چگونه مشکل بوت نشدن گوشی اندرویدی خود را حل کنیم؟ | بخش اول

گاهی اوقات دستگاه اندرویدی ما قابل راه اندازی و بوت شدن نیست و با یکسری خطاها روبرو میشویم در این مواقع اکثرا همه ی ما نگران شده و به قول معروف دست و پای خود را گم میکنیم. در واقع علت بروز اینچنین خطاهایی در حین بوت و راه اندازی گوشی می تواند خطای سخت افزار، نرم افزار یا firmware (میان افزار: یعنی ترکیبی از نرم افزار و سخت افزار) باشد. این مقاله که در دو بخش ارائه میشود در ابتدا شما را با چگونگی تشخیص این خطاها آشنا کرده و در بخش دوم آموزش:چگونه مشکل بوت نشدن گوشی اندرویدی خود را حل کنیم؟ راه حل هریک را بیان خواهیم کرد.درضمن ابزارهایی را برای کمک به حل این خطاها به شما معرفی میکنیم با نکست همراه باشید.


هنگام روبرو شدن با خطای بوت دستگاه اندرویدی چکار کنیم؟

وقتی که راه اندازی یا بوت گوشی یا تبلت شما متوقف می شود، باید دو سوال را از خودتان بپرسید: سخت افزار؟ یا نرم افزار؟ در ابتدا باید بتوانید تشخیص دهید که خطا از سخت افزار است یا نرم افزار؟برای اینکه نوع خطا را بدرستی تشخیص بدهید باید آن را ببینید. آیا دستگاه اندروید کارهای معمولی را انجام میدهد؟ و یا اینکه چه چیزی باعث شد دستگاه دچار خطا شود؟ پاسخ به این دو سوال را می توانیم خطای راه انداز یا بوت بنامیم.

دستگاه های غیر قابل بوت به چهار دسته تقسیم میشوند:

سناریوی شماره ۱: چراغ ال ای دی شارژر روشن نمیشود:

آموزش حل مشکل بوت و روشن نشدن گوشی های اندرویدی مطلب کامل در لینک www.thenext.ir/?p=6864

چرا گوشی من روشن نمی شود؟ ۸ دلیل روشن نشدن گوشی ها

گاهی اوقات پیش می اید که گوشی مان روشن نمیشود انگار خراب شده است اما روشن نشدن گوشی همیشه دلیل بر خراب شدن گوشی نیست برای دانستن علت آن با نکست همراه باشید

چراغ ال ای دی شارژ، بعد از شارژ شدن روشن نمی شود، اتصال دستگاه با PC یا لپ تاپ قابل تشخیص نیست، صفحه بوت نمایش داده نمی شود.

سناریوی شماره ۲: عدم نمایش صفحه راه انداز یا بوت:

نور شارژ روشن می شود، اتصال دستگاه با PC یا لپ تاپ قابل تشخیص است، صحفه بوت قابل نمایش نیست.

سناریوی شماره ۳: ریستارت شدن سیستم:

صفحه بوت به طور مکرر نمایش داده می شود، سیستم یا هنگ می کند یا مدام ریستارت می شود.

سناریوی شماره ۴: بوت نشدن سیستم:

سیستم بوت نمی شود و یک پیغام بر روی صفحه نمایش داده می شود.

قبل از پرداختن به این سناریو ها و نوع خطای هر یک، باید ابزارهای مختلفی که در اختیار کاربران اندروید قرار می گیرد را توضیح بدهیم.

روت کردن گوشی اندروید، آنروت کردن و راهنمای جامع Root

روت کردن گوشی اندروید، آنروت کردن و راهنمای جامع Root

راهنمای جامع روت کردن و آن روت کردن گوشی های اندرویدی شامل به صورت مرحله به مرحله و با قابلیت استفاده برای تمامی گوشی های موجود

چه ابزارهایی برای بازیابی (Recovery) اندروید وجود دارد؟

برای ریکاوری و بازیابی دستگاه های اندرویدی چندین راه وجود دارد.

