چگونه مشکل بوت نشدن گوشی اندرویدی خود را حل کنیم؟ | بخش اول

گاهی اوقات دستگاه اندرویدی ما قابل راه اندازی و بوت شدن نیست و با یکسری خطاها روبرو میشویم در این مواقع اکثرا همه ی ما نگران شده و به قول معروف دست و پای خود را گم میکنیم. در واقع علت بروز اینچنین خطاهایی در حین بوت و راه اندازی گوشی می تواند خطای سخت افزار، نرم افزار یا firmware (میان افزار: یعنی ترکیبی از نرم افزار و سخت افزار) باشد. این مقاله که در دو بخش ارائه میشود در ابتدا شما را با چگونگی تشخیص این خطاها آشنا کرده و در بخش دوم آموزش:چگونه مشکل بوت نشدن گوشی اندرویدی خود را حل کنیم؟ راه حل هریک را بیان خواهیم کرد.درضمن ابزارهایی را برای کمک به حل این خطاها به شما معرفی میکنیم با نکست همراه باشید.


هنگام روبرو شدن با خطای بوت دستگاه اندرویدی چکار کنیم؟

وقتی که راه اندازی یا بوت گوشی یا تبلت شما متوقف می شود، باید دو سوال را از خودتان بپرسید: سخت افزار؟ یا نرم افزار؟ در ابتدا باید بتوانید تشخیص دهید که خطا از سخت افزار است یا نرم افزار؟برای اینکه نوع خطا را بدرستی تشخیص بدهید باید آن را ببینید. آیا دستگاه اندروید کارهای معمولی را انجام میدهد؟ و یا اینکه چه چیزی باعث شد دستگاه دچار خطا شود؟ پاسخ به این دو سوال را می توانیم خطای راه انداز یا بوت بنامیم.

دستگاه های غیر قابل بوت به چهار دسته تقسیم میشوند:

سناریوی شماره ۱: چراغ ال ای دی شارژر روشن نمیشود:

آموزش حل مشکل بوت و روشن نشدن گوشی های اندرویدی مطلب کامل در لینک www.thenext.ir/?p=6864

چرا گوشی من روشن نمی شود؟ ۸ دلیل روشن نشدن گوشی ها

گاهی اوقات پیش می اید که گوشی مان روشن نمیشود انگار خراب شده است اما روشن نشدن گوشی همیشه دلیل بر خراب شدن گوشی نیست برای دانستن علت آن با نکست همراه باشید

چراغ ال ای دی شارژ، بعد از شارژ شدن روشن نمی شود، اتصال دستگاه با PC یا لپ تاپ قابل تشخیص نیست، صفحه بوت نمایش داده نمی شود.

سناریوی شماره ۲: عدم نمایش صفحه راه انداز یا بوت:

نور شارژ روشن می شود، اتصال دستگاه با PC یا لپ تاپ قابل تشخیص است، صحفه بوت قابل نمایش نیست.

سناریوی شماره ۳: ریستارت شدن سیستم:

صفحه بوت به طور مکرر نمایش داده می شود، سیستم یا هنگ می کند یا مدام ریستارت می شود.

سناریوی شماره ۴: بوت نشدن سیستم:

سیستم بوت نمی شود و یک پیغام بر روی صفحه نمایش داده می شود.

قبل از پرداختن به این سناریو ها و نوع خطای هر یک، باید ابزارهای مختلفی که در اختیار کاربران اندروید قرار می گیرد را توضیح بدهیم.

روت کردن گوشی اندروید، آنروت کردن و راهنمای جامع Root

روت کردن گوشی اندروید، آنروت کردن و راهنمای جامع Root

راهنمای جامع روت کردن و آن روت کردن گوشی های اندرویدی شامل به صورت مرحله به مرحله و با قابلیت استفاده برای تمامی گوشی های موجود

چه ابزارهایی برای بازیابی (Recovery) اندروید وجود دارد؟

برای ریکاوری و بازیابی دستگاه های اندرویدی چندین راه وجود دارد.

عمومی ترین راه حل ها:

تنظیم مجدد  یا بازگشت به تنظیمات کارخانه

پاک کردن کش

نرم افزار بازیابی toolkit

حالت Safe Mode

جدا کردن باتری

ریست سخت و نرم

چگونه از راه انداز بوت اندروید استفاده کنیم؟

یک راه انداز به کاربران اجازه می دهد که قسمت های مختلف قابل بوت شدن یا (پارتیشن ها) را از سیستم عامل در اختیار داشته باشند این به کاربران این امکان را میدهد که بین بوت بازیابی یک پارتیشن یا سیستم عامل به دلخواه و با توجه به نیاز انتخاب کنند. وقتی که سیستم عامل نمی تواند بوت شود برنامه راه انداز می تواند سیستم عامل را به تنظیمات کارخانه باز گرداند.

با گزینه های بازیابی یا راه انداز می توان کش دستگاه را پاک کرد. پاک کردن کش سیستمی که دچار مشکل شده است درست شبیه اجرای راه انداز است. با این حال هر دستگاه تولید شده ابزار و ویژگی های متفاوتی دارد. یعنی شما هیچ دو دستگاه اندرویدی را پیدا نمی کنید که راه اندازهای یکسان داشته باشند.در عکس زیر منو راه انداز گوشی Moto X 2014 را میبینید همان طور که دیده میشود گزینه های متعددی در منو راه انداز وجود دارد که شاخص ترین آن گزینه تنظیم مجدد کارخانه است.

چگونه مشکل بوت نشدن گوشی اندرویدی خود را حل کنیم؟ | بخش اول

بازگشت به تنظیمات کارخانه در یک دستگاه غیر قابل بوت:

نخست دستگاه را خاموش کنید، دکمه power و دکمه کم کردن صدا (volume down or volume up) را فشار و نگه دارید این دکمه ها را تا زمانی نگه دارید که گوشی یک لرزش یا ویبره بدهد خواهید دید که وارد منو راه انداز اندروید میشوید.

شاید منو راه انداز گوشی ها متفاوت باشد اما همه دارای یکسری گزینه های اصلی و یکسان هستند

بازیابی به تنظیمات کارخانه یا Factory Reset را با استفاده از دکمه کم و زیاد کردن صدا و power انتخاب کنید. تنظیمات دستگاه به حالت اولیه کارخانه بر می گردد سپس دستگاه را مجدد راه اندازی کنید.

هشدار: اگر custom ROM را نصب کرده اید، بیشتر احتیاط کنید شما نباید از راه انداز یا بازیابی برای تنظیم مجدد کارخانه استفاده کنید، ریست کردن دستگاه در چنین مواقعی، باعث غیر قابل بوت شدن دستگاه شما می‌شود.

اگر می خواهید سیستم تان را تغییر بدهید، تنظیم مجدد کارخانه را از طریق custom recovery انجام بدهید.

توجه داشته باشید که کلید های volume همیشه به عنوان کلید های جهتی عمل می کنند.

چگونه مشکل بوت نشدن گوشی اندرویدی خود را حل کنیم؟ | بخش اول

دسترسی به تغییرات راه انداز

چهار نوع مختلف از کلید های ترکیبی وجود دارد که کاربران میتوانند برای بارگذاری راه انداز استفاده کنند.

کاربران باید این کلید ها را در حالت خاموش اجرا کنند:

  • Power + volume up
  • Power + volume down
  • Power + volume up + volume down
  •  Samsung’s method (حالت سامسونگ)

اگر شما در منوی بوت نتوانستید به راحتی گزینه مورد نظر مثلا بازیابی به تنظیمات کارخانه را پیدا کنید میتوانید با توجه به نوع گوشی خود منوی راه انداز آن را در اینترنت و با استفاده از مرورگرها جستجو کنید.

چگونه از راه انداز یا بازیابی در اندروید برای پاک کردن کش استفاده کنیم؟

یکی دیگر از گزینه ها در منو راه انداز پاک کردن کش است. بیشتر تولید کنندگان گزینه ای برای پاک کردن پارتیشن کش در منو راه انداز قرار داده اند.دو نوع کش وجود دارد: کش دالویک و کش سیستمی. اندروید ۵٫۰ و نسخه های بالاتر تنها شامل کش سیستمی می باشند زیرا از ترکیب ART استفاده می کنند (ART سرعت اندروید را افزایش می دهد)، ART باعث می شود پاک کردن کش ساده تر باشد.

برای پاک کردن کش، در منو راه انداز گزینه بازیابی را انتخاب کنید. لازم است برخی از تولید کنندگان کلید های اضافی را برای پاک کردن کش ایجاد کنند. به عنوان مثال، در Moto X لازم است دکمه power و دکمه کم کردن صدا (volume down) را فشار و نگه دارید. سپس در بین گزینه ها گزینه پاک کردن کش را انتخاب کنید. هنگامی که پاک کردن به اتمام رسید، دستگاه را ریستارت کنید.

چگونه مشکل بوت نشدن گوشی اندرویدی خود را حل کنیم؟ | بخش اول

چگونه از نرم افزار بازیابی Toolkit استفاده کنیم؟

نرم افزار بازیابی Toolkit از تولید کننده به تولید کننده است. دستگاه های نکسوس تغییرات مختلف را دریافت می کنند، مانند WugFresh. ابزارهای این نرم افزار شامل Minimal Fastboot، Koush’s و درایورهای ADB است.

Minimal ADB and Fastboot Toolkit:

ساده ترین روش برای دسترسی به ADB: نصب ابزار ADB and Fastboot است. Minimal ADB اجازه می دهد تا کاربران دستورات ADB commands and Fastboot را بدون نیاز به دانلود نرم افزار Software Development Kit (SDK بکار ببرند SDK شامل ابزار های زیادی است که لازم ندارید. زیرا ADB آسانتر و کمتر مستعد خطا است نسبت به نرم افزار SDK. Fastboot برای کار نیاز به یک راه انداز خاص دارد که برخی از دستگاه های اندروید برای دسترسی قادر به دریافتش نیستند.

بزرگترین مزیت Minimal ADB: وقتی که شما یک بسته درایور Minimal ADB را دریافت میکنید، ابزارهای زیادی برای اتصال دستگاه به کامپیوتر دارد.

درایور عمومی ADB

اگر نمی توانید دستگاه را به کامپیوتر با استفاده از پروتکل ADB وصل کنید، توصیه می کنم Koush’s عمومی از درایور ADB را نصب کنید. یک راهنمای مختصر در اتصال اندروید به ویندوز از طریق ADB وجود دارد. درایورهای ویندوز دستگاه های اندروید را شناسایی و فعال می کنند.

دستگاه های اندروید برای اتصال به کامپیوتر از دو پروتکل و درایور مختلف استفاده می کنند. ADB اجازه می دهد کاربران در سیستم عامل اندروید به فایل ها دسترسی داشته باشند، همچنین سیستم عامل اصلی (original) را باز گردانند و خیلی از چیزهای دیگر و برای دستگاه های غیر قابل بوت، این اجازه را به کاربران می دهد که درایور ها را به طور صحیح نصب کنند.

درایور ADB یک جایگزین برای دانلود، نصب و پیکربندی دستگاه شما فراهم می کند. همه ی گوشی های هوشمند اندروید و تبلت ها البته نه همه ی آن ها می توانند از این درایور استفاده کنند. ممکن است شما برای اولین بار به نصب این درایور نیاز داشته باشید این مرحله فقط برای این است که چگونه با مشکلات بوت برخورد کنید. برای اتصال به ADB لازم است برای اولین بار ADB را در سیستم فعال کنید. اگر گوشی شما قادر به بوت و فعال کردن ADB نیست از این مرحله استفاده نکنید.

چگونه از Safe Mode اندروید استفاده کنیم؟

عملکرد Safe Mode در اندروید شبیه Safe Mode ویندوز است، به این معنی سیستم عامل را بدون هیچ نرم افزاری load می کند، Safe Mode مانع فرایند قطع بوت توسط برنامه های مخرب یا بد افرازها می شود.

