Nano بزودی معرفی می شود

در حالی که کارت گرافیک Radeon R9 Fury X با برخورداری از حافظه های نوین HBM برای برخی از کاربران برانگیزنده بود، اما برخی نیز خنک کننده مایع را نمی پسندند.

در کنار AMD,R9 Furyبرای این دست از کاربران کارت گرافیک بسیار کوچکی مبتنی بر همان پردازنده گرافیکی بکار رفته در Fury X را عرضه می کند که قدرتمندتر از R9 290X خواهد بود و به سیستم های گیمینگ با اندازه کوچک، قدرت بی نظیری می بخشد.

کارت گرافیک AMD Radeon R9 Nano

طی همایش “Hot Chips”،AMD اعداد بسیار جالبی را در مورد AMD Radeon R9 Nano ارائه کرد. این کارت حداقل از ۲۹۰X R9 سریعتر و تنها حدود نصف آن انرژی مصرف می کند.

R9 Nano نسبت به۲۹۰X R9 تا ۹۰% کارایی بیشتری را به ازای هر وات انرژی مصرفی ارائه می کند. اما بهره وری بالای R9 Nano به همینجا ختم نمی شود و این کارت گرافیک بسیار جمع و جور، حتی نسبت به Radeon R9 Fury X نیز حدود ۵۰% کارایی بیشتری را نسبت به هر وات انرژی مصرفی ارائه می کند.

با این اعداد به سادگی می توان گفت که R9 Nano برای ساخت یک ماشین گیمینگ کوچک آن هم برای گیمینگ در وضوح تصویر ۱۴۴۰p کارآمد خواهد بود.

AMD Radeon R9 Nano نیز مبتنی بر تراشه Fiji بوده و از ۴ گیگابایت حافظه HBM با پهنای باند حافظه عظیم ۵۱۲ گیگابایت بر ثانیه برخوردار است. با این حال Radeon R9 Nano بر خلاف برادران بزرگتر خود که تنومند و فضاگیر هستند و به خنک کننده های بزرگی نیاز دارند؛ تنها ۱۹ سانتی متر طول داشته و خنک کننده کوچکی قادر به خنک سازی آن است.

به گفته خود AMD، این کارت گرافیک به ازای هر وات انرژی مصرفی؛ دو برابر Radeon 290X کارایی بیشتری ارائه می کند که اگر این ادعا درست باشد، R9 Nano قدرتمندترین کارت گرافیک جهان در فرم فاکتور mITX خواهد بود.

تراشه Fiji مبتنی بر نسل سوم از معماری پردازنده گرافیکی GCN 1.2 می باشد اما به طرز حیرت انگیزی تعداد خارق العاده ۴۰۹۶ واحد سایه زنی در دل آن جای گرفته است.

فرکانس پایه پردازنده ۱۰۵۰ مگاهرتز می باشد و ۴ گیگابایت حافظه HBM یا حافظه با پهنای باند بالا آن را همراهی می کند.

در نگاه نخست و در مقایسه با کارت ۱۲ گیگابایتی تایتان ایکس انویدیا شاید این ۴ گیگابایت مقدار ناچیزی به نظر برسد اما به لطف فناوری HBM؛ این ۴ گیگابایت که رابط حافظه ۴۰۹۶ بیتی خود باز هم شگفت آوراست می تواند پهنای باند حافظه عظیم ۵۱۲ گیگابایت بر ثانیه را ارائه کند.
کارت گرافیک Radeon R9 Nano (یا R9 Fury-Nano) اواخر ماه میلادی جاری و یا اوایل ماه میلادی پیش رو معرفی می شود.

theNext.ir تصویر نمونه

سهم Nvidia از بازار کارت های گرافیکی بیش از ۸۰ درصد است

مدت هاست که Nvidia نفس AMD را در عرصه کارتهای گرافیکی بریده، سهم AMD از این بازار به ۱۸% کاهش یافت در حالی که Nvidia با سهم ۸۲% خود می تازد

منبع: شهر سخت افزار و  techpowerup

avatar