عمومی ترین راه حل ها:

تنظیم مجدد  یا بازگشت به تنظیمات کارخانه

پاک کردن کش

نرم افزار بازیابی toolkit

حالت Safe Mode

جدا کردن باتری

ریست سخت و نرم

چگونه از راه انداز بوت اندروید استفاده کنیم؟

یک راه انداز به کاربران اجازه می دهد که قسمت های مختلف قابل بوت شدن یا (پارتیشن ها) را از سیستم عامل در اختیار داشته باشند این به کاربران این امکان را میدهد که بین بوت بازیابی یک پارتیشن یا سیستم عامل به دلخواه و با توجه به نیاز انتخاب کنند. وقتی که سیستم عامل نمی تواند بوت شود برنامه راه انداز می تواند سیستم عامل را به تنظیمات کارخانه باز گرداند.

با گزینه های بازیابی یا راه انداز می توان کش دستگاه را پاک کرد. پاک کردن کش سیستمی که دچار مشکل شده است درست شبیه اجرای راه انداز است. با این حال هر دستگاه تولید شده ابزار و ویژگی های متفاوتی دارد. یعنی شما هیچ دو دستگاه اندرویدی را پیدا نمی کنید که راه اندازهای یکسان داشته باشند.در عکس زیر منو راه انداز گوشی Moto X 2014 را میبینید همان طور که دیده میشود گزینه های متعددی در منو راه انداز وجود دارد که شاخص ترین آن گزینه تنظیم مجدد کارخانه است.

چگونه مشکل بوت نشدن گوشی اندرویدی خود را حل کنیم؟ | بخش اول

بازگشت به تنظیمات کارخانه در یک دستگاه غیر قابل بوت:

نخست دستگاه را خاموش کنید، دکمه power و دکمه کم کردن صدا (volume down or volume up) را فشار و نگه دارید این دکمه ها را تا زمانی نگه دارید که گوشی یک لرزش یا ویبره بدهد خواهید دید که وارد منو راه انداز اندروید میشوید.

شاید منو راه انداز گوشی ها متفاوت باشد اما همه دارای یکسری گزینه های اصلی و یکسان هستند

بازیابی به تنظیمات کارخانه یا Factory Reset را با استفاده از دکمه کم و زیاد کردن صدا و power انتخاب کنید. تنظیمات دستگاه به حالت اولیه کارخانه بر می گردد سپس دستگاه را مجدد راه اندازی کنید.

هشدار: اگر custom ROM را نصب کرده اید، بیشتر احتیاط کنید شما نباید از راه انداز یا بازیابی برای تنظیم مجدد کارخانه استفاده کنید، ریست کردن دستگاه در چنین مواقعی، باعث غیر قابل بوت شدن دستگاه شما می‌شود.

اگر می خواهید سیستم تان را تغییر بدهید، تنظیم مجدد کارخانه را از طریق custom recovery انجام بدهید.

توجه داشته باشید که کلید های volume همیشه به عنوان کلید های جهتی عمل می کنند.

چگونه مشکل بوت نشدن گوشی اندرویدی خود را حل کنیم؟ | بخش اول

دسترسی به تغییرات راه انداز

چهار نوع مختلف از کلید های ترکیبی وجود دارد که کاربران میتوانند برای بارگذاری راه انداز استفاده کنند.

کاربران باید این کلید ها را در حالت خاموش اجرا کنند:

  • Power + volume up
  • Power + volume down
  • Power + volume up + volume down
  •  Samsung’s method (حالت سامسونگ)

اگر شما در منوی بوت نتوانستید به راحتی گزینه مورد نظر مثلا بازیابی به تنظیمات کارخانه را پیدا کنید میتوانید با توجه به نوع گوشی خود منوی راه انداز آن را در اینترنت و با استفاده از مرورگرها جستجو کنید.

چگونه از راه انداز یا بازیابی در اندروید برای پاک کردن کش استفاده کنیم؟

یکی دیگر از گزینه ها در منو راه انداز پاک کردن کش است. بیشتر تولید کنندگان گزینه ای برای پاک کردن پارتیشن کش در منو راه انداز قرار داده اند.دو نوع کش وجود دارد: کش دالویک و کش سیستمی. اندروید ۵٫۰ و نسخه های بالاتر تنها شامل کش سیستمی می باشند زیرا از ترکیب ART استفاده می کنند (ART سرعت اندروید را افزایش می دهد)، ART باعث می شود پاک کردن کش ساده تر باشد.

برای پاک کردن کش، در منو راه انداز گزینه بازیابی را انتخاب کنید. لازم است برخی از تولید کنندگان کلید های اضافی را برای پاک کردن کش ایجاد کنند. به عنوان مثال، در Moto X لازم است دکمه power و دکمه کم کردن صدا (volume down) را فشار و نگه دارید. سپس در بین گزینه ها گزینه پاک کردن کش را انتخاب کنید. هنگامی که پاک کردن به اتمام رسید، دستگاه را ریستارت کنید.

چگونه مشکل بوت نشدن گوشی اندرویدی خود را حل کنیم؟ | بخش اول

چگونه از نرم افزار بازیابی Toolkit استفاده کنیم؟

نرم افزار بازیابی Toolkit از تولید کننده به تولید کننده است. دستگاه های نکسوس تغییرات مختلف را دریافت می کنند، مانند WugFresh. ابزارهای این نرم افزار شامل Minimal Fastboot، Koush’s و درایورهای ADB است.

Minimal ADB and Fastboot Toolkit:

ساده ترین روش برای دسترسی به ADB: نصب ابزار ADB and Fastboot است. Minimal ADB اجازه می دهد تا کاربران دستورات ADB commands and Fastboot را بدون نیاز به دانلود نرم افزار Software Development Kit (SDK بکار ببرند SDK شامل ابزار های زیادی است که لازم ندارید. زیرا ADB آسانتر و کمتر مستعد خطا است نسبت به نرم افزار SDK. Fastboot برای کار نیاز به یک راه انداز خاص دارد که برخی از دستگاه های اندروید برای دسترسی قادر به دریافتش نیستند.

بزرگترین مزیت Minimal ADB: وقتی که شما یک بسته درایور Minimal ADB را دریافت میکنید، ابزارهای زیادی برای اتصال دستگاه به کامپیوتر دارد.

درایور عمومی ADB

اگر نمی توانید دستگاه را به کامپیوتر با استفاده از پروتکل ADB وصل کنید، توصیه می کنم Koush’s عمومی از درایور ADB را نصب کنید. یک راهنمای مختصر در اتصال اندروید به ویندوز از طریق ADB وجود دارد. درایورهای ویندوز دستگاه های اندروید را شناسایی و فعال می کنند.

دستگاه های اندروید برای اتصال به کامپیوتر از دو پروتکل و درایور مختلف استفاده می کنند. ADB اجازه می دهد کاربران در سیستم عامل اندروید به فایل ها دسترسی داشته باشند، همچنین سیستم عامل اصلی (original) را باز گردانند و خیلی از چیزهای دیگر و برای دستگاه های غیر قابل بوت، این اجازه را به کاربران می دهد که درایور ها را به طور صحیح نصب کنند.

درایور ADB یک جایگزین برای دانلود، نصب و پیکربندی دستگاه شما فراهم می کند. همه ی گوشی های هوشمند اندروید و تبلت ها البته نه همه ی آن ها می توانند از این درایور استفاده کنند. ممکن است شما برای اولین بار به نصب این درایور نیاز داشته باشید این مرحله فقط برای این است که چگونه با مشکلات بوت برخورد کنید. برای اتصال به ADB لازم است برای اولین بار ADB را در سیستم فعال کنید. اگر گوشی شما قادر به بوت و فعال کردن ADB نیست از این مرحله استفاده نکنید.

چگونه از Safe Mode اندروید استفاده کنیم؟

عملکرد Safe Mode در اندروید شبیه Safe Mode ویندوز است، به این معنی سیستم عامل را بدون هیچ نرم افزاری load می کند، Safe Mode مانع فرایند قطع بوت توسط برنامه های مخرب یا بد افرازها می شود.

بخش دوم آموزش:چگونه مشکل بوت نشدن گوشی اندرویدی خود را حل کنیم؟


منبع:makeuseof

avatar
Ali
Ali

سلام ببخشید من گوشیم رو روت کردم البته خودم نه گوشیم رو دست یک کابلد حرفه ای دادم که روت کنه حالا من وارد یه نرم افزار شدم که نیاز به روت داره وقتی که واردش می شم می گه آیا اجازه دسترسی به ریشه دستگاه می دهد یا نه تایید رو می زنم یکم که صبر می کنم میگه آزمون با شکست مواجه شده تو رو خدا یه راهکار ارائه بدید دارم دیوانه می شم

