چگونه یک کارت حافظه (SD Card) خوب بخریم؟ راهنمای خرید

به نظر میرسد که خرید یک کارت حافظه برای موبایل، دوربین یا دیگر گجت ها کار ساده ای باشد، درست است؟اگرچه تاکنون ممکن است خیلی از شماها برای کارایی بهتر و مطمئن تر کارت حافظه هزینه های بالایی پرداخت کرده باشید اما همچنان از کارایی آن ناراضی باشید یا کارت حافظه ای که خریده اید اصلا کار نکند.

برای خرید یک کارت حافظه یکسری مشخصات مورد توجه است ابتدا اجازه دهید مشخصات و فاکتورها را به درستی بشناسیم تا از اشتباهات هنگام خرید جلوگیری کنیم.

[image src=”http://cdn.makeuseof.com/wp-content/uploads/2015/10/anno.jpeg?716ca7″ width=”” height=”” align=”” caption=”” link=”” link_image=”” target=”” alt=”چگونه یک کارت حافظه (SD Card) خوب بخریم؟ راهنمای خرید” border=”0″ greyscale=”0″ animate=””]

1- سازگار بودن

وقتی که در مورد کارت حافظه صحبت میشود همه ی ما شکل ظاهری آن را مد نظر قرار میدهیم همه ی کارت‌حافظه ها با اسلات ها یا شکافهای و جایگاه خود سازگاری دارند و مناسب اند اما ممکن است همه ی آنها به درستی کار نکنند.فرمت های کارت حافظه و استانداردهای مختلف آنها میتواند به انتخاب یک کارت حافظه سازگار با دستگاه شما به شما کمک کند.درنتیجه همه ی کارت حافظه ها با تمامی دستگاهها سازگار نبوده و اگر گجت شما کارت‌حافظه ای را پشتیبانی نکرد از کارت حافظه های قدیمی تر میتوانید استفاده کنید.

[image src=”http://cdn.makeuseof.com/wp-content/uploads/2015/10/sd-formats.jpg?716ca7″ width=”” height=”” align=”” caption=”” link=”” link_image=”” target=”” alt=”چگونه یک کارت حافظه (SD Card) خوب بخریم؟ راهنمای خرید” border=”0″ greyscale=”0″ animate=””]

فرمت های کارت حافظه

کارت های حافظه دارای سه فرمت هستند micro SD, micro SDHC, micro SDXC که تفاوت هایی بین این فرمت ها وجود دارد.

تفاوت فرمت های کارت‌حافظه:

  • حافظه micro SD: دارای ظرفیت تا 2 گیگابایت و قابل استفاده در همه ی اسلات ها یا شکاف های میکرو موجود درانواع گجت ها
  • حافظه micro SDHC: دارای ظرفیت 2 گیگابایت تا 32 گیگابایت و میتواند در سخت افزارهایی که SDHC یا SDXC را پشتیبانی میکنند استفاده شود.
  • حافظه micro SDXC: دارای ظرفیت 32 گیگابایت تا 2 ترابایت و فقط در گجت هایی قابل استفاده است که از SDXC پشتیبانی میکند.

شما علاوه بر چک کردن فرمت کارت‌حافظه و تشخیص سازگاری آن با دستگاه تان موارد دیگر را نیز باید مدنظر داشته باشید. با نکست همراه باشید.

اندازه فیزیکی

اول سخت افزارهای کارت حافظه یا اسلات ها هستند که مثلا SDCX به صورت خودکار نمیتواند هر اندازه از این فرمت را پشتیبانی کند.

[image src=”http://cdn.makeuseof.com/wp-content/uploads/2015/10/sandisk-ultraplus.jpg?716ca7″ width=”” height=”” align=”” caption=”” link=”” link_image=”” target=”” alt=”چگونه یک کارت حافظه (SD Card) خوب بخریم؟ راهنمای خرید” border=”0″ greyscale=”0″ animate=””]

اگر شما میخواهید کارت حافظه تان را برای کپی، انتقال و یا حذف فایلها برنامه ریزی کنید ابتدا باید مطمئن باشید که کامپیوترتان فرمتی را که کارت حافظه تان دارا ست را ساپورت می کند.

2- سرعت را اشتباه انتخاب نکنید

شناسایی سرعت یک کارت‌حافظه به سختی شناسایی فرمت آن است نکته ی مهم در مورد سرعت آن است که برای اینکه بتوانیم از سرعت واقعی آنها استفاده کنیم در درجه اول باید کامپیوتر یا سیستم سخت افزاری تان آن را پشتیبانی کند. کارت های حافظه در سیستم های قدیمی هم کار میکنند اما سرعت آنها کاهش می یابد.

[image src=”http://cdn.makeuseof.com/wp-content/uploads/2015/10/class-icons.jpg?716ca7″ width=”” height=”” align=”” caption=”” link=”” link_image=”” target=”” alt=”چگونه یک کارت حافظه (SD Card) خوب بخریم؟ راهنمای خرید” border=”0″ greyscale=”0″ animate=””]

سرعت کارت حافظه ها دو دسته اند:

کارت حافظه های SD

در این گروه سرعت کارت حافظه ها را با اسم کلاس و با واحد مگابایت بر ثانیه میشناسیم در ضمن اعداد بیان شده حداقل مقدار داده ای است که میتواند در یک ثانیه انتقال داده شود.