بخش دوم آموزش:چگونه مشکل بوت نشدن گوشی اندرویدی خود را حل کنیم؟


منبع:makeuseof

avatar
محمد حسین
محمد حسین

سلام من یک راه حلی دارم برای کسانی که گوشیشون بوت است و درست نمیشه ساده ترین راه باید گوشیتون ببرید گوشی فروشی از حالت بوت خارج کنه وگوشیتون درست میشه هزینه اش هم یه۳۰۰۰۰تومان است ولی گوشیتون با کینگ روت روت نکنید اصلا گوشیتون روت نکنید خراب میشه

حامد
حامد

سلام
درگوشی های pantech M-100کلیده کم وزیاده صدابشکل چرخش هست(مثل ولوم رادیوهای قدیمی)تواین گوشیهاخب کم وزیادرونگه داشتم ظاهرابی معنی هستش چون نمیشه ک خب!راه خاصی داره برای فکتورریست یاریکاوری مددراین مدلها؟

محمد اصغری

سلام دوست عزیز حتما کارخانه سازنده گوشی روشی رو برای اینکارتعبیه کرده باید یکم تحقیق کنید

سرور
سرور

سلام تبلت من ایسر هست و روی لوگو میمونه و یا نشان شارز رو نشون میده که البته کامل پر نمیشه. فکتوری ریست میشه ولی ریبوت نمیشه. نمی دونم چیکار بکنم. لطفا راهنماییم کنین

مخمد
مخمد

سلام گوشی هست مدل اچ تی سی یو اولترا روی لوگوی اچ تی سی میمونه و ریستارت میشه خواستم ببینم مشکلش چیه هزینه ی تعمیرش چقدر درمیاد .

ممنون

Soheila
Soheila

مشکل گوشیم قبل از ریست یهویی تک رنگ شدن صفحه بود که هنگ میکرد و هیچ کاری نمیتونستم بکنم جز اینکه باتری رو دربیارم! ریست کردمم دیگه نهایتش تا نشون دادن لوگو بالا میاد…

محمد اصغری

سلام با استفاده از دستورالعمل داده شده گوشیتون رو به حالت safe mode ببرید اگی در حالت safemode بالا اومد یعنی مشکل گوشی شما از یه اپلیکیشن یا ویروس یا یه خطای نرم افزاریه البته قبل اینکار حتما دستورالعمل های مطلب اصلی ذو اجراکنید و اگرنشد این روش رو امتحانکنید
اگرر درهیچ صورت وارد safemode نشد گوشیتون رو پیش یه متخصص ببرید باید سخت افزاری هم بررسیش کنید

sSoheila
sSoheila

سلام. من گوشیم رو ریست فکتوری کردم اما بعد از ریست، کامل خاموش شد. روشنش کردم اما تا نشون دادن لوگو اومد و بعد صفحه کامل سفید شد! بعدشم هر چقدر سعی کردم روشن کنم، یه بار روشن میشد، ده بار نمیشد و … . روشن هم که میشه یا صفحه تیره نشون میده یا روشن!! میخوام شارژش هم بکنم اصلا هیچی نشون نمیده که بفهمم بالاخره شارژ میشه یا نه. من چیکار کنمممم؟؟:(

محمد اصغری

سلام حتما کل مطلب رو مطالعه بفرمایید

Armanm

سلام گوشی من هواوی y600 گوشی من از وقتی که یه برنامه ریختم روش و خاموش روشن کردم روی لوگوی هواوی میمونه و بالا نمیاد چیکار کنم که بدون فلشکردنش بتونم روشنش کنم

Aysun
Aysun

سلام گوشی من هواوی G6-U10 هست . دستگاه من مشکلی نداش فقط حافظش کم بود که ریست فکتوری کرده بودم جیمیلش از کار افتاده بود بعد بهم گفتن چون سرویس گوگلو از کار انداختی بایدفلش بشه… فلش که شد کلا رو ارم لوگو مونده بالا نمیاد. چیکار کنم براش ؟

محمد اصغری

سلام دوس عزیز این مطلب در دو بخش تهیه شده و سعی شده مهمترین راه های حل این مشکل در اون گنجانده شود پس لطفا مطلب حل مشکل بوت رو از اول تا آخر بخونید تا بدونید دقیقا چطور باید حلش کرد من پیشنهاد میکنم این مطلب رو هم ببینید
Huawei G6-U10 stuck at logo and stuck in bootloop

و این فیلم
https://www.youtube.com/watch?v=23WERXMmQxw

فرشید
فرشید

سلام، گوشی من ال جیk350z هستش و دقیقا سناریو شماره ۱ که توضیح دادین براش پیش اومد. لطف میکنید اگر من رو در حل این مشکل راهنمایی کنید.
با سپاس