محمد اصغری

سلام یه سری نرم افزار هستن که تعیین میکنند آیا گوشی شما روت شده یا خیر و اینکه آیا به درستی روت شده اند Root Checker app

majid
majid

سلام تبلت من سامسونگ p1000 هستش روشن ک میکنم رو لوگو سامسونگ میمونه بالا نمیاد هاردشم عوضم کردم ولی بازم درست نشد مشکلش از چیه ریستشم میکنم ولی بازم بالا نمیاد

محمد اصغری

سلام دوست خوبم این مقاله در دو بخشه که باید کامل بخونید و مشکل خودتون رو پیدا کنید غالبا راه حل های گفته شده جواب میدن لطفا قبل کامنت همه متن رو بخونید

ali
ali

با سلام ، من یه تبلت
Samsung Galaxy Tab 2 7.0 P3100 دارم وی یه دو سالی خاموش بوده الانم لازمش دارم ولی خب روشن میشه لگو
Samsung که میاد دیگه نمیاد بالا تا همینجا
بعدش اینقدر روی این صفحه میمونه تا شارژ از ۱۰۰ به ۰ برسه
حتی یه بارم توی شارژ تا سه روز داشت Samsung چشمک می زد
مشکلش رو نمی دونم
بعد باید این رو هم اضافه کنم که ….
وارد همین صفحه که شما دارید میگید نمی شده
همین پاور + افزایش صدا
recovery رو میگم
خلاصه توی این گرونی اگه بتونید کمکم بکنید واقعا شرمنده شما می شم

Fateme
Fateme

باسلام گوشی من سامسونگ جی ۷ core تازگیا وسط استفاده وبین برنامه های مختلف خودبخودخاموش وروشن میشه یا گاهی درحالت بلااستفاده است میخام استفاده کنم میبینم یهو خاموش روشن شد.‌..برا تعمیرهم بردم تعمیرکارگفت فلش زدم براتون اما بعداز یه روز دوباره شروع شدهمون حالت…..لطفا بگین مشکلش چیه و راه حلش*** منتظر جوابتون هستم با تشکر

محمد اصغری

سلام و وقت به خیر اگه گوشیتون مشکل سخت افزاری نداشته باشه (یعنی خرابی یکی از قطعات باعث این مشکل نشده باشه) باید با ریست کردن اصلاح بشه در غیر این صورت مراحل زیر رو دنبال کنید ۱- حین شارژ با گوشیتون بازی کنید اگه حین شارژ این اتفاق برای گوشی افتاد ممکنه مشکل از باتری گوشیتون باشه ۲- درحالت Safemode از گوشیتون استفاده کنید حالت safemode باعث میشه بسیاری از برنامه و سرویس های غیر ضروری اجرا نشن و اگه در حالت safemode به درستی کار کرد یعنی مشکل نرم افزاریه .سعی کنید حافظه کش برنام ها رو پاک… اطلاعات بیشتر »

alvin
alvin

با سلام گوشی وقتی داشتم استفاده میکردم یک دفعه از برنامه خارج شد ودر هر برنامه که رفتم مینوشت متوقف شده است و پس روشن خاموش کردن وقتی روشن می شود روی لوگوی سامسونگ میماند و روشن نمی شود که استفاده بکنم چند بار هم ریست کردم با دکمه های که گفته بودید نوشت که ریست شد و وقتی که روشن می شود به همان لوگوی سامسونگ میماند اگر جواب را میدانید به جیمیلم بفرستید جواب را باتشکر اگر می شود سریع تر برای عید گوشیمو لازم دارم

HLN
HLN

سلام منم همین مشکلو دارم ولی گوشی من هواویه مشکلتون حل شد؟
اگه حل شد ممنون میشم اگه حل راه حلشو به منم بگید

محمد اصغری

سلام و وقت به خیر این مطلب برای مشکل شما یعنی همون boot loop نوشته شده لطفا روشهای نوشته شده رو بررسی کنید به احتمال زیاد جواب خواهید گرفت

گندم
گندم

سلام گوشی من خاموش شده اما دیگه روشن نمیشه! ینی شارژ میشه اما وقتی میخواد بیاد بالا لوگوی سامسونگ میاد روشنم میشه اما گوشی نمیاد بالا! و هی مرتب ریست میشه و در همون حالت خاموش میمونه 🙁 ریست فکتوری هم نمیشه کرد! خسته شدم انقدر دکمه پاور و ولوم و فشار دادم.

