چگونه مشکل بوت نشدن گوشی اندرویدی خود را حل کنیم؟ | بخش دوم

گاهی اوقات دستگاه اندرویدی ما قابل راه اندازی و بوت شدن نیست یا اصطلاحا مشکل بوت دارد و با یکسری خطاها روبرو میشویم در این مواقع اکثرا همه ی ما نگران شده و به قول معروف دست و پای خود را گم میکنیم. در واقع علت بروز اینچنین خطاهایی در حین بوت و راه اندازی گوشی می تواند خطای سخت افزار، نرم افزار یا firmware (میان افزار: یعنی ترکیبی از نرم افزار و سخت افزار) باشد. این مقاله که در دو بخش ارائه شد در بخش اول (چگونه مشکل بوت نشدن گوشی اندرویدی خود را حل کنیم؟) شما را با چگونگی تشخیص این خطاها آشنا کردیم  و در این  بخش راه حل هریک را بیان خواهیم کرد.درضمن ابزارهایی را برای کمک به حل این خطاها به شما معرفی میکنیم با نکست همراه باشید.


 چگونه از Safe Mode اندروید استفاده کنیم؟

عملکرد Safe Mode اندروید شبیه Safe Mode ویندوز است، به این معنی سیستم عامل را بدون هیچ نرم افزاری load می کند، Safe Mode مانع فرایند قطع بوت توسط برنامه های مخرب یا بد افرازها شده و کمک می کند مشکل بوت بسیاری از ایرادهای نرم افزاری را پیدا کنید

برای ورود به قسمت Safe Mode دکمه power + volume up و volume down را فشار دهید تا صفحه بوت نمایش داده شود. بعد از اینکه صفحه بوت نمایش داده شد، دکمه power را رها کنید، دکمه volume را نگه دارید تا سیستم عامل به طور کامل load شود. آیکن های غیر فعال و کلمات “Safe Mode” درسمت چپ و پایین صفحه نشان داده میشود.در قسمت Safe Mode کاربران می توانند نرم افزارهای مخرب یا برنامه هایی که باعث اختلال در عملکرد گوشی می شوند را به طور عادی حذف کنند.

در اندروید Gingerbread) 2.3) و نسخه های پایین تر در حالت صفحه خاموش، دکمه power را نگه دارید تا Safe Mode راه اندازی شود.

چگونه باتری را جدا کنید؟

جدا کردن باتری باعث می شود دستگاه به طور موقت قطع شود.جدا کردن باتری در واقع دستگاه اندرویدی را ریست (resetting) می کند. ممکن است در شرایطی، دستگاه اندروید شما روشن باشد اما به علت قفل شدن سیستم عامل و هنگ کردن آن، صفحه نمایش دستگاه، هیچ چیزی را نشان ندهد.

در دستگاه هایی که باتری آن ها جدا می شود، می توانید به راحتی با بیرون آوردن باتری، این کار را انجام دهید و مشکل بوت خود را حل کنید . تعدادی از دستگاهها باتری هایشان به دستگاه لحیم شده اند تا کاربر باتری را تعویض نکند.پوشش عقب باتری را بردارید و باتری را جدا کنید، برق دستگاه قطع خواهد شد، دستگاه ریست سخت می شود. برق سیستم کاملا قطع می شود و دستگاه از ابتدا بوت می شود.

چگونه ریست سخت یا ریست نرم را انجام دهید؟

دو روش سریع برای ریست کردن وجود دارد: ریست سخت ریست نرم.

ریست سخت:

وقتی ریست سخت را انجام می دهید سیستم عامل به حالت اولیه برمی گردد یعنی حالت کارخانه. ریست کردن سخت نیاز به Bootloader یا Recovery دارد.

اول دستگاه را خاموش کنید. دکمه power + volume down را فشار دهید تا صفحه راه انداز نشان داده شود. گزینه تنظیم مجدد کارخانه را انتخاب کنید مثلا در Motorola گزینه “Factory” همان تنظیم مجدد کارخانه است. انتخاب این گزینه تلفن را به تنظیمات کارخانه برمی گرداند. اگر این گزینه خطا می دهد یعنی پارتیشن بازیابی خراب شده است. اغلب با نصب custom ROM می توانید پارتیشن بازیابی را پاک کنید که شامل یک کپی کامل از سیستم عامل اولیه (اصلی) است. حذف این پارتیشن تا حد زیادی می تواند مانع درست شدن دستگاه شود.