رام موبایل
رام موبایل

ممنون کار آمد بود مرسی

مهران
مهران

سلام من گوشی هواوی y600 دارم رو لوگو مونده کلید های جانبی پاور و ولوم میزنم علامت شکل اندروید میاره اما منوی تنظیماتش نمیاره و کلا روی این تصویر باقی میمونه چطور وارد منو بشم؟

محمد اصغری

سلام وقت به خیر این مدل گوشی عمدتا دچار چنین حالتی میشن توی متن غالب روش های حل این مشکل ارائه شده البته من به شما دیدن این ویدوئوها رو که از یوتیوب است به شما پیشنهاد می کنم که مربوط به رفع مشکل در گوشی شماست
https://www.youtube.com/watch?v=-q5ktSTi7m4
https://www.youtube.com/watch?v=IcZcS2smW2U
https://www.youtube.com/watch?v=3ARvA3fOhpQ

(دقت کنید یوتیوب مسدود شده و باید از یک vپیn استفاده کنید)

رام موبایل
رام موبایل

مشکل هارده

DDavoo
DDavoo

ببخشید گوشی j3 هست روشنش میکنم مینویسه سامسونگ همون جا گیر میکنه

بهمن
بهمن

سلام خسته نباشین.من یه تبلت هواوی ده اینچ دارم که هنگ کرده مونده تو علامت لوگو.باطریشو در میارم جا میزنم درست میشه یه مدت کار میکنه دوباره همینجوری میشه.حالا میخوام وایپ رست فکتری کنم دکمه ولوم آپ و پاور رو میگیرم همین که علامت اندورید میاد و میخواد لود کنه مینویسه fail و همونجا میمونه.چیکار کنم لطفا راهنماییم کنین

محمد اصغری

سلام چون گوشی شما یه مدت کار می کنه و بعد از اون مشکل براش پیش میاد ممکنه خطای سخت افزاری باشه حتما به یه متخصص مراجعه کنید

متین
متین

سلام .من می خواهم گوشیمو بازگشت کارخانه کنم وقتی میزنم بازگشت کارخانه گوشی خاموش میشه ولی دوبار بالا میاد .با کلید های ولم هم نیومد مینویسه .fastboot mode…وهمینجا وامیسته.چکارکنم.گوشیمy360u61هست

محمد اصغری

سلام این مراحل رو انجام بدید

  • با استفاده از دکمه power گوشیتون رو خاموش کنید
  • دکمه های پاور و افزایش صدا رو همزمان فشار بدید
  • اگر لگو رو دید دکمه ها رو رها کنید
  • با استفاده از دکمه بالا گزینه wipe data/factory reset رو انتخاب کنید
  • در نهایت گوشی رو ریستارت کنید

توجه کنید ریست کردن همه اطلاعات شما رو پاک میکنه

این آدرس همه روش های فاکتوری ریست رو برای گوشی شما توضیح داده حتما ببینید
https://www.hardreset.info/devices/huawei/huawei-y3-y360/hardreset/third-method/

این فیلم رو هم از دست ندید
https://www.aparat.com/v/rQZ54
https://www.aparat.com/v/jpU41

ایوب
ایوب

با سلام
گوشی منhtc 310 هست دکمه ولوم وپاور که نگه میدارم گوشی روی ارم htcروشن خاموش میشه

محمد اصغری

سلام گوشیتون رو بزارید یه مدت طولانی تو شارژ بمونه بعد مجددا امتحان کنید اگه به زبان انگلیسی تسلط دارید می توانید این مقاله رو هم مطالعه کنید

احسان
احسان

سلام
گوشی من نوت ۴ هست
تنظیمات کارخانه رو انجام دادم تا مرحله ریبوت سیستم پیش میرم ولی گوشی خاموش میشه و بالا نمیاد
بعد از جدا کردن باطری دوباره اندروید آپدیت میاد و روی نشان اندروید یک مثلث قرمز.
بعد وارد سیستم ریکاوری میشه که همون گزینه های قبل رو داشت.
لطفا راهنمایی بفرمایید.

محمد اصغری

مثلث قرمز یعنی اینکه برای گوشی شما یه مشکل حاد پیش اومده و به اصلاح گوشی crash کرده و به حالت ریکاوری رفته است بهتره به یه متخصص مراجعه کنید یا گوشیتون رو برای گارانتی بفرستید اما می تونید روش زیر رو هم امتحان کنید ▬روش اول ۱- دکمه power + افزایش صدا+کاهش صدا رو با هم فشار بدید ۲-اگه چند بار این عمل رو انجام بدید خواهید دید که قسمتی از منو مشاهده می شودو باز ناپدید میشود ۳- اگه چند بار انجام بدید منو ریکاوری رو خواهید دید ۴-اگه موفق شدید منو ریکاوری رو بیارید می تونید با… اطلاعات بیشتر »

محمد
محمد

سلام. من خواستم گوشیمو به حالت کارخانه بگردونم بعد که این کار و کردم گوشیم خاموشو روشن شد بعد گوشیم صفحش سیاه شد هر کاری میکنم کار نمیکنه. باتریشو درش اوردم بازم کار نکرد بعد کلید پاور هوم با ولوم کم و گرفتم تا اونجوری رسیتش کنم اونم توی صفحه بارگذاری موند. گوشیم j5 میشه بگین مشکلش چیه؟

محمد اصغری

سلام و وقت به خیر مشکل شما یه اتفاقه که باعث شده نرم افزار سیستم دچار ایراد بشه من راه حل هایی رو پیشنهاد می کنم ولی چون درک درستی از مشکل نیست همش در حد احتماله در نهایت اگه موفق به حل نشدید بهتره به متخصص مراجعه کنید ۱– ریست نرم گوشی : برای soft reset کردن کافیه وقتی گوشی روشنه دکمه power رو به مدت ۱۰ ثانیه نگه دارید البته بعضی گوشی ها باید دکمه افزایش صدا رو هم همزمان نگه دارید. ۲– شارژ کردن کامل گوشی : سعی کنید گوشیتون روبا شارژر خود گوشی تا ۱۰۰ درصد… اطلاعات بیشتر »

وحید
وحید

سلام ..گوشی من هوواوی y600..روی لوگو وایمیسته تکونم نمیخوره..دکمه پاور با ولوم بالا رو میزنم …یه ارم اندرویدی میاد از اونم تکون نمیخوره

حسین
حسین

سلام دوست عزیز شما راه حل مشکلو میگید اما علت مشکلو نمیگید … خب برا چی گوشی بوت نمیشه یا هنگ های پی در پی میکنه برنامه ها متوقف میشن یا پاسخ نمیدن یا شارژ باطری زود پر میشه پ زود خالی درصد شارژ باطری چرا ذرست کار نمیکنه ویا حافظه چرا پر میشه سی پی یو چرا تا ۱۵۰℅ پر میشه یهویی یا میزان استفاده از رام چرا ۱۰۰℅ میشه برنامه های پس زمینه چرا تا نرز پنجاه برنامه بالا میره اینا همش باعث میشه که گوشی بالا نیاد هنگ کنه خب دلیش چیه میگم براتون … عزازان دل… اطلاعات بیشتر »

Amirhosseinvr
Amirhosseinvr

دمتون گرم ولی خودم حلش کردم زدم به شارژ پا
ور رو با کم کردن صدا زدم نرمال بوت رو زدو بالا اومد فکتوری کردم

محمد اصغری

خیلی عالیه که حلش کردید

حسین
حسین

هنر کردی نمیگی چرا هنگ میکنه چشه ؟؟ خب گوشیت شده خونه ‌یروس اونم چه وی وسی تروجان میگی نه برو گوگل پلی استور و خدمات گوگل پلیو غی فعال کن میگه میخای حذف کنی بگو اره خب مگه من نصبت کردم ؟؟؟ ا اولش بودی که اگه خونته پس چرا حذف میشی اگه مهمونی چرا مثل انگل ر‌ گوگل پلی استور و خدمات گوگل پلی نشستی البته هر وی حذف کنی دوباره مثل قارچ بعد چن دقیقه در میاد علاجش به گفته پلیس فتا avast free mobile secority هست که باید دانلو د و نصب کنی بعدشم که باید… اطلاعات بیشتر »