استیو جابز، تعمیر کاری که اپل را بنیان نهاد

“ما با این هدف شروع کردیم که بتوانیم در دسترس تک‌تک  افراد کامپیوتر قرار دهیم و موفقیتی که به دنبال آن کسب کردیم فراتر ازآنچه بود که در روی‌هایمان به آن می‌اندیشیدیم.” استیو جابز
دیدگاه استیو جابز برای اینکه همه مردم بتوانند کامپیوتر داشته باشند جرقه‌ای‌ شد برای تحول در سیستم کامپیوترهای شخصی و اپل را به بهترین انتخاب برای آمریکایی‌ها تبدیل کرد. اما در این مسیر ناکامی‌هایی نیز پیش آمد و او از شرکتی که بنیان‌گذارش بود کنار گذاشته شد. پس‌ازاین اتفاق شرکت اپل نوآوری خود را از دست داد و بعد از ده سال تنزل درفروش محصولات خود مجبور شد برای حفظ خود از سایر سرمایه‌گذاران کمک بگیرد و جابز توانست باهوش و خلاقیت خود چیزی را طراحی کند که نقطهٔ تحول قرن بیستم شد.

 

پسرخواندهٔ یک تعمیرکار کالیفرنیایی، استیو جابز، به‌زودی علاقه خود را درزمینهٔ رشته الکترونیک و ابزار مکانیکی نشان داد. در دوران دبیرستان با شجاعت تمام با رئیس شرکت اچ پی، ویلیام هیولت و دیوید پاکارد تماس گرفت و برای انجام یک پروژه از آنان درخواست کمک کرد. هیولت نه‌تنها بخشی از کارگاهش را در اختیار او قرارداد بلکه به او پیشنهاد داد که در تابستان دوران کاروزی‌اش را در آنجا بگذراند. در این دوران بود که جابز با استیو وازنیک آشنا شد.

[idea]جابز بعد از فارغ‌التحصیل شدن از دبیرستان در کالج ری‌اید ثبت‌نام کرد ولی پس از گذراندن یک‌ترم، انصراف داد. او تحت تأثیر علوم شرقی ازجمله احضار روح قرارگرفته بود و به فرهنگ و اعتقادات شرقی علاقه‌مند شد و برای اینکه بتواند هزینه سفرش را به هند تأمین کند به‌طور پاره‌وقت به طراحی بازی‌هایی ویدیویی برای آتاری پرداخت.[/idea]

هنگامی‌که جابز به آمریکا بازگشت دوباره رابطهٔ دوستانه خود را با وازنیک ادامه داد. در آن دوران وازنیک درصدد طراحی کامپیوتری کوچک بود. برای وازنیک این کار جنبه سرگرمی داشت ولی استیو او را متقاعد کرد که به آن به‌عنوان یک ایدهٔ تجاری بنگرد زیرا این ایده توان بالقوه‌ای‌ برای ارائه به بازار داشت. در سال ۱۹۷۵ زمانی که جابز و وازنیک فقط ۲۰ سال داشتند در پارکینگ پدری جابز فروشگاه کوچکی را دایر کردند. آن‌ها نام محصول خود را اپل گذاشتند و کار خود را بر روی نسخه اولیهٔ آن آغاز نمودند. برای تأمین سرمایهٔ اولیه این کار که حدود ۱۳۵۰ دلار بود، جابز فولکس‌واگن و وازنیک ماشین‌حساب هیولت پاکارد خود را فروخت. با گذر زمان فروش اپل که در ابتدا جنبهٔ سرگرمی داشت به حدی به موفقیت دست‌یافت که آن‌ها را برای توسعه و ارتقا تشویق کرد.

در سال ۱۹۷۷ اولین کامپیوتر شخصی که قابلیت نمایش رنگ و همچنین دارای صفحه‌کلید بود را طراحی و به بازار معرفی کردند. پس‌ازآن به موفقیت چشم‌گیری دست یافتند و تحولی شگرف را در دنیای کامپیوتر رقم زدند. در اولین سال فروش خود توانستند ۳ میلیون دلار سود کسب کنند و دو سال بعد این مبلغ تا ۲۸ میلیون دلار افزایش یافت. اما در سال ۱۹۸۰، موفقیت و تک‌تازی اپل افول پیدا کرد. افزایش رقابت در بازار و همزمانی آن با معرفی اپل ۳ و کامپیوتر خانگی لیسا، شرکت اپل نیمی از بازار فروش خود را از دست داد. در همین دوران جابز تصمیم به معرفی محصول دیگری با عنوان مکینتاش گرفت، که دارای ویژگی‌هایی از قبیل واسط گرافیکی کاربر و موس بود و بر استفاده آسان تأکید داشت. اما بازهم استقبال چندانی از آن نشد. جابز این سری از کامپیوترها را به‌عنوان سیستم‌های خانگی ارائه داد ولی قیمت زیاد آن هیچ تناسبی با کاربری آن نداشت. بنابراین جابز تصمیم گرفت این سیستم را به‌عنوان یک سیستم تجاری عرضه کند ولی به دلیل حافظه کم و عدم هارد درایو و دسترسی به شبکه اینترنت با شکست مواجه شد.

[idea]به دنبال این حوادث جابز با هیئت‌مدیره اپل دچار مشکل شد و سرانجام در سال ۱۹۸۳ توسط جان اسکالی، کسی که جابز به او کمک کرده بود تا این شرکت را راه‌اندازی کند، برکنار شد. پس‌ازاینکه جابز نفوذ و قدرت خود را در هیئت‌مدیره از دست داد اقدام به فروش سهام خود کرد و نهایتاً در سال ۱۹۸۵ استعفا داد.[/idea] [image src=”/wp-content/uploads/2015/09/steve-jobs-947-1.jpg” width=”” height=”” align=”” caption=”” link=”” link_image=”” target=”” alt=”استیو جابز، تعمیر کاری که اپل را بنیان نهاد” border=”0″ greyscale=”0″ animate=””]

یک سال بعد با بخشی از پولی که از فروش سهام به دست آورده بود یک شرکت کامپیوتری دیگر را تأسیس کرد. او در سال ۱۹۸۸ اهداف شرکت خود را باهدف ایجاد پیشرفتی چشم‌گیر در دنیای کامپیوتر، تحقیقات و تحصیلات عالیه بر پایهٔ نوآوری و نبوغ معرفی کرد. این تحول شامل افزایش قابل‌توجه سرعت پردازش اطلاعات، گرافیک استثنایی و هارددیسک نوری بود اما مبلغ بالای این کامپیوتر که نکست نام داشت، بازهم نتوانست توجه عموم را به خود جلب کند اما جابز ناامید نشد و با تغییر هدف شرکت از سخت‌افزار به نرم‌افزار برای موفقیتی دوباره تلاش می‌کرد. او علاوه بر این در سایر فعالیت‌های اقتصادی سهیم شد. ازجمله آغاز همکاری با استودیو انیمیشن‌سازی پیکسار و خریداری امتیاز آن از جرج‌لوکاس. پس از گذشت سه سال از همکاری با شرکت والت دیزنی تصمیم گرفت اولین پویانمایی کامپیوتری را به بازار ارائه دهد. تولید این پویانمایی چهار سال به طول انجامید و سرانجام پویانمایی داستان اسباب‌بازی‌ها توانست پس از کسب استانداردهای لازم به اکران برسد و در نوامبر ۱۹۹۵ بیشترین موفقیت را کسب کند. پس‌ازاین موفقیت چشم‌گیر، جابز در سال ۱۹۹۶، سهام پیکسار را خریداری کرد و در پایان اولین روز کاری سهم ۸۰ درصدی او توانست ارزشی بالغ‌بر یک بیلیون دلار کسب کند. پس از ده سال تلاش بی‌وقفه جابز بزرگ‌ترین موفقیت تجاری خود را رقم زد اما بهترین‌ها همچنان درراه بودند.

در اولین روزهای فعالیت سهام پیکسار در بورس، اپل توانست فروش نکست را به ۴۰۰ میلیون دلار برساند. در همین دوران بود که از او برای پیوستن به هیئت‌مدیره اپل با سمت مشاور رئیس و مدیرعامل، جیل امیلو، دعوت به همکاری شد. این درخواست اپل از روی استیصال و درماندگی بود زیرا پس از استعفای جابز آن‌ها نتوانسته بودند در ارتقا نسل‌های بعدی مکینتاش موفق باشند و سهمشان در بازار کامپیوتر با ۵/۳ درصد کاهش مواجه شده بود و امیدوار بودند جابز بتواند شرکتشان را به‌روزهای اولیه‌اش بازگرداند.

اواخر مارس ۱۹۹۷ اپل اعلام کرد یک‌چهارم سرمایه خود که حدود ۷/۸ میلیون دلار بود را ازدست‌داده است. سه ماه بعد امیلو از سمت خود استعفا داد و جابز به‌طور موقت ادارهٔ امور را در دست گرفت. او تصمیم گرفت برای بقای شرکت از مایکروسافت کمک بگیرد با نظارت او مایکروسافت با سرمایه‌گذاری ۱۵۰ میلیون دلاری، بخش کمی از سهام اپل را خریداری کرد و دو شرکت توافق کردند که درزمینهٔ های فروش محصولات و فنّاوری با یکدیگر همکاری کنند. پس‌ازآن جابز با افزودن قطعهٔ پردازشگر جی ۳، سرعت کامپیوترهای اپل را ارتقا داد و با همکاری آی مک سری جدید از کامپیوترهای خانگی را ارائه داد.

با کمک تجربیات و ایده‌های جابز شرکت اپل سریعاً به سوددهی رسید و تا پایان سال ۱۹۹۸ توانست سود حاصله از فروش محصولاتش را به ۹/۵ بیلیون دلار برساند. برخلاف تمام فراز و نشیب‌های اپل، جابز شرکت را از ورشکستگی نجات داد و کاری کرد که نام اپل در ذهن همه با نوآوری و ابداع تداعی شود. باگذشت یک دهه از فعالیت اپل این شرکت توانست با ارائه محصولات جدید، تحولی شگرف را رقم بزند که شامل تولید آی‌پاد پخش‌کننده موزیک در سال ۲۰۰۱، معرفی فروشگاه آنلاین محصولات اپل بنام آیتونز در ۲۰۰۳ و گوشی‌های آیفون و تبلت آی پد در سال ۲۰۱۰ بود.

اپل اعلام کرد که موفق به فروش ۳۰۰ میلیون آی‌پاد در سطح جهان و بیش از ۱۰۰ میلیون گوشی و ۱۵ میلیون آی پد شده است. همچنین توانست از طریق آیتونز بالغ‌بر بیلیون‌ها موزیک ویدیو را به فروش برساند. در کنار این موفقیت‌ها متأسفانه جابز درگیر بیماری شد. اواسط سال ۲۰۰۴ در ایمیلی که برای کارمندانش ارسال کرد اعلام کرد که قرار است تحت عمل جراحی قرار بگیرد تا تودهٔ سرطانی را از پانکراسش خارج کنند. در ۲۰۱۱ در پی پیوند کبد از حضور در شرکت ناتوان شد ولی تأکید کرد همچنان به‌عنوان مدیر اجرایی به فعالیت خود ادامه می‌دهد و مشغول طراحی یکسری از برنامه‌های کاربردی برای شرکت است.

۸ ماه بعد در ۲۴ اوت، هیئت‌مدیره اپل اعلام کرد جابز از سمت خود کناره‌گیری کرده است و گروه کوک جایگزین او می‌شود ولی همچنان به‌عنوان رئیس هیئت‌مدیره باقی می‌ماند. او در آخرین اجلاس مطبوعاتی خود قبل از استعفایش گفت: ” من همیشه گفته‌ام اگر روزی فرابرسد که نتوانم وظایف و انتظاراتی که از من دارید را به‌درستی انجام دهم، مطمئن باشید اولین کسانی خواهید بود که از این موضوع مطلع می‌شوید.” و متأسفانه آن روز فرارسید.

جابز خودش را به‌عنوان یک عاشق‌پیشه ناامید معرفی کرد که تمام آرزویش ایجاد تغییر بوده است. و مانند یک قهرمان مجبور به ترک موقعیت‌ها و فرصت‌های پیش رویش شده است. مانند قهرمانی اسطوره‌ای‌ که تمام تلاشش را کرد ولی شکست خورد و تنها چیزی که به دست آورد فرزانگی و نبوغی بود که در تبعید و دور از زادگاهش کسب کرد و زمانی که بزرگ‌تر شد به‌عنوان یک قهرمان بازگشت تا امپراطوریش را نجات دهد.

منبع: magly

ویرایش متنی : theNEXT

avatar