ریست نرم:

ریست نرم در دستگاه اندروید خیلی ساده است: فقط به مدت ۱۰ ثانیه دکمه power را فشار دهید. در عرض ۱۰ ثانیه دستگاه شما راه اندازی مجدد می شود.این روش همیشه کار نمی کند، اما نسبت به ریست هارد ساده تر و قابل اطمینان تر است.

سناریوهای مشکل بوت در اندروید

هر گوشی اندرویدی که مشکل بوت دارد در ۹۰ درصد دارای یکی از حالات زیر است که هرکدام را به تفصیل شرح می دهیم و در نهایت روش حل آنها را که مورد تایید همگان است معرفی می کنیم.

مشکل بوت شمار ۱: بدون چراغ، بدون نشانه ای از حیات

دستگاه اندروید نشانه های زیر را دارد:

– علامت شارژ هنگامی که شارژر را به برق وصل می کنید روشن نمی شود.

– ریست سخت دستگاه را ریست نمی کند.

– وقتی که به PC وصل می شوید دستگاه شما قابل شناسایی نیست.

– صفحه بوت نمایش داده نمی شود.

ممکن است مشکل از آداپتور برق یا کابل MicroUSB باشد. مطمئن شوید آداپتور برق شدت جریان لازم را تامین می کند ) به طور معمول حداقل ۱٫۵ میلی آمپر(دستگاه را به کامپیوتری که سیستم عامل ویندوز دارد وصل کنید سپس Device Manager را چک کنید ببینید آیا سیستم دستگاه را تشخیص میدهد یا نه.

ممکن است دستگاه متصل شده را ببینید، یعنی کامپیوتر دستگاه شما را تشخیص داده است.


برای چند ساعت دستگاه را شارژ کنید. بعد ریست نرم را انجام بدهید اگر خطا داد ریست سخت را امتحان کنید. اگر مؤثر نبود باتری را جدا کنید (اگر باتری قابل جدا شدن هست) دستگاه را به کامپیوتر وصل کنید ببینید قابل تشخیص است در صورتی که توسط سیستم تشخیص داده نشد ممکن است باتری یا مادربرد دستگاه آسیب دیده باشد. باید دستگاه را برای سرویس به یکی از مراکز کمپانی خود ارسال کنید.

اگر دستگاه به کامپیوتر متصل شد و توانستید به Fastboot یا ADB دسترسی داشته باشید، ممکن است بتوانید سیستم عامل اصلی (original) را نصب کنید. تولید کنندگان اجازه میدهند تا کاربران ایمیج های اصلی و پیش فرض دستگاه خود را دانلود و بر روی گوشی یا تبلت خود نصب نمایید.

مشکل بوت شماره ۲: نشانه هایی از حیات

دستگاه شما علایم زیر را دارد:

– نور شارژ تغییر می کند وقتی به برق وصل می شود.

– دستگاه بعد از اتصال به کامپیوتر یا لپ تاپ شناسایی می شود

– اما صفحه بوت نشان داده نمی شود.

در این سناریو برخی از نشانه های حیات نشان داده می شود، اما به طور کامل عمل نمی کند ممکن است آداپتور برق یا microUSB آسیب دیده باشد. کابل را عوض کنید یا مطمئن شوید آداپتور برق شدت جریان برق لازم را تامین می کند (به طور معمول حداقل ۱٫۵ آمپر).

برای چند ساعت باتری را شارژ کنید. بعد ریست نرم را انجام بدید اگر خطا داد، تلاش کنید راه انداز را بوت کنید و تنظیم مجدد کارخانه را انجام دهید. اگر نتوانستید لازم است آن را به یک مرکز خدمات برای تعمیر ببرید.

مشکل بوت شماره ۳: تکرار بوت یا Bootloop

اگر شما custom ROM را نصب کردید،Bootloop به مراتب سخت تر است. تکرار بوت اغلب به دلیل سیستم عامل آسیب دیده یا یک بدافراز رخ می دهد.

دستگاه شما علایم زیر را دارد:

– صفحه بوت به طور مداوم نمایش داده می شود، سیستم بوت نمی شود.

– گاهی اوقات بعد از آپدیت OTA این خطا رخ می دهد.