محمد اصغری

سلام و وقت به خیر این مطلب برای مشکل شما یعنی همون boot loop نوشته شده لطفا روشهای نوشته شده رو بررسی کنید به احتمال زیاد جواب خواهید گرفت

samir
samir

اگه گوشی فایلفایل ناقص خورده رو چکار میشه کرد
البته گوشی الان دیگه فلش هم نمیخوره توی odinنشون میده ک وصله ولی اصلا فلش نمیخوره

محمد حسین
محمد حسین

سلام من یک راه حلی دارم برای کسانی که گوشیشون بوت است و درست نمیشه ساده ترین راه باید گوشیتون ببرید گوشی فروشی از حالت بوت خارج کنه وگوشیتون درست میشه هزینه اش هم یه۳۰۰۰۰تومان است ولی گوشیتون با کینگ روت روت نکنید اصلا گوشیتون روت نکنید خراب میشه

حامد
حامد

سلام
درگوشی های pantech M-100کلیده کم وزیاده صدابشکل چرخش هست(مثل ولوم رادیوهای قدیمی)تواین گوشیهاخب کم وزیادرونگه داشتم ظاهرابی معنی هستش چون نمیشه ک خب!راه خاصی داره برای فکتورریست یاریکاوری مددراین مدلها؟

محمد اصغری

سلام دوست عزیز حتما کارخانه سازنده گوشی روشی رو برای اینکارتعبیه کرده باید یکم تحقیق کنید

سرور
سرور

سلام تبلت من ایسر هست و روی لوگو میمونه و یا نشان شارز رو نشون میده که البته کامل پر نمیشه. فکتوری ریست میشه ولی ریبوت نمیشه. نمی دونم چیکار بکنم. لطفا راهنماییم کنین

محمد اصغری

سلام این فیلم رو ببینید https://www.youtube.com/watch?v=bmqHKlrfIsE دستورات زیر هم ممکنه کمکتون کنه که روشنش کنید ower off the tablet. Press and hold the Volume up button, which is located closest to the touch screen lock switch. With the Volume up button held, press and hold the Power button for 3 seconds then release it. Continue holding the Volume up button. Once the tablet screen turns on, release the Volume up button. On the Select Boot Mode screen, select [SD Image Update Mode]. Use the Volume up and Volume down keys to navigate through the menus and use the Power button… اطلاعات بیشتر »

مخمد
مخمد

سلام گوشی هست مدل اچ تی سی یو اولترا روی لوگوی اچ تی سی میمونه و ریستارت میشه خواستم ببینم مشکلش چیه هزینه ی تعمیرش چقدر درمیاد .

ممنون

محمد اصغری

سلام اگه براتون ممکنه متن رو اول بخونید و روش های مختلفی که قرار دادیم امتحان کنید بعضی وقتها مشکل یه باگ نرم افزاری که توی گوشی های HTC خیلی زیاده بعضی وقت ها هم می تونه سخت افزاری باشه البته به ندرت

Soheila
Soheila

مشکل گوشیم قبل از ریست یهویی تک رنگ شدن صفحه بود که هنگ میکرد و هیچ کاری نمیتونستم بکنم جز اینکه باتری رو دربیارم! ریست کردمم دیگه نهایتش تا نشون دادن لوگو بالا میاد…

محمد اصغری

سلام با استفاده از دستورالعمل داده شده گوشیتون رو به حالت safe mode ببرید اگی در حالت safemode بالا اومد یعنی مشکل گوشی شما از یه اپلیکیشن یا ویروس یا یه خطای نرم افزاریه البته قبل اینکار حتما دستورالعمل های مطلب اصلی ذو اجراکنید و اگرنشد این روش رو امتحانکنید
اگرر درهیچ صورت وارد safemode نشد گوشیتون رو پیش یه متخصص ببرید باید سخت افزاری هم بررسیش کنید