کلاس 2: حداقل 2 مگابایت در ثانیه و حداکثر 12.5 مگابایت در ثانیه

کلاس 4: حداقل 4 مگابایت در ثانیه و حداکثر 12.5 مگابایت در ثانیه

کلاس 6: حداقل 6 مگابایت در ثانیه و حداکثر 12.5 مگابایت در ثانیه

کلاس 10: حداقل 10 مگابایت در ثانیه و حداکثر 25 مگابایت در ثانیه

[image src=”http://cdn.makeuseof.com/wp-content/uploads/2015/10/uhs-speed.jpg?716ca7″ width=”” height=”” align=”” caption=”” link=”” link_image=”” target=”” alt=”چگونه یک کارت حافظه (SD Card) خوب بخریم؟ راهنمای خرید” border=”0″ greyscale=”0″ animate=””]

کارت حافظه های SDXC و SDHC

سرعت این کارت حافظه ها از کارت‌حافظه های SD بالاتر است در اینجا سرعت را با UHS یا بطور خلاصه U میشناسیم واحد سرعت همان مگابایت در ثانیه است.

U1: حداقل 10 مگابایت در ثانیه و حداکثر 104 مگابایت در ثانیه

U3: حداقل 30 مگابایت در ثانیه و حداکثر 312 مگابایت در ثانیه

[image src=”http://cdn.makeuseof.com/wp-content/uploads/2015/10/kingston-speed.png?716ca7″ width=”” height=”” align=”” caption=”” link=”” link_image=”” target=”” alt=”چگونه یک کارت حافظه (SD Card) خوب بخریم؟ راهنمای خرید” border=”0″ greyscale=”0″ animate=””]

3- متناسب با اطلاعاتتان کارت حافظه تان را انتخاب کنید

وقتی که می خواهید کارت حافظه بخرید مهم است که بدانید آن را برای چه کاری می خواهید و با توجه به نوع نوع استفاده تان آن را انتخاب کنید اینکه چقدر سرعت یا حجم می خواهید چون هرچه حجم و سرعت کارت حافظه بالاتر برود قیمت آن نیز افزایش می یابد.

[image src=”http://cdn.makeuseof.com/wp-content/uploads/2015/10/panasonic.png?716ca7″ width=”” height=”” align=”” caption=”” link=”” link_image=”” target=”” alt=”چگونه یک کارت حافظه (SD Card) خوب بخریم؟ راهنمای خرید” border=”0″ greyscale=”0″ animate=””]

اگر کارت حافظه ای برای افزایش حجم ظرفیت گوشی تان می خواهید کارت حافظه ای با ظرفیت بالا بخرید و سرعت در این مورد زیاد حائز اهمیت نیست.

اگر کارت حافظه ای برای دوربین هایی با کیفیت ویدیویی K4 میخرید هم ظرفیت و هم سرعت حائز اهمیت می باشد چون اگر سرعت کارت حافظه پایین باشد کیفیت ویدیو شما پایین می آید و بسیاری از جلوه های ویدیویی نیز حذف میشود.

4- خرید کارت حافظه های تقلبی:

کارت حافظه های تقلبی اکثرا قیمت پایینی دارند و ظرفیت آنها از ظرفیت نوشته شده روی کارت‌حافظه بسیار کمتر است پس اگر شما یک کارت حافظه با برند یا مارک معتبر را با قیمتی پایین اما در فروشگاهی نامعتبر دیدید این یک ریسک بزرگ است که آن را بخرید چون بی شک تقلبی است!

در همین چندسال اخیر شرکت سان دیسک (یک شرکت معتبر تولید کننده کارت حافظه است) خود اعلام کرد که شرکت هایی از برند سان دیسک سوء استفاده کرده و کارت حافظه هایی با این برند بصورت تقلبی تولید میکنند.

شما میتوانید از راهنماهای خرید شرکت ebay یا amazon برای خرید یک کارت حافظه خوب و معتبر استفاده کنید.

5- از کار افتادن کارت حافظه:

همه ی ما کارت حافظه هایی داشته اییم که بدون دلیل قانع کننده ای از کار افتاده اند و همه ی اطلاعات ما از بین رفته اند.

[image src=”http://cdn.makeuseof.com/wp-content/uploads/2015/10/rescuepro.png?716ca7″ width=”” height=”” align=”” caption=”” link=”” link_image=”” target=”” alt=”چگونه یک کارت حافظه (SD Card) خوب بخریم؟ راهنمای خرید” border=”0″ greyscale=”0″ animate=””]

به همین دلیل است که کارت حافظه هایی با برندهای معتبر همیشه بهتر اند و شما میتوانید با اطمینان بیشتری از آنها استفاده کنید همچنین آنها دارای گارانتی هایی مادام العمر هستند که هر وقت خراب شد میتوان با مراجعه به نمایندگان معتبر هر شرکت آن را به راحتی تعویض نمود.


منبع: makeuseof

guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments