چگونه گوشی خود را از ویروس ها پاکسازی کنیم | روش صحیح

عده ای بر این باورند که گوشی ها کلا ویروس نمی گیرند، اما اینطور نیست درست است که سیستم عامل اندروید برای ویروس ها امکانات بسیار کمی دارد اما تعدادی از برنامه ها هستند که مانند یک برنامه عادی نصب می شوند در حالی که ویروس هستند و فعالیت های آنها برای گوشی شما مخرب است اگر احساس می کنید که گوشی اندرویدی شما به یک ویروس دچار شده است با نکست همراه باشید تا در پنج مرحله ساده به شما بیاموزیم چگونه از دست این ویروس ها خلاص شوید و گوشیتان را از نفوذ مجدد آنها محافظت کنید


مرحله ۱ گوشی خود را در حالت امن (safe) قرار دهید

گوشی و یا تبلت خود را در حالت امن (safe) قرار دهید. این مانع از هر گونه اجرای برنامه های شخص ثالث از جمله هر نرم افزار مخربی می شود، در بسیاری از دستگاه ها شما می توانید دکمه پاور را هم برای خاموش کردن و هم راه اندازی مجدد در حالت امن فشار دهید. اگر این قضیه راجع به گوشی شما صدق نمی کند باید مدل گوشی خود را در گوگل سرچ کنید که چگونه در حالت امن (safe) قرار می گیرد و دستورالعمل آن را دنبال کنید. هنگامی که در حالت امن (safe mode) باشد در سمت چپ و پایین صفحه نمایش این حالت امن را می بینید.

مرحله ۲ همیشه بخش دانلود خود را چک کنید

منوی تنظیمات خود را باز کرده و بخش برنامه ها را انتخاب کنید سپس برگه دانلود ها را مشاهده نمایید. در صورتی که نام ویروس را می دانید که خب به راحتی آن را حذف کنید در غیر این صورت، در میان لیست چیزی که به نظر خطرناک می رسد، و یا می دانید که شما آن را نصب نکرده اید و یا لزومی ندارد بر روی دستگاه شما اجرا شود همه را حذف کنید.

مرحله ۳ حذف برنامه های ناشناس

بر روی برنامه مخرب کلیک کرده و آن را باز کنید، سپس آن را uninstall نمایید. (ویروس ها در انواع گوشی ها مختلف بوده و نامهای متفاوتی دارند). در اغلب موارد، این همه ی آن کاریست که شما باید برای حذف ویروس انجام دهید، اما گاهی اوقات ممکن است دریابید که دکمه uninstall غیرفعال می باشد و آن بدین دلیل است این که ویروس در وضعیت مدیر دستگاه قرار دارد.

مرحله ۴ غیر فعال کردن برنامه های غیر ضروری

از منوی برنامه ها در قسمت تنظیمات خارج شوید و روی امنیت (Security)، سپس مدیر دستگاه یا Device Administrators کلیک کنید. اینجا شما لیستی از تمام برنامه هایی که بر روی گوشی یا تبلت شما با وضعیت مدیر وجود دارند را خواهید دید. به راحتی برنامه هایی را که می خواهید حذف کنید تیکشان را بردارید، سپس غیر فعال کردن یا (deactive) را در صفحه بعدی کلیک کنید. شما هم اکنون قادر به بازگشت به منوی برنامه ها و حذف آن برنامه می باشید.

مرحله ۵ انتی ویروس نصب کنید

هم اکنون با حذف این ویروس ها از دستگاه اندرویدی خود، نیاز به راه اندازی مجدد دستگاه برای خارج کردن آن از حالت امن دارید. حالا که دستگاه شما به درستی کار می کند خوب است که اطلاعات مهم خود را ذخیره کرده و یک آنتی ویروس اندروید برای محافظت از هر گونه ویروسی که در آینده ممکن است بیاید، نصب کنید.


منبع: beroozresani و pcadvisor  ویرایش متنی: نکست

2 1 رای
امتیاز دهی مقاله
عضویت
به من اعلان بده
guest
35 دیدگاه‌ها
جدیدترین
قدیمی ترین
بازخورد برخط
نمایش همه دیدگاه ها