حسین
حسین

گوشی منم اینجوری بود.مشکل سخت افزاریه.اگه تعمیرکاری با یه هیت گرفتن تغذیه اوکی میشه و گرنه بده برات درستش کنن.مطمدنم

sSoheila
sSoheila

سلام. من گوشیم رو ریست فکتوری کردم اما بعد از ریست، کامل خاموش شد. روشنش کردم اما تا نشون دادن لوگو اومد و بعد صفحه کامل سفید شد! بعدشم هر چقدر سعی کردم روشن کنم، یه بار روشن میشد، ده بار نمیشد و … . روشن هم که میشه یا صفحه تیره نشون میده یا روشن!! میخوام شارژش هم بکنم اصلا هیچی نشون نمیده که بفهمم بالاخره شارژ میشه یا نه. من چیکار کنمممم؟؟:(

محمد اصغری

سلام حتما کل مطلب رو مطالعه بفرمایید

Armanm

سلام گوشی من هواوی y600 گوشی من از وقتی که یه برنامه ریختم روش و خاموش روشن کردم روی لوگوی هواوی میمونه و بالا نمیاد چیکار کنم که بدون فلشکردنش بتونم روشنش کنم

محمد اصغری

سلام دوست عزیز لطفا متن رو کامل بخونید که در دو بخشه انشالله که جواب بگیرید

Aysun
Aysun

سلام گوشی من هواوی G6-U10 هست . دستگاه من مشکلی نداش فقط حافظش کم بود که ریست فکتوری کرده بودم جیمیلش از کار افتاده بود بعد بهم گفتن چون سرویس گوگلو از کار انداختی بایدفلش بشه… فلش که شد کلا رو ارم لوگو مونده بالا نمیاد. چیکار کنم براش ؟

محمد اصغری

سلام دوس عزیز این مطلب در دو بخش تهیه شده و سعی شده مهمترین راه های حل این مشکل در اون گنجانده شود پس لطفا مطلب حل مشکل بوت رو از اول تا آخر بخونید تا بدونید دقیقا چطور باید حلش کرد من پیشنهاد میکنم این مطلب رو هم ببینید
Huawei G6-U10 stuck at logo and stuck in bootloop

و این فیلم
https://www.youtube.com/watch?v=23WERXMmQxw

فرشید
فرشید

سلام، گوشی من ال جیk350z هستش و دقیقا سناریو شماره ۱ که توضیح دادین براش پیش اومد. لطف میکنید اگر من رو در حل این مشکل راهنمایی کنید.
با سپاس

رام موبایل
رام موبایل

ممنون کار آمد بود مرسی

محمد اصغری

خواهش میکنم

مهران
مهران

سلام من گوشی هواوی y600 دارم رو لوگو مونده کلید های جانبی پاور و ولوم میزنم علامت شکل اندروید میاره اما منوی تنظیماتش نمیاره و کلا روی این تصویر باقی میمونه چطور وارد منو بشم؟

محمد اصغری

سلام وقت به خیر این مدل گوشی عمدتا دچار چنین حالتی میشن توی متن غالب روش های حل این مشکل ارائه شده البته من به شما دیدن این ویدوئوها رو که از یوتیوب است به شما پیشنهاد می کنم که مربوط به رفع مشکل در گوشی شماست
https://www.youtube.com/watch?v=-q5ktSTi7m4
https://www.youtube.com/watch?v=IcZcS2smW2U
https://www.youtube.com/watch?v=3ARvA3fOhpQ

(دقت کنید یوتیوب مسدود شده و باید از یک vپیn استفاده کنید)

رام موبایل
رام موبایل

مشکل هارده

DDavoo
DDavoo

ببخشید گوشی j3 هست روشنش میکنم مینویسه سامسونگ همون جا گیر میکنه

محمد اصغری

سلام لطفا مطلب رو کامل بخونید ببینید کدوم یکی از روشهای بالا جواب میده

بهمن
بهمن

سلام خسته نباشین.من یه تبلت هواوی ده اینچ دارم که هنگ کرده مونده تو علامت لوگو.باطریشو در میارم جا میزنم درست میشه یه مدت کار میکنه دوباره همینجوری میشه.حالا میخوام وایپ رست فکتری کنم دکمه ولوم آپ و پاور رو میگیرم همین که علامت اندورید میاد و میخواد لود کنه مینویسه fail و همونجا میمونه.چیکار کنم لطفا راهنماییم کنین

محمد اصغری

سلام چون گوشی شما یه مدت کار می کنه و بعد از اون مشکل براش پیش میاد ممکنه خطای سخت افزاری باشه حتما به یه متخصص مراجعه کنید