نخست، سعی کنید تنظیم مجدد نرم را انجام دهید، در صورتی که نتوانستید بوت دستگاه را در حالت Safe Mode قرار دهید اگر نتوانستید به حالت Safe Mode دسترسی داشته باشید سعی کنید کش را از طریق Bootloader یا Recovery پاک کنید. (اگر اندروید شما ۴٫۴ و نسخه پایین تر می باشد) Dalvik کش را به خوبی پاک می کند. سپس دستگاه را ریستارت کنید. اگر نشد شما باید یک روش دیگری را به کار ببرید Bootloader را راه اندازی و تنظیم مجدد کارخانه را انجام بدید. اگر موفق نشدید لازم است آن را به یک مرکز خدمات برای تعمیر ببرید.

مشکل بوت ۴: دستگاه بوت می شود اما پیغام خطا را نشان می دهد

این نوع از پیغام برای هر دو خطای سخت و نرم ظاهر می شود. پیغام خطاهای مختلفی نمایش داده خواهد شد اگر هسته فایل های سیستم عامل آسیب دیده باشد یا یک درایو معیوب eMMC (نوعی هارد درایو است) که می تواند داده ها خراب شده باشد.

دستگاه شما علایم زیر را دارد:

– اگر سیستم عامل تان را از هر راهی اصلاح کردید مثلا با نصب custom ROM

– اگر آپدیت نرم افزار OTA با خطا مواجه شود.

– اگر نمایشگر اندروید از کار بیفتد.

نخست، سعی کنید تنظیم مجدد نرم را انجام دهید، در صورتی که نتوانستید راه انداز را بوت کنید و تلاش کنید تنظیم مجدد کارخانه را انجام بدید اگر نشد کش را پاک کنید، اگر موفق نشدید گزینه های شما محدود می شود. سعی کنید از طریق toolkit یا تنظیم دستی ADB تصویر را Reflash کنید در غیر اینصورت لازم است متخصص فنی مشکل بوت شما را برطرف کند و سیستم عامل را به درستی بازگرداند.

سخن آخر:

ساده ترین روش در برخورد با یک دستگاه دارای مشکل بوت کار کردن با محیط راه انداز است. برخلاف بسیاری از سیستم عامل های ویندوز که نیاز به نصب و راه اندازی دارند، اندروید روش بازیابی دستگاه به تنظیمات کارخانه را ارائه می دهد. زمانی که بازیابی (Recovery) با خطا مواجه شد کاربران هنوز هم می توانند دستگاه خود را از طریق روشی مانند ADB درست کنند.

بخش اول (چگونه مشکل بوت نشدن گوشی اندرویدی خود را حل کنیم؟)

منبع:makeofuse

guest
26 Comments
Inline Feedbacks
View all comments
araz
araz

Zte

araz
araz

سلام من یک گوشی دارم که سازندش are است و مدل بلید وی ۶ . خب من در حال تلاش برای نصب کاستوم رام بودم. متوجه شدم که برای نصب رام نیاز به ریکاوری tprw دارد یک نسخه دانلود کردم با نام افزار flashfy فلش کردم و ریبوت کردم . اما حالا در صفحه اسم کمپانی مونده و بالا نمیاد . واقعا پشیمانم. میتونست کمکم کنید ؟

sara
sara

چطور می تونم بدون اینکه گوشیم ریست بشه و یا اطلاعات داخل گوشی مثل شماره ها و عکس ها و … پاک بشه گوشیم رو روشن کنم و بوت بشه و به حالت قبل در بیاد؟

sara
sara

سلام .اگر راه حل هایی بجز بازگشت به تنظیمات کارخانه رو انتخاب کننم مثلا Toolkit یا ADB .. باز هم اطلاعات داخل گوشی پاک میشه و گوشی ر یست میشه؟

Parisa
Parisa

من شارژ باتری ام کم بود اما تبلت رو زدم برای بوت اما وسطش خطا داد الان چطور میتوانم باتریمو شارژ کنم

ناشناس
ناشناس

سلام گوشی من گلکسی اس سون ااپدیتش می کرد ابدیت کردم روشن شد هنگ کرد خاموش شد روشن شد خاموش شد دیگه روشن نشد تعمیر کارم نتونست روشنش کنه گفت بوت پرونده

فاطمه
فاطمه

سلام گوشیم رو خاموش کردم دیگه روشن نمیشه و به حالت سیف مود هم وارد نمیشه . یعنی چه مشکلی پیدا کرده .میشه کمک کنید
یعنی سوخته؟؟؟؟!!!!!

Ali
Ali

من نسخه ابدیت دانلود کردم بد ریست شد گوشیم ریست شد بد یک پیام میده دوباره روشن میشه ابدیت نمیشه

محمد اصغری
کاربرارشد
Reply to  Ali

سلام تو متن بگردید ببینید کدوم مشکل مربوط به گوشی شماست و از طریق راه حل انجامش بدید

Ahmad
Ahmad

سلام من یه asus mamo pd hd 7 دارم و میتونم وارد صفحه ریبوت بشم اونجا فرمان no command ظاهر میشه و وقتی میزنم reboot system now فقطمیچرخه و نمیره داخل میشه راهنمایی کنید

زهرا
زهرا

سلام گوشی من اندروید ۵هست زدم تنظیمات کارخونه اما الان راه اندازی نمیشه تو مرحله دوم راه اندازی مونده جلو تر نمیره چیکار کنم لطفا راهنمایی کنید خیلی واجبه

آرمان
آرمان

اگر در منو گزینه پاور اف رو بزنیم به راحتی میاد بیرون و مشکلی برای گوشی ندارد ؟

محمد اصغری
کاربرارشد
Reply to  آرمان

خیر دوست عزیز کلا این منو یکی از گزینه های خود سیستم عامله

آرمان
آرمان

ممنون

آرمان
آرمان

اگر همینجوری وارد منوی بوت شویم و کاری نکنیم و بیایم بیرون ، برای گوشی اتفاقی میفته؟

محمد اصغری
کاربرارشد
Reply to  آرمان

سلام خیر منوی بوت گزینه هایی داره و اگه اونها رو انتخاب کنید کارهای متفاوتی انجام میده و صرفا وارد شدن بهش هیچ تغییری رو ایجاد نمی کنه

آرمان
آرمان

چگونه از منوی بوت خارج شوم؟

محمد اصغری
کاربرارشد
Reply to  آرمان

با ریست مجدد گوشی
و یا اگه توی منوی بوت مشکلی ندارید با انتخاب گزینه exit

بهمن
بهمن

سلام من کاستوم ریکاوری TWRP برای سامسونگ نوت ۳ نصب کردم . گوشی رو فاکتوری ریست کردم بالا اومد. قبلا روت شده بود . نرم افزار super su پیغام داد که باید update بشه . نوع update رو twrp انتخاب کردم و گوشی رو ریست کرد . بعد از اون دیگه بصورت معمولی بالا نمیاد و فقط وارد منوی recovery twrp میشه . لطفا کمک کنید

محمد اصغری
کاربرارشد
Reply to  بهمن

دوست عزیز مشکل شما در متن شرح داده شده است لطفا قسمت اول و دوم متن را به صورت کامل مطالعه بفرمایید

علی
علی

سلام
من گوشی سامسونگ ج۳ رو فکتوری ریست کردم ولی شارجشو نگا نکردم که گوشی وسط کار خاموش شد حالا که زدم به شارج فقط صفحه شارج باطری رو نشون میده ولی گوش روشن نمیشه چه مشکلی براش پیش اومده
ممنون میشم کمکم کنید

محمد اصغری
کاربرارشد
Reply to  علی

سلام و وقت به خیر مشکل شما یه اتفاقه که باعث شده نرم افزار سیستم دچار ایراد بشه من راه حل هایی رو پیشنهاد می کنم ولی چون درک درستی از مشکل نیست همش در حد احتماله در نهایت اگه موفق به حل نشدید بهتره به متخصص مراجعه کنید ۱– ریست نرم گوشی : برای soft reset کردن کافیه وقتی گوشی روشنه دکمه power رو به مدت ۱۰ ثانیه نگه دارید البته بعضی گوشی ها باید دکمه افزایش صدا رو هم همزمان نگه دارید. ۲– شارژ کردن کامل گوشی : سعی کنید گوشیتون روبا شارژر خود گوشی تا ۱۰۰ درصد… اطلاعات بیشتر »

فرشته
فرشته

سلام شما با گذاشتن مطلب “چگونه مشکل بوت نشدن گوشی خود را حل کنید” گوشی من رو نجات دادید، امیدوارم هرچی از خدا می خواید بهتون بده. من که بهترین ها رو براتون آرزو کردم.

محمد اصغری
کاربرارشد
Reply to  فرشته

سلام
خواهش میکنیم
خیلی خوشحالیم تونستیم به شما کمک کنیم ، این هدف وب سایت ماست

امین
امین

تشکر میکنم

محمد اصغری
کاربرارشد
Reply to  امین

خواهش می کنم خیلی